Klinički centar objavio liste čekanja za ovaj mjesec, najviše pacijenata na Klinici za kardiologiju
Na koronarografiju, ugradnju pejsmejkera i stenta čeka 459 pacijenata
Sve više mladih ima upalu srčanih zalizaka, što svakako ne odgovara njihovim godinama, ali to je situacija i svuda u svijetu. Ranije je dominirala kormarna patologija, znači iz hemične bolesti srca gdje su operacije bile bajpaseva i to je išlo na nekih 70, 75 odsto, međutim, posljednjih par godina došlo je do promjena – kazao je TVCG direktor Centra za kardiohirurgiju dr Srđan Pavićević
Najviše pacijenata, prema podacima sa liste, nalazi se na Klinici za kardiologiju gdje, između ostalog, na ugradnju pejsmejkera, kataterizaciju čeka ukupno 459 pacijenata.
– Na HDO, odnosno na koronarografiju čeka čak 227 pacijenata, na 3D ablaciju, odnosno vrstu kataterizacije nalazi se 74 pacijenta. Kada je u pitanju Centar za elektronsku kontrolu pejsmejkera i elektrofiziologiju za EF i DF ablacije čeka 85 pacijenata, na CRT D osam, CRT 22 pacijenta. Na ugradnju defibrilatora ICD čeka njih 42, a na PM-A njih 16 – navodi se na listi čekanja za Kliniku za kardiologiju.
Fali kardiohirurga
Direktor Centra za kardiohirurgiju dr Srđan Pavićević kazao je juče za Televiziju Crne Gore da u Crnoj Gori imamo manjak kardiohirurga i da treba probuditi entuzijazam u mladim ljudima jer je za taj posao potrebna velika ljubav.
Prema njegovim riječima, sve više je mladih koji imaju upale srčanih zalizaka, što svakako ne odgovara njihovim godinama, ali da je to situacija i svuda u svijetu.
– Ranije je dominirala kormarna patologija, znači iz hemične bolesti srca gdje su operacije bile bajpaseva i to je išlo na nekih 70, 75 odsto, međutim, posljednjih par godina došlo je do promjena.
Prvi razlog je što su kolege koje se bavi invazivnom kardiologijom, koji postavljaju stentove stvorili svoju rutinu i postali velemajstori u svom poslu, osvajaju taj prostor tako to da sve što mogu da rješavaju stentovima oni to rješavaju vrlo uspješno, a drugi razlog je porasla je ta patologija srčanih zalizaka – istakao je Pavićević za TVCG.
Kazao je da je čitava patologija pokrivena i da se ne šalju pacijenti na operacije u inostranstvo.
Starost pacijenta
– Veliko iznenađenje mi je bilo kada sam se vratio iz Italije i uvidio da su naši pacijenti bili u prosjeku 12 godina mlađi nego što je to prosjek bio u Italiji. Prosječan italijanski pacijent koji je operisao bajpaseve bio je star 68 godina, to je bilo u periodu 1998/2000. godine, a kada smo mi 2003. godine počeli ovdje da radimo prosječna starost našeg pacijenta bila je 56 godina – objasnio je dr Pavićević.
Danas je, ističe, medicina napredovala i stanje je manje-više kao i u svijetu, imamo starije pacijente, kao i pacijente srednje dobi, ali i mlade ljude.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].