Piše: Željko Rutović
Zamišljena da poveže i zbliži ljude, digitalna tehnologija, ne samo što je veoma brzo pokazala svoju nadzornu moć i porobljavajuću ulogu, već je čovjeka bezpovratno napravila autistično usamljenim. Paradoks očiglednosti, no ne i prvi i poslednji kad je “pametno drustvo” u pitanju.
Znači, pokazaće se i izučavaće se da za srećan život pametna tehnologija i nije baš neophodnost. Ugrožavanje osnovnih ljudskih prava i sloboda, nadziranje kao trajno stanje, poništavanje individualnosti, kreativnosti, pa dalje, mišljenja i slobodne volje, samo su neki od zornih primjera.
Tek, digitalno doba kreiralo je čovjekovu drugu prirodu, koja je postala suštinski samo pukom realizacijom multimedijskog nametanja, posredovanja i propagiranja. U takvom ambijentu suštinski nedostaje iskustvo stvarnog življenja koje je ključno za djelovanje u neposrednom ljudskom okruženju i u među-odnošenju s drugima. Šta ćemo i kako doživjeti ne zavisi više od čovjeka. Izgubio je on svoju aktivnu djelatnu ulogu u kreiranju vlastite pozicije u odnosu na okolinu. Konačno i stvarno, ta autistična usamljenost odraz je stanja postojećih dominantnih svedigitalnih konstelacija i na njima masmedijskog kreiranja kolektivno nesvjesnog.
Iz svega rečenog, djeluje pomalo pesimistično, pomalo i čudno, ali ne i slučajno, tek savremeno, to pametno doba dovodi nas pred pitanje – dilemu: umire li živa riječ? Ljudski kontakt u digitalnom dobu postao je suvišan, subverzivan i zastario. Ljudi sjede jedni pored drugih a opet daleko, bez žive riječi, kao prosute tačke po kosmosu. Komercijalizacija i konzumerizacija stvorila je samo lažnu prividnu povezanost.
Suštinki, ljudski kontakt i usmena riječ u novoj digitalnoj stvarnosti postao je luksuz, jer iskustvo čini ljudskim. Umjesto ljudskog kontakta, savremeno doba karakteriše izobilje daljinske hladne interakcije, gdje suštinski tehnologija konzumira i upravlja čovjekom.
Automatska obrada najvećeg dijela čovjekovih aktivnosti, robotizacija, vjestačka inteligencija, algoritmi, beskontaktno poslovanje, učenje na daljinu, problematizuje i istiskuje upotrebu žive riječi i njen tradicionalni koncept i ulogu.
Komunikacija na klik, sms, mail, ekran koji sve vidi i govori, mehanički operater nas informise,…tek polako ali sigurno, živa riječ postaje i višak i luksuz.
A kako se taj kraj čovjeka usmenog doba, između ostalog vidi tu među nama u realnom zivotu? Tako, kao da je već davno minulo doba vrsnih oratora, sjajnih retoričara, lucidnih polemičara briljantnog usmenog kazivanja, podjednako u političkoj, akademskoj, intelektualnoj i medijskoj javnosti. Ni blijede replike tog usmenog doba da vidimo danas. Gotovo da je ukupna javna arena postala izraz jeftinih populističkih doskočica, tabloidno uličnih uzrečica bez stvarnog smisla i sadržaja.
Nema te prave usmene riječi ni u dnevnom, običnom, našem raz-govoru. Izgubila se ona “definitivno” “negdje”. “Njen “narativ” potpao je pod vlast digitalnih emotikona i parajezičkih formi i skraćenica današnjeg hibridnog rječnika malog fonda riječi i još manje rječitosti. A tamo gdje nema širine i dubine, usmene riječi i njenog dijaloga, konačno nema ni dubine propitivačke kritičke misli. I eto poslušnog podanika koji ne misli, ne pita i ne zbori.
I tamo gdje rijec usmena bijaše tradicionalno sve kao dio običajne kulture, etnologije, identiteta, načina i stila života, više je nema. Odumire u digitalnim ratama. Ostaju tek blijeda sjećanja na one i ona vremena koja su uzvišenom usmenošcu širila vidike jednog šireg kulturološkog horizonta, na kojem se za riječ snagom duha borilo i riječju i za riječ odgovaralo.
Konačno, krajem usmene riječi, onakvom kakvom se je vjekovima prenosila u nasljeđe jedne velike civilizacijske baštine, dokida se i jedna epoha, jedna fenomenologija etike i govorne estetike, jedna kultura koja se nikad ne može nadomjestiti bilo kojom digitalnom protezom, algoritmom ili vještačkom inteligencijom. Naravno, ne ni bilo kojom palanačkom trivijom koja govoru ne liči.
A šta tek u diskursu ove teme i posthumanističkih principa kao novih determinanti ljudskog postojanja, donosi npr.globalni koncept “Society 5.0 – Superpametno društvo, tek se da naslutiti, ali i predvidjeti da će ziva riječ biti sve više na margini neposredne ljudske komunikacije.
Za ovu temu postavićemo pitanje – dilemu: da li smo mi gospodari digitalnih tehnologija, ili one gospodare nama? Je li tehnologija pomoćnik čovjeka, ili su čovjek i njegova usmena riječ prevaziđeni pametnom tehnologijom?
U sveopštoj bezdušnosti, pametna tehnologija je popila živu pamet. Ali i dušu.
Odgovaram ti prijatelju vazda budnom i dežurnom nad mukom svekolikom.
Zemlja se okreće i nije ravna ploča, kako bi da nam i to dokažu, ali prebrzo za nas duhovne kojima je knjiga i dalje živo biće sa mirisom svojih listova kao kožom i njenim porama.
Služiti i poslužiti se novim tehnologijama da bi se hvatao korak sa brzim životom ali nikako da ona guta i proguta čovjeka, njegovu riječ, govor i glas. Znači li to zatvoriti sve violinske ključeve i baciti ih u bezdan a klikom otvarati svjetove bez krvi, suze i empatije?
Tako nekako razumijem ovu novu “pametnu” eru elektonsku.
Piši, razmišljaj i daruj od svoje pameti i srca Rutoviću . Ima nas koji te čitamo.
Starh me za našu mladost!Zebem.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].