Stijović dobio državljanstvo Crne Gore 2016. godine u upitnoj zakonskoj proceduri

0
Aleksandar Stijović arhivski snimak

Novoimenovani savjetnik predsjednika za regionalni razvoj samo sedam godina počasni državljanin naše države

Stijović dobio državljanstvo Crne Gore 2016. godine u upitnoj zakonskoj proceduri

Nije poznato koji je poseban značaj za Crnu Goru imao Stijovićev profesionalni angažman da bi dobio državljanstvo, jer prema podacima iz njegove biografije u to vrijeme je radio u Institutu za šumarstvo Crne Gore. Počasno državljanstvo strancu se dodjeljuje isključivo na osnovu preporuke najviših funkcionera državne vlasti, precizno predsjednika Skupštine, Vlade ili države što u slučaju Stijovića nije ispoštovano pa je stoga ta zakonska procedura upitna

Novoimenovani savjetnik predsjednika države Jakova Milatovića za regionalni razvoj i bivši ministar poljoprivrede Aleksandar Stijović dobio je počasno državljanstvo Crne Gore 8. novembra 2016. godine u vrijeme Vlade izbornog povjerenja u upitnoj zakonskoj proceduri, pokazuju podaci Pobjede.

Izvor Pobjede iz vrha Vlade saopštio je da je Stijović dobio državljanstvo na preporuku jednog od opozicionih ministara u Vladi izbornog povjerenja, a da mu je rješenje izdalo Ministarstvo kojim je tada rukovodio Goran Danilović.

– U pitanju je rješenje Uprave policije 03-UP1-211/16/2403 iz 8. novembra 2016. godine – rekao je izvor Pobjede.

Ta informacija se poklapa i sa istraživanjima NVO Centra za građansko obrazovanje koji su 2020. godine objavili spisak lica koja posjeduju počasna državljanstva Crne Gore, a među kojima je i ime, široj javnosti tada nepoznatog, Aleksandra Stijovića. Te informacije je objavila Pobjeda u decembru 2021. godine.

Zakon o crnogorskom državljanstvu predviđa da lice može steći crnogorsko državljanstvo ukoliko je njegov prijem „od posebnog značaja za državni, naučni, privredni, kulturni, ekonomski, sportski i drugi interes Crne Gore“. U tom slučaju stranac ne mora da ispuni ostale obaveze iz Zakona o crnogorskom državljanstvu, koje se odnose na otpust iz drugog državljanstva, neprekidni boravak u Crnoj Gori od deset godina i drugo.

Nije poznato koji je poseban značaj za Crnu Goru imao Stijovićev profesionalni angažman da bi dobio državljanstvo, jer prema podacima iz njegove biografije u to vrijeme je radio u Institutu za šumarstvo Crne Gore.

Počasno državljanstvo strancu se dodjeljuje isključivo na osnovu preporuke najviših funkcionera državne vlasti, precizno predsjednika Skupštine, Vlade ili države, što u slučaju Stijovića nije ispoštovano pa je stoga ta zakonska procedura upitna.

Stijović je krajem 2021. godine u Skupštini priznao da, osim crnogorskog, ima i državljanstvo Srbije.

– Imam srpsko državljanstvo. Rođen sam u Srbiji i to mi nikada nije bio problem. Otac mi je Crnogorac, majka mi je Srpkinja, imam oba državljanstva – rekao je on u parlamentu 9. decembra 2021. godine.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].