“Ovo je zaduženje projektovano, kamatna stopa i uslovi su posljedica globalnih dešavanja na koje Crna Gora ne može da utiče. Volio bih da je kamatna stopa mnogo manja, međutim realnost je takva”, rekao je ministar finansija u tehničkom mandatu Aleksandar Damjanović, komentarišući zaduženje Vlade Crne Gore od 100 miliona eura, najgore u istoriji Crne Gore, o čemu je Portal Aktuelno već pisao.
U očajničkom pokušaju da odbrani katastrofalne uslove pod kojima se zadužio, ministar finansija se vadi na kamatne stope i “posljedice globalnih dešavanja” na koje, kako kaže, ne može da utiče. Da to nije tačno, potvrđuju i nedavna zaduženja zemalja u okruženju.
Tako se naši susjedi zadužuju emitovanjem obveznica, što je, za manje upućene, mnogo bolji način zaduživanja od ovog ministrovog, kod komercijalnih banaka. To što ministar finansija nije smio da izađe sa obveznicama na međunarodno tržište kapitala nije posljedica globalnih kretanja, već pogubnih odluka dvije posljednje Vlade, koje su dovele Crnu Goru do toga da bi izlazak na svjetsko finansijsko tržište bio, u najmanju ruku, upitan, što je jasan pokazatelj nepovjerenja u institucije, javne finansije i kredibilitet izvršne vlasti. Jer u Crnoj Gori raste javna potrošnja, nelikvidnost preduzeća, nezaposlenost, stopa inflacije je dva puta veća nego u eurozoni, kamate rastu, a zarade u javnom sektoru se finansiraju iz zaduženja. Jednom riječju – bankrot.
Još jedna neistina ministra Damjanovića je da Crna Gora ne može da utiče na visinu kamata. Jer ako se pogledaju zemlje okruženja, sve su se zadužile emisijom obveznica, a ne kreditom kod komercijalnih banaka, i to po povoljnijim uslovima. Među njima su i Sjeverna Makedonija, Srbija i Republika Srpska u okviru Bosne i Hercegovine. I sve u posljednih mjesec dana.
Tako se na primjer Srbija se 8. februara zadužila 105 miliona eura prodajomo obveznica po stopi od 3,1 odsto bez EURIBOR-a, a Crna Gora kod komercijalne banke sa maržom od 5,9 odsto, dakle skoro pa duplo više. Ako ministar Damjanović nema podatke iz njegove Srbije, može da pogleda primjer Republike Srpske u koju rado odlazi o trošku građana. Vlada Republike Srpske se zadužila na domaćem tržištu emitovanjem obveznica za 30 miliona maraka po kamati od 5,5 odsto, dok se Damjanović, sa EURIBOR-om zadužio po kamati od čak 9,3 odsto.
Dakle, ili ministar finansija ne živi na istoj planeti kao ostatak populacije ili je ipak do populističkih odluka početih ”Evropom sad”, a nastavljenih Damjanovićevom političkom agendom koju će papreno plaćati građani.
L.P.Đ.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].