Zeković o incidentu na Top Hill-u: Abazovićevo obezbjeđenje napravilo opasan propust

0
Foto: CdM
Foto: CdM

Incident u poznatoj diskoteci Top Hill ukazuje da u obezbjeđenju predsjednika Vlade Crne Gore Dritana Abazovića postoje značajni propusti koji se što prije trebaju otkloniti. Bez obzira na naše ideološke i druge razlike, nijedan građanin ili građanka Crne Gore ne želi da se bilo kojoj štićenoj ličnosti nešto dogodi. Takvi incidenti i događaji doprinose destabilizaciji društva, gubljenju povjerenja i ugleda države. Zato nam je svima stalo da Sektor policije posebne namjene ima dobro izgrađene i pouzdane kapacitete za obezbjeđenje ličnosti, kazao je za CdM Aleksandar Saša Zeković, član Građanske inicijative 21. maj koji se posljednje dvije decenije intenzivno bavi monitoringom primjene policijskih ovlašćenja.

https://www.youtube.com/shorts/0hsynRZ4RCA

<<<Abazović evakuisan sa Top Hila<<<

Zeković, koji je, osim što je aktivno zastupao zaštitu ljudskih prava, bio i član i predsjednik Savjeta za građansku kontrolu rada policije, tvrdi u izjavi za CdM da je odgovornost na Milošu Rakonjcu, pomoćniku direktora Uprave policije za Sektor policije posebne namjene, da objektivno i profesionalno analizira postupanje obezbjeđenja u ovom incidentu i pristupi odgovarajućim korekcijama i kadrovskim promjenama koje su nužne.

“O profesionalnom odnosno neprofesionalnom postupanju pripadnika Odsjeka za obezbjeđenje lica može se puno reći ali se treba fokusirati na suštinska zapažanja”, navodi sagovornik CdM-a.

Zeković podvlači da je interesantno je da se do separea u kojem je bio premijer Abazović, takođe kao gost, u svom zasebnom prostoru, nalazio i doskorašnji predsjednik Crne Gore Milo Đukanović koji je i dalje štićena ličnost. Đukanovićevo obezbjeđenje je, dodaje Zeković, reagovalo prilično profesionalno, odmjereno a svakako i racionalnije od pojedinaca u Abazovićevoj pratnji.

“Kada je izbila tuča u lokalu između dvije grupe mladića, obezbjeđenje Đukanoviću nije dozvolilo da napusti lokal jer se to u tom trenutku nije moglo sprovesti na dovoljno bezbjedan način”, smatra Zeković.

<<<Video incidenta sa Abazovićem ispred Top Hila<<<

Aleksandar Saša Zeković
Aleksandar Saša Zeković

Značajan i opasan propust

Međutim, kako napominje, pri izbijanju tuče, Abazovićevo obezbjeđenje čini značajan i opasan propust i donosi odluku da premijera već u tom trenutku izvedu iz lokala i bukvalno prođu kroz tuču grupe mladića koja je u toku.

“Po izlasku premijera iz lokala, Posebna jedinica policije (PJP) je intervenisala kako bi prekinula tuču, koja i dalje trajala, i uspostavila javni red i mir”, upozorava on.

Apostrofira da je situaciju dodatno učinjela komplikovanom činjenica što su pripadnici premijerovog obezbjeđenja i zaštitari Top Hilla bili slično odjeveni, u crnim majicama.

“Mladići iz tuče pripadnike premijerovog obezbjeđenja su zamijenili sa obezbjeđenjem Top Hilla. To je dodatno otežalo kretanje premijera i dovelo ga u opasnost jer su ih gađali flašama”, kaže Zeković u izjavi za CdM.

Prema njegovim riječima, po ulasku PJP, jedna grupa učesnika tuče, u kojoj nijesu bili strani državljani i mještani Budve, se okreće protiv policije i napadaju službenike na različite, njima pogodne, načine.

“Pripadnik PJP je profesionalno i zakonito upotrijebio biber sprej. Upotreba tog sredstva prinude je omogućila da se zaustavi i odbije napad na policiju a akteri tuče privedu”, poručuje on.

<<<Uprava policije tvrdi: Incident između grupe mladića u Budvi nije imao veze sa Abazovićem<<<

Kako dalje podvlači Zeković, u lokalu se nalazio određeni broj bezbjednosno interesantnih osoba koja su sklona agresivnom ponašanju što pripadnicima obezbjeđenja uopšte nije bilo poznato nego se za to saznalo po njihovom privođenju u službene prostorije policije.

“To znači da bezbjednosne procjene nijesu bile odgovarajuće i pouzdane”, smatra Zeković.

On upozorava da, umjesto da premijer ukoliko je moguće bude izveden na drugi izlaz ili ga bezbjedno udalje od tuče, obezbjeđenje donosi odluku da Dritana Abazovića, kao štićenu ličnost, sprovedu direktno kroz tuču.

“Iznenađuje i činjenica da je nadležni tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Kotoru napad na policiju – udaranje rukama i gađanje flašama – dok su izvodili premijera i i kad je PJP intervenisala da bi prekinula tuču i razdvojila njene aktere – kvalifikovao kao prekršaj a ne krivično djelo. U napadu na policiju je uglavnom prednjačilo jedno lice a pružan je i otpor pri lišenju slobode. Napadi na policiju, bilo koje vrste, ne trebaju i ne smiju se tolerisati niti relativizovati, naročito u tim okolnostima. Postupanje tužilaštva, nažalost, doprinosi daljem degradiranju policijske profesije”, ističe sagovornik CdM-a.

Privatni život i navike prilagoditi funkciji koju obavljaju

On dalje objašnjava da premijer Abazović, ali i sve druge štićene ličnosti trebaju prihvatiti člinjenicu da su im građani Crne Gore povjerili da u ime njih obavljaju značajne državne funkcije.

Zato, konstatuje Zeković, prihvatanjem istih, svoj lični život i navike ipak trebaju korigovati bar u određenoj formi i prilagoditi funkciji koju obavljaju.

“Abazović nije ipak momčić koji se kao premijer može i treba pojaviti gdje god hoće. Takav pristup je rizičan, iscrpljujući i izuzetno zahtjevan za policijske službenike koji su angažovani u obezbjeđenju. Dodatno, štićene ličnosti, ne mislim na Abazovića, često od dodijeljnog obezbjeđenja traže da nakon druženja njihove prijateljice ili prijatelje odvezu do mjesta odnosno adrese stanovanja. To ne treba raditi a policajci mi se na to često žale”, naveo je on.

Analizirajući događaj, Zeković za CdM kaže kako štićene ličnosti i same trebaju da pokažu odgovornost i određeni nivo bezbjednosne kulture.

To, kako dodaje, znači da ne treba da izlaze na mjesta gdje su mogući incidenti, značajan intenzitet posjetilaca a posebno gdje izlaze u značajnijem obimu i bezbjedno interesantna lica.

“Dodatan izazov, da ne kažem i problem, a o kojem slabo javno govorimo, jeste i činjenica što štićene ličnosti zbog svog uticaja koji preko politike imaju na policiju najčešće same biraju sastav svog obezbjeđenja. Dakle, ne dodjeljuje im ga redovnom procedurom Uprava policije nego oni sami biraju konkretne osobe koje najčešće početno nemaju odgovarajuće iskustvo”, zaključio je Zeković u izjavi za CdM.

Miraš Dušević

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].