Vučićev doskorašnji intimus i vatreni podržavalac, ambasador SAD u Beogradu Kristofer Hil ima i te kako razloga za razočarenje i zabrinutost. Srpski autokrata bio je njegov projekat, a Hil je vjerovao da Vučić i klerikalno-hegemonistička garnitura koja stoji iza njega neće praviti probleme kada je u pitanju zapadni sporazum o Kosovu. Ipak, Hil je nakon dugotrajnog samozavaravanja shvatio da ima posla sa prevarantima i da je izigran od strane Vučića i čelnika takozvane SPC Porfirija Perića, kao obični diplomatski diletant
Piše: Balša Knežević
Trenutna situacija u kojoj se našao srpski autokrata na zalasku političke karijere Aleksandar Vučić najbolje bi se mogla opisati onom narodnom izrekom ”Zapetljao se kao pile u kučine”.
Vučić i njegova kriminalno-uhljebnička garnitura na vlasti podsjećaju na pile koje je željelo previše i koje je umislilio da je soko koji može da igra dvostruku igru sa čitavim svijetom dok u isto vrijeme širi svoju patološko-klerikalnu velikodržavnu politiku na Region.
Za američku ambasadu u Beogradu na čelu sa Kristoferom Hilom i njegovog potpomagača, izaslanika SAD za Zapadni Balkan Gabrijela Eskobara, Vučić do skoro nije bio ništa manje nego – ”faktor mira i stabilnosti na Balkanu”. Nešto slično kao što je Slobodan Milošević za ovu istu diplomatsku ekipu tada predvođenu Ričardom Holbrukom bio 90-ih. Sve do skoro se činilo se da psihotični srpski hegemon i njegova garnitura uhljeba i kriminalaca koje je instalirao na vlast, imaju zeleno svijetlo za stavaranje ”srpskog sveta”, odnosno kako je to eufemistički formulisano – Otvorenog Balkana.
Surovo buđenje iz hegemonističkog sna
Psihotični Aleksandar Vučić je vjerovatno u jednom trentuku pomislio da je svemoguć i da oko malog prsta lažnih obećanja i isprazne demagogije može da vrti Brisel, Vašington, Moskvu, Peking, London, pa i čitav univerzum dok polako udara temelje ”srpskog sveta”.
Međutim, surovo buđenje iz hegemonističkog sna uslijedilo je nenadano, posljednjih mjeseci kada su su Zapad, ali i Moskva, jasno stavili do znanja da su izgubili strpljenje kada je u pitanju srpski autokrata.
Da se politički kraj autokratskog Vučićevog režima polako ali sigurno bliži, najavio je prvo Odbor za strano uplitanje u Evropskom parlamentu krajem aprila kada je usvojio izvještaj u kojem je istaknuto da ”Rusija koristi uticaj u Srbiji pokušavajući da destabilizuje i miješa se u susjedne suverene države”.
Nakon toga idu dva ”šoka” – jedan iz Amerike, drugi iz Velike Britanije u vidu sada već istorijskih članaka u New York Times-u i Guardianu gdje se potenciraju Vučićeve veze sa kriminalnom, a on se opisuje kao populistički, prokremljanski autoritarac.
Pred odborom za spoljnopolitičke odnose američkog Senata sredinom maja Vučić je bio izložen žestokim kritikama, a Srbija je označena kao zemlja na koju Rusija i dalje ima veliki uticaj, uz konstataciju savjetnika državnog sekretara Dereka Šolea da je tekst o Vučiću u New York Times-u ”kredibilan”.
Propali planovi za Crnu Goru
Na izborima u Crnoj Gori Vučić je doživio žestok poraz jer su političke snage koje su pod njegovom direktnom kontrolom gotovo prepolovljene.
Budući mandatar Milojko Spajić gotovo potpuno se oslobodio Vučićeve kontrole, a njegov partijski kolega Milatović je ozbiljno upozoren od EU da se ne približava previše srpskom autokrati.
Posljednji udarac za režim u Beogradu u vidu eksplicitne poruke Zapada, bila je nedavna izjava albanskog premijera Edija Rame da je velikodržavni projekat Otvoreni Balkan propao. Sankcije i optužbe za kriminal od strane Vašingtona na račun ruskog potrčka i Vučićevog intimusa na čelu BIA-e Aleksandra Vulina, su samo najnovije poruke koje veoma jasno govore da je srpski autokrata izgubio podršku Zapada, prije svega SAD-a.
Sve u svemu jasno je da je Zapad uvido da je kod Vučića došlo do ”zamora materijala” i da on kao lako zamjenjiv dio u geopolitičkoj mašini koja djeluje u regionu, može i mora ubrzo da bude rashodovan jer ne služi svrsi. Svaki njegov plan je propao, pročitan je i od Zapada i Istoka kao nepouzdan partner sklon demagogiji, psihozama i laganju, pa je izvjesno da će se njegova politička karijera neslavno završiti.
Takođe se spekuliše da bi od Vučića, kada to bude potrebno, mogla da se distancira i njegova glavna potpora, takozvana SPC i njeni najviši funkcioenri koji su odavno nezadovoljni njegovom politikom prema Kosovu, ali ćute zbog ogromnih novčanih apanaža.
Debakl Kristofera Hila
Politička propast Vučića se već uveliko odvija i samo neko to treba da mu javi. Za zapad je prekrižen jer neće i zvanično da stavi potpis na francusko-njemački plan o Kosovu kojim bi Srbija priznala učešće ove države u međunarodnim organizacijama.
Moskva je sa druge strane razočarana jer se taj plan faktički već uveliko sprovodi i Kosovo je pred vratima NATO-a, što je najgori mogući scenario za ruske planove u regionu Zapadnog Balkana.
Vučićev doskorašnji intimus i vatreni podržavalac, ambasador SAD u Beogradu Kristofer Hil, stoga ima i te kako razloga za razočarenje i zabrinutost. Srpski autokrata bio je njegov projekat, a Hil je vjerovao da Vučić i klerikalno-hegemonistička garnitura koja stoji iza njega neće praviti probleme kada je u pitanju zapadni sporazum o Kosovu.
Ipak, Hil je nakon dugotrajnog samozavaravanja shvatio da ima posla sa prevarantima, i da je izigran od strane Vučića i čelnika takozvane SPC Porfirija Perića, kao obični diplomatski diletant.
”U diplomatskim krugovima već se uveliko priča kako Hil više ne krije da su ga Vučić i Porfirije Perić ”zavlačili” i na kraju prevarili kada je u pitanju Kosovo. Hil je zbog toga očajan. To znači da je konačno shvatio da Vučić nikad neće formalno potpisati francusko-njemački sporazum o Kosovu, iako je faktički sve odavno završeno. Veoma bolno priznanje neuspjeha koje već kruži po diplomatskim kuloarima je znak da je Hil priznao poraz i da traži pomoć centrale da razveže ‘beogradski čvor’, kako nezvanično nazivaju problem sa Vučićevim režimom”, navode dobro upućeni diplomatski izvori Portala Aktuelno.
Hil i Eskobar će biti skrajnuti
Već je najavljeno da će Džejms O’Brajan biti imenovan za pomoćnika državnog sekretara za evropska i evroazijska pitanja, i na toj poziciji zamjeniti Karin Donfrid. Kako smo već pisali, to je jasan signal da će Hil i dosadašnji izaslanik za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar biti poslati na ’’klupu za rezervne igrče’’.
O’Brajan je učestvovao u kreiranju politike na ovim prostorima i ostavio dubok trag kao jedan od glavnih autora čuvenog Dejtonskog mirovnog sporazuma, a bio je dio američke delegacije tokom pregovora Kosova i Srbije u Rambujeu 1999. godine.
Njegov izbor je samo formalnost i on bi trebalo uskoro da i zvanično preuzme tu funkciju jer je njegova kandidatura već unesena u administraciju Senata. Kada se to desi, treba očekivati da će ubrzo doći do konstatacije da je u regionu došlo do zamora materijala kod određenih hegemonističko-autokratskih struktura i da one hitno moraju da budu rashodovane i zamijenjene novim, poslušnijim. Slična sudbina očekuje i diplomatske pomagače koji su podrškom autokratskom režimu u Beogradu doprinijeli regionalnoj destabilizaciji i širenju ruskog malignog uticaja.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].