Stanković-Mugoša: Jedino legalno i legitimno je da se Ustav mora poštovati

0

Pravnici oštro kritikovali izjavu ministarke evropskih poslova u tehničkom mandatu Jovane Marović da bi kršenje Ustava imalo smisla ako se radi za viši cilj

Stanković-Mugoša: Jedino legalno i legitimno je da se Ustav mora poštovati

U državi koja pretenduje da bude država vladavine prava ne smije postojati veći cilj od toga da se Ustav, zakoni i svi propisi poštuju. Nažalost, mi vidimo od političara da oni svjesno krše Ustav pokušavajući da ostvare trenutne političke interese. To nije dobro, nego pogubno po pravni poredak. Štaviše, skandalozno je da takva izjava dođe od predstavnika izvršne vlasti – kategoričan je Veselin Radulović

Ne opravdavam kršenje Ustava, ali ako se radi za viši cilj onda bi tu imalo smisla. Međutim, ovdje nije u pitanju viši cilj – ustvrdila je juče odlazeća ministarka evropskih poslova Jovana Marović govoreći o izmjenama Zakona o predsjedniku na čiju neustavnost su ukazali brojni istaknuti crnogorski pravnici.

Ona je na Televiziji Vijesti govorila o evropskim integracijama Crne Gore, a komentarišući sporni zakon pomenula je da se Evropska komisija oglašava dva puta i istakla da je ključno pitanje da li izmjene ovog akta mogu dovesti do konsenzusa.

(BE)SMISAO

Pravnici koje je Pobjeda kontaktirala da prokomentarišu ovakav stav odlazeće ministarke, članica Upravnog odbora Udruženja pravnika Ana Stanković-Mugoša i advokat Veselin Radulović saglasni su da ne može postojati bilo kakav viši cilj koji bi opravdao kršenje najvišeg pravnog akta – Ustava.

– Čudi bilo kakvo tumačenje da se može naći smisao u kršenju Ustava, jer bi takav „smisao“ doveo do besmisla ustavno uređenje Crne Gore, što bi predstavljalo anarhiju – istakla je Stanković-Mugoša.

Jedino što je smisleno, logično, a nadasve legalno i legitimno, dodala je, je da se Ustav mora poštovati.

– I tu dileme nema, niti mjesta bilo kakvom višem cilju s obzirom da je pravo temelj države – poručila je Stanković-Mugoša.

I Veselin Radulović saglasan je da ne može postojati bilo kakav viši cilj koji bi mogao opravdati kršenje Ustava.

– U državi koja pretenduje da bude država vladavine prava ne smije postojati veći cilj od toga da se Ustav, zakoni i svi propisi poštuju. Nažalost, mi vidimo od političara da oni svjesno krše Ustav pokušavajući da ostvare trenutne političke interese. To nije dobro, nego pogubno po pravni poredak. Štaviše, skandalozno je da takva izjava dođe od predstavnika izvršne vlasti – kategoričan je Radulović.

Veselin Radulović

Smatra i da nije sporno da su čak i oni koji zagovaraju usvajanje ovakvog zakona svjesni da je suprotan Ustavu, ali je, kako kaže, problematično to što i dalje insistiraju na tome i pravdaju to nekim višim ciljevima.

VLADAVINA PRAVA

– Ponavljam, ne postoji veći cilj u državi vladavine prava od poštovanja pravnog poretka, a prvenstveno Ustava. Ako se krenemo tako ponašati, da se neki politički interesi ostvaruju pod izgovorom da je dozvoljeno krišiti Ustav to nas neće odvesti niđe. To će biti pogubno za društvo i državu u cjelini, i nikad na taj način nećemo dostići evropske standarde i ono što bi trebalo da bi se zvali društvom vladavine prava – naglasio je Radulović.

On je prokomentarisao i zahtjev predsjednika države Mila Đukanovića koji je tražio da Venecijanska komisija da hitno mišljenje na sporne izmjene zakona.

Ovo tijelo, kako su saopštili našem listu, uputiće hitno mišljenje o Zakonu o predsjedniku prije naredne plenarne sjednice koja je zakazana za 16. i 17. decembar, a Radulović nema dilemu da bi se ono trebalo i ispoštovati.

– Hoće li tako i biti – ne znamo. Mislim da u posljednje vrijeme svjedočimo jednoj nepodnošljivo neodgovornoj neozbiljnosti, pa čak i nedostatku elementarne političke i svake druge kulture kod većine partija i političara – istakao je Radulović.

Ukazao je i da je oko predloženih izmjena pravnička stručna javnost bila jedinstvena.

– Nijesam čuo nijednog ozbiljnog pravnika da je rekao da Zakon nije suprotan Ustavu. Mislim da bi se mišljenje Venecijanske komisije, bez obzira što nije obavezujuće, moralo uzeti u obzir, jer se mi ne možemo ponašati kao da živimo izolovani od Evrope. Ako već težimo integracijama moramo poštovati preporuke i mišljenja svih tijela EU – zaključio je Radulović.

Podsjetimo, Đukanović je 7. novembra vratio Skupštini na ponovno odlučivanje izmjene Zakona o predsjedniku, a zbog rješenja koja propisuje reagovali su i iz Evropske unije. Tako je portparolka Evropske komisije Ana Pisonero Hernandez u odgovoru Pobjedi istakla da je EU „zabrinuta zbog glasanja u Skupštini od 1. novembra kojim su kroz usvajanje zakona, po hitnom postupku, suštinski izmijenjena ovlašćenja predsjednika.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].