Početkom decembra 2022. godine Aleksandar Mečetin podnio je ostavku na mjesto prvog čovjeka ruske „Beluga group“, ali nije prekinuo veze sa svojom poslovnom imperijom čiji se uspon vezuje za vladavinu Vladimira Putina, pokazuju registri kiparskih kompanija.
Dok je u Nikšiću 12. aprila ruski oligarh Aleksandar Mečetin zajedno sa svojim partnerom Miodragom Dakom Davidovićem i odlazećim premijerom Dritanom Abazovićem otvarao fabriku svoje čuvene „Beluga“ votke, a crnogorski i evropski mediji izvještavali o njegovom izbjegavanju sankcija za uvoz ruskog alkohola u zemlje koje su uvele sankcije Rusiji, Mečetin je istovremeno vrijedno radio i na prikrivanju tragova vlasništva i tokova novca preko brojnih kompanija koje već godinama ima na Kipru. Nešto ranije, polovinom marta, Mečetin je osnovao i dvije nove kompanije na Malti, čiji je državljanin od 2017. godine, kroz tamošnji program ekonomskog državljanstva.
Kao što je M portal pisao u februaru ove godine, Aleksandar Mečetin je svoju prvu kompaniju u Crnoj Gori osnovao 03. juna u Tivtu, pod imenom „Noblewood group DOO“ i registrovao je za djelatnost reklamnih agencija, sa početnim kapitalom od 30.000 eura stranog porijekla. On je ujedno u izvršni direktor „Noblewood group DOO“. Istog dana Mečetin je osnovao još jednu kompaniju, ali – na Kipru i naziva je „Noblewood limited“. Kao i u crnogorskoj, Mečetin je direktor i u svojoj novoosnovanoj kiparskoj kompaniji.
Svega četiri dana nakon što je Mečetin u Crnoj Gori i na Kipru osnovao dvije kompanije, „Neksan“ Miodraga Dake Davidovića u Nikšiću osniva „Noblewood adriatic DOO“. Kompanija je osnovana 7. juna 2022. godine sa ukupnim domaćim kapitalom od 7.809.005 eura, od čega je samo jedan euro novčani kapital. Mečetin i Davidović 1. avgusta 2022. godine potpisuju ugovor, istog dana se mijenja Statut kompanije „Noblewood adriatic DOO“, a već sjutradan je „Noblewood group DOO“ iz Tivta upisana kao osnivač „Noblewood adriatic DOO“, proizilazi iz podataka Centralnog registra privrednih subjekata.
U međuvremenu, početkom decembra 2022. godine, Aleksandar Mečetin podnio je ostavku na mjesto prvog čovjeka ruske „Beluga group“, ali nije prekinuo veze sa svojom poslovnom imperijom čiji je uspon vezuje za vladavinu Vladimira Putina, pokazuju registri kiparskih kompanija.
Ukrajina traži sankcije za Mečetina
On je jedan od ruskih oligarha koji nije pod sankcijama EU i Amerike, ali ukrajinska Nacionalna agencija za prevenciju korupcije uvrstila ga je na spisak Rusa za koje traži od svih država da mu uvedu sankcije.
S obzirom na to da se formalno povukao sa čela „Beluga group“, Ukrajina traži da se stavi na listu sankcionisanih državljana Rusije zbog članstva u Bordu direktora ruske „Royal credit bank“ JSC, uz tvrdnje da je on jedan od stvarnih vlasnika ove finansijske institucije. Nacionalna agencija za prevenciju korupcije Ukrajine svoj zahtjev za uvođenje sankcija Mečetinu obrazlaže time što je „član upravljačkog tijela društva bilo kojeg oblika vlasništva koje posluje u finansijskom sektoru (banka), koje materijalno, finansijski ili na bilo koji drugi način podržava aktivnosti Ruske Federacije koje podrivaju ili ugrožavaju teritorijalni integritet, suverenitet i nezavisnost Ukrajine“. Sa zvaničnog sajta ruske banke izbrisana je stranica na kojoj se nalazio spisak članova Borda direktora.
Još dvije nove kompanije na Malti
Aleksandar Mečetin je 14. marta 2023. godine osnovao dvije kompanije na Malti, „Noblewood distribution limited“ i „Noblewood Malta limited“, pokazuje malteški poslovni registar. U obje kompanije Mečetin je naveden kao direktor i jedini dioničar, a u javnom registru je navedeno da Mečetin ima pasoš Malte broj MT021920 te da živi na adresi Via Morozzo, Della Rocca 6, Milano 20123. Mečetin je zajedno sa čitavom svojom porodicom dobio pasoš Malte 2017. godine kroz program ekonomskog državljanstva u toj zemlji. Njegova italijanska adresa se pojavljuje u još nekoliko kompanija koje je Mečetine ranije osnivao na Kipru.
Mečetin preko Kipra drži veze sa Rusijom
Nakon što je osnovao dvije kompanije na Malti, Mečetin se okrenuo Kipru, gdje ga je u februaru bilo moguće direktno povezati sa čak šest kompanija, kojima je upravljao kao osnivač ili direktor: „Noblewood limited“, „V.I. Veda investment limited“, „Royal-Vostok investments limited“, „Tottenwell limited“, „Beluga vodka international limited“ i „Scillard investments limited“. Dva mjeseca kasnije u zvaničnom kiparskom registru kompanija stanje sa Mečetinovim kompanijama je sljedeće:
– „Noblewood limited“, kompanija koju je Mečetin na Kipru osnovao istog dana kada i „Noblewood group DOO“ u Crnoj Gori, promijenila je direktora poslije samo 10 mjeseci – Mečetin se povlači sa upravljačke pozicije i prepušta je Mirjani Miščević.
-„V.I. Veda investment limited“ je ušla u proces likvidacije i Mečetinovog imena više nema u upravljačkoj strukturi.
– U „Royal-Vostok investments limited“ Mečetin je i dalje naveden kao jedan od troje direktora
– „Tottenwell limited“ ima novog direktora – umjesto Mečetina u kompaniji je upravljanje preuzeo Nikolaj Vladimirovič Belokopitov, predsjednik i šef finansijskog odsjeka ruske „Beluga group“, kompanije sa čijeg je čela Mečetin odstupio u decembru prošle godine. Belokopitov je bio i direktor „Royal credit bank“, zbog koje Ukrajina traži uvođenje sankcija Mečetinu.
– Najveće promjene dogodile su se u kiparskoj „Beluga vodka international limited“ Mečetinovoj kompaniji, i to baš na dan kada je otvorena fabrika u Nikšiću. Od 12. aprila „Beluga vodka international limited“ mijenja ime u „Lighthouse goldline brands limited“, ali mijenja i jednog od direktora – umjesto Mečetina dolazi Konstantin Anatolijevič Prokhorov, koji je naslijedio Mečetina u „Beluga group“ kao direktor kompanije. Međutim, registarski broj kompanije je ostao isti – ΗΕ 226440.
-Mečetin ostaje direktor u „Scillard investments limited“
U kompanijama je takođe promijenjena i firma koja pruža administrativne usluge na Kipru, pa je doskorašnja „Offitex limited“, koja je do nedavno vodila sve Mečetinove kompanije i preko koje ga je bilo moguće povezati sa desetinama drugih kompanija, taj posao prepustila drugim sličnim firmama.
Bez obzira na to što su mnogi mediji upozoravali da se otvaranjem fabrike za proizvodnju „Beluga“ votke u Nikšiću krše sankcije koje su uvedene Rusiji, odlazeći premijer Dritan Abazović je kazao: “To što je Rusija pod sankcijama ne znači da su sve njihove kompanije i stanovnici pod sankcijama. Postoji lista kompanija i pojedinaca koji su pod sankcijama. Imamo i ruske turiste u Crnoj Gori. Ne možemo onima koji nisu pod sankcijama da zabranimo da uđu ili posluju u Crnoj Gori”.
Nakon toga su stigla i upozorenja zvaničnog Brisela da će pažljivo pratiti rad nove fabrike i način na koji će poslovati.
Ukrajina i njeni sponzori su papazjanija,
bez ruskog kapitala se , uprkos kompleksima, NE MOŽE!
Ali bi moglo bez Evrope sad, srpskoga svijeta i ostalih košmarnih baljezgarija tzv. SPC.
Budvani postali anarhisti, birali poteštata, kojega su “njegovi” uhapsili, a sad traže da ga pušte, malo Mogren, a i tamo su davno onu bogomolju minali preci današnjih dinamiderosa.
To je postala jazbina od grada, sa dogonima
nelojalnim Crnoj Gori, morat če se privikavat na zakonske odredbe, to su i glasali, pa im se sad kriva 🤓🤩.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].