U razgovoru s Radošem Dubljanićem, predsjednikom Upravnog odbora Udruženja Crnogoraca ,,21 MAY” New York, otvaramo temu životnog puta i iskustava koje je stekao od svog rođenja u Nikšiću pa do sadašnjeg života i rada u Sjedinjenim Američkim Državama (USA). Dubljanić je osam godina u USA i otkriva nam kako je njegov životni put oblikovan kroz različite faze.
Ističe da u USA postoji jednakost šansi i sloboda za sve one koji imaju znanje i etičke kvalitete, bez obzira na nacionalnu ili vjersku pripadnost. Upoređujući život u Crnoj Gori i Americi, Dubljanić naglašava razlike u pristupu zapošljavanju. Dok se u USA cijeni znanje i stručnost, u Crnoj Gori se često favorizuje partijska ili vjerska pripadnost.
Dubljanić naglašava da je ekonomska razlika između USA i Crne Gore neuporediva, s visokim standardom života u USA, posebno u gradovima poput New Yorka.
Dubljanić komentariše pitanje stava matične zemlje prema dijaspori. Sugeriše da crnogroska dijaspora služi samo kao izvor novca i glasova za političke izbore, a da joj se ne priznaje pravo na saradnju ili odlučivanje o vitalnim pitanjima za Crnu Goru. Ovaj stav ukazuje na potrebu za analizom i razmatranjem odnosa između matice i dijaspore, te otkrivanjem potencijalnih izazova i mogućih promjena u tom odnosu.
#CGDIJASPORA: Kako biste opisali svoj životni put od rođenja u Nikšiću, prvog zaposlenja do prelaska i života u Njujorku?
#Radoš Dubljanić: Rođen sam u Nikšiću, đe sam završio osnovnu i srednju školu i krajem osamdesetih dobio prvo zaposlenje u tadašnjim Rudnicima boksita ,,Nikšić”. Devedesetih godina prošlog vijeka dolazi do poznatih događanja i građanskog rata na područiju cijelog Balkana i reperkusija svega toga negativnog i na samu Crnu Goru. Tada se priključujem Liberalnom savezu Crne Gore, tada jedinoj suverenističkoj partiji u borbi za spas Crne Gore od sve pošasti koja je zadesila države u okruženju.
Poslije osamostaljenja Crne Gore, krećem da se bavim privatnim biznisom, ali zbog neuklapanja u određene šeme poslije par godina gasim isti.
U USA sam uz podršku porodice došao dosta kasno u aprilu 2016. godine kao crnogorski emigrant, jer je već tada postojala tiha i nesnošljiva atmosfera protiv crnogorskog naciona od strane tadašnje vladajuće garniture, kao i veoma loša ekonomska situacija usled korupcije megalomanskih razmjera.
Zajedno sa ostalim članovima u okviru udruženja ,,21 maj” tijesno sarađujemo sa ostalim crnogorskim udruženjima širom USA i šire.
#CGDIJASPORA: Kako biste opisali stav Crne Gore prema doprinosu crnogorske dijaspore i kako taj stav utiče na dijasporu?
#Radoš Dubljanić: Crna Gora, naša matična zemlja, nažalost, ne pridaje dovoljno važnosti sveobuhvatnom doprinosu koji crnogorska dijaspora pruža. Ovaj nedostatak cijenjenja izražava se u opštem stavu u matičnoj zemlji, odnosno Crnoj Gori, gdje se dijaspora percipira samo kao izvor novčanih sredstava i glasova za političke izbore. Nažalost, u tom mišljenju često nedostaje uvid u stvarne vrijednosti i potencijal koji dijaspora može donijeti, kao i njeno pravo na učestovanje u važnim odlukama koje se tiču budućnosti Crne Gore. Ovaj nedostatak priznavanja doprinosa i potencijala dijaspore stvara prepreke za stvaranje konstruktivnog i produktivnog odnosa između matične zemlje i dijaspore, te potencijalno ograničava razvoj i prosperitet Crne Gore u cjelini. Stoga je važno osvijestiti ovaj problem i raditi na izgradnji inkluzivnog i saradničkog odnosa koji će omogućiti dijaspori da aktivno doprinosi razvoju svoje domovine.
#CGDIJASPORA: Koliko već živite u SAD i kakav je život tamo?
#Radoš Dubljanić: Već osam godina boravim u SAD-u, gdje sam se mogao nesmetano prilagoditi životu i raditi, uživajući u svim prednostima koje ova zemlja nudi. Ovdje sam iskusio slobodu života i posla, te uživam u visokom životnom standardu i povoljnom socijalnom statusu. Sjedinjene Američke Države su zaista mjesto koje pruža bezbrojne mogućnosti i izazove, ali i jednake šanse za sve. U ovoj zemlji, vaš status i napredak direktno zavise od vašeg znanja, sposobnosti i etičkih kvaliteta, a ne o nekim drugim faktorima. To je princip koji izgrađuje temelje pravednog i inkluzivnog društva, đe se svaki pojedinac cijeni i nagrađuje na osnovu svojih zasluga i doprinosa. Ovdje se cijeni trud, talent i radna etika, što omogućava pojedincima da ostvare svoje potencijale i ostvare uspjeh unutar ovog raznolikog društva.
#CGDIJASPORA: Uporedite nam životu Crnoj Gori i u Americi?
#Radoš Dubljanić: Ođe nije bitno kojoj naciji ili vjerskoj organizaciji pripadate, već koliko znate i koliko ste sposobni da doprinesete društvu, odnosno zajednici, a samim tim i sebi lično. Život u USA i Crnoj Gori se diametralno razlikuju.
Dok u USA forsiraju vaše znanje i stručnost u Crnoj Gori se traži partijska ili vjerska pripadnost za angažman, bez obzira dali ta osoba ima stručno znanje i obrazovanje, kao i ostale kvalitete za obavljanje određenog posla.
#CGDIJASPORA: Može li se uporediti ekonomska situacija?
#Radoš Dubljanić: Ekonomska situacija i životni standard između USA i Crne Gore spada u zasad nemjerljivu kategoriju u korist USA. Primjera radi u New York-u, koji slovi za jedan od skupljih gradova na svijetu čovjek i sa minimalnim primanjima može sasvim pristojno da živi po zapadnim standardima.
#CGDIJASPORA: Šta biste poručili mladima u Crnoj Gori?
#Radoš Dubljanić: Mladima bih snažno poručio da se posvete učenju i neprestanom usavršavanju. Neka teže da steknu što više znanja i da se pridržavaju visokih etičkih normi u svemu što rade. Vjerujem da je ključni korak ka promjeni sadašnjeg stanja u našoj domovini, Crnoj Gori, upravo u njihovim rukama. Neka svojim znanjem, moralnim integritetom i sposobnostima aktivno doprinose stvaranju bolje budućnosti za sve nas.
Naša domovina, Crna Gora, zaslužuje da se nađe među razvijenim zemljama zapadne hemisfere. Neka naši mladi ljudi budu pokretači te promjene i neka se bore za napredak i prosperitet Crne Gore. Neka se neumorno trude da izgrade društvo koje se temelji na pravdi, jednakosti i prosperitetu za sve građane. Jer, nema ničega ljepšeg od osjećaja da svojim radom doprinosimo rastu i razvoju naše voljene domovine, gdje ni nebo nije tako plavo niti sunce grije toplije nego iznad Crne Gore.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].