NOVO PONIŽAVANJE CRNE GORE Hajduković: Abazoviću dodijeljen počasni doktorat nepostojećeg univerziteta u Ženevi

2
multimedia foto: Dragan Hajduković

Nakon što je objavljena vijest da je kontroverzni premijer u tehničkom Dritanu Abazoviću dodijeljen počasni doktorat na, kako je ničim izazvan naveo, ”prestižnom” univerzitetu u Ženevi, reagovao je naučnik Dragan Hajduković.

On je kazao da to nije univerzitet već obična privatna biznis škola.Tvrdi da će ta škola morati da prestanu sa radom ukoliko do prvog januara ne reguliše svoj status kod nadležne švajcarske agencije AAQ.

Odlazeći premijer klizi iz kontroverze u kontroverzu: Osim što je osumnjičen da je umiješan u šverc cigareta i da štiti ruske špijune, sada skuplja lažne diplome

Ističe da čitaoci koji znaju engleski mogu pročitati članak nedavno objavljen u Ženevi pod naslovom Worthless Diplomas (Bezvrijedne diplome), čiji je link u saopštenju.

Tekst Hajdukovića prenosimo u cjelosti:

U Švajcarskoj (i to baš u Ženevi) sam živio četvrt vijeka i odmah sam znao da naslov ne kazuje istinu; ni jedan jedini Univerzitet u Švajcarskoj, uključujući i prestižni Univerzitet u Ženevi ne dijeli ovako lako počasne doktorate.

Nastavio sam da čitam i utvrdio da  je počasni doktorat  dodijelio takozvani „Swiss UMEF University“ (Švajcarski UMEF Univerzitet) za koji tokom 25 godina u Ženevi nikada nijesam čuo. Nastavio sam traganje i utvrdio da UMEF uopšte nema status švajcarskog univerziteta, nego je obična privatna biznis  škola. Dakle ne samo da nije prestižni univerzitet, nego uopšte nije priznat kao univerzitet. Čak će morati da prestanu sa radom ukoliko do prvog januara ne regulišu svoj status kod nadležne švajcarske agencije AAQ.

Za razliku od vrlo sumnjivog obrazovnog  i naučnog kvaliteta, web prezentacija ove privatne biznis škole je odlična (https://en.umef-university.ch/). UMEF svake godine organizuje desetak predavanja kao ovo Abazovićevo što vjerovatno ostavlja snažan utisak na neupućene studente i njihove roditelje. Školarine su veoma velike (oko 20 hiljada godisnje, ali ima i dodatnih troškova), a činjenica da UMEF ima svoje jedinice u afričkim i azijskim zemljama od Nigerije i Burkina faso do Avganistana, ukazuje da je orjentisan na djecu bogataša iz siromašnih država. Za UMEF je lijepo zaraditi velike pare, a za nesposobnu tatinu i maminu djecu je lijepo imati diplomu od takozvanog  švajcarskog univerziteta sa zvučnim imenom „Swiss UMEF University“.

Čitaoci koji znaju engleski mogu pročitati sledeći članak nedavno objavljen u Ženevi pod naslovom Worthless Diplomas (Bezvrijedne diplome): https://www.thegenevaobserver.com/post/today-s-g-o-investigation-complaining-of-worthless-diplomas .

U drugom dijelu ovoga članka se pored ostalog govori i o UMEF, bar zasad lažnom univerzitetu koji je Dritanu dodijelio počasni doktorat.

“„Univerziteti“ nisu njegov jedini poslovni interes. Od 2016. do 2020. Sangdel je vodio kompaniju koja distribuira duvanske proizvode, štampane i prehrambene proizvode mreži lokalnih kioska”, piše u tom tekstu.

Smatram da prihvatanje ovako bezvrijednih priznanja nanosi štetu ugledu Crne Gore.

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].