Popis se bliži, Crna Gora ponovo na ispitu

1

Piše: mSc Erol Ramusović, predsjednik Skupštine Senata privrede EU u BiH, član udruženja građana porijeklom iz Crne Gore

Od kada je politički destabilizovana Crna Gora u posljednjih nekoliko godina, pokušaj Srbije da napravi što veći razdor u Crnoj Gori i pojača svoj utjecaj, nikako ne prestaje. Kako se ne smiruje situacija u Ukrajini, evidentno je da pokušaj destabilizacije Balkana uz pomoć Srbije ne jenjava kako u Crnoj Gori, tako ni u Bosni i Hercegovini i na Kosovu. Srbija putem svojih satelita na svaki način remeti stabilnost svojih susjeda.

U Crnoj Gori još nije formirana vlada i pitanje je kada će biti. Zapadni saveznici su postali svjesni opasnog ruskog utjecaja i ne bi da vide prorusku stranku DF u novoj vladi CG. Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović je pred velikim ispitom. Poznata je njegova naklonjenost Beogradu, a s druge strane ga pritišće obaveza zdravih odnosa sa euratlantskim svijetom. Ne smije Beogradu reći ne i eliminisati DF, a opet nije politički mudro u NATO zemlji puštati takvu stranku u sastav vlade.

Pored toga, bliži se i popis u Crnoj Gori. Ista politička mašinerija koja destabilizuje Crnu Goru nastoji smanjiti broj Crnogoraca u vlastitoj zemlji tako što će ubijediti što više crnogoraca vjernika da su oni ustvari Srbi, dok će paralelno s tim onemugićiti dolazak Crnogoricma koji žive van zemlje da učestvuju u popisu. To je perfidna igra koja mora biti osujećena.

Zavaravaju se svi oni koji misle da su samo Crnogorci ugroženi na popisu, jer će žrtve te velikosrpske igre u konačnici biti i drugi narodi u Crnoj Gori, ako se dozvoli Beogradu da sprovede svoju agendu..

Ono što je također važno da Bošnjaci ne dozvole sebi da budu kao do sada razdjeljeni u više popisnih skupina. Građani Crne Gore koji su pripadnici islamske vjeroispovijesti, a nisu Albanci, u apsolutnoj većini su Bošnjaci i to bi trebali biti svjesne sve organizacije koje mogu objasniti tu činjenicu našim sunarodnicima. Jasno i razumljivo što takva konfuzija postoji u bošnjačkom korpusu. Za vrijeme bivše Jugoslavije Bošnjacima je oduzeto pravo da se nacionalno izjasne pa su se u tom periodu pisali na razne načine. Izmjenama Ustava iz 1974. godine dozvoljeno im je da se pišu muslimanima, što nije nacionalna pripadnost, nego vjerska. Ne postoji narod u svijetu koji se nacionalno izjašnjava kao “musliman” osim što je bio slučaj na prostoru bivše Jugoslavije. To je preuzeto tako i ostalo u Crnoj Gori.

Kada smo 1993. godine vratili pravo na svoje ime Bošnjak, onda nema više potrebe izjašnjavati se drugačije nego Bošnjak. Zato je prilika na narednom popisu u Crnoj Gori da ispravimo tu grešku i budemo ono što smo oduvijek bili, Bošnjaci. Naš jezik kojim pričamo je bosanski. Državljanstvo Bošnjaka u Crnoj Gori je Crnogorsko!

Mi svi dobro znamo ko smo i kome pripadamo, zbog toga ne dozvolimo da nam na ovaj način otrgnu pravo na našu nacionalnu pripadnost, jezik kojim govorimo i negiraju državu Crnu Goru kojoj pripadamo. Ispravimo istorijske nepravde i konačno iskoristimo svoje pravo na narednom popisu.

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].