
Deseti Montenegro prajd biće održan u subotu u Podgorici, a Srpska pravoslavna crkva je prekjuče najavila moleban za ,,svetinju braka i očuvanje porodice“ za petak.
Mitropolit Joanikije je juče u Danilovgradu kazao da se ,,preko određenih struktura moći iz svijeta ovdje propovijedaju i promovišu nemoral i razvrat“, apelujući na vjernike da se okupe pred Hramom uoči Montenegro prajda.
Miloš Knežević, izvršni direktor Queer Montenegra, koja je organizator manifestacije, kazao je Pobjedi da su navikli na ovakvo ponašanje SPC, jer ovo nije prvi put da direktno targetiraju i diskriminišu LGBTIQ+ zajednicu, ali i Montenegro prajd.
– To je, ističem, građanski protest – kazao je on Pobjedi.
Na apele SPC je juče reagovao i Centar za građansko obrazovanje (CGO) koji je kazao da svaka izgovorena rečenica mitropolita Joanikija u najavi molebana predstavlja negaciju modernog koncepta ljudskih prava.
– Na drugoj strani, nikada na prajdovima i vezanim aktivnostima nije iznešeno ništa što bi bilo protiv braka i porodice, protiv vjere i religije. Prajdovi se temelje na demokratskim vrijednostima, zalaganju za jednakost, slobodu, pravdu, feminizam, poštovanje ljudskih prava, socijalno blagostanje i jako civilno društvo – saopštila je juče Željka Ćetković, koordinatorka programa Aktivno građanstvo CGO.
SPC retorika
Nijedna vjerska organizacija, za deceniju, koliko se organizuju šetnje u Crnoj Gori nije reagovala na ovaj način. Ove godine je to učinila SPC nakon nedavnih dešavanja u Srbiji, kada je država pod snažnim uticajem te vjerske organizacije zamalo zabranila održavanje Europrajda.
Ipak, predsjednik Aleksandar Vučić je, nakon snažnog pritiska međunarodne zajednice popustio i Europrajd, centralna evropska povorka ponosa je održana u Beogradu, uz brojne propratne programe.
Identičnu retoriku koju je SPC, odnosno patrijarh Porfirije imao prije održavanja Europrajda, pronosi mitropolit Joanikije.
– Kome je stalo do budućnosti porodice, otadžbine, doma, naroda svoga, kome je stalo do predaka i potomaka da pokažemo koji je naš stav i koje je naše raspoloženje – da osudimo to javno propovijedanje nemorala i da štitimo porodicu i djecu – poručio je mitropolit Joanikije, prenosi portal Mitropolije.
SPC smatra da manifestacije poput Montenegro prajda urušavaju tradicionalne vrijednosti, pa su pozvali hrišćane da ih molitvama i ikonama očuvaju ,,a u isto vrijeme osjećajući odgovornost za sebe, svoje porodice, djecu i otadžbinu, pa i za one koji su i sami u zabludi“.
LGBTIQ+ je dio društva
Knežević je istakao da prajd ni na koji način ne može i ne ugrožava tzv. tradicionalne vrijednosti i tradicionalnu porodicu.
– Ono što i ovim prajdom želimo podsjetiti javnost jeste da LGBTIQ+ zajednica je uvijek bila i biće dio crnogorskog društva i da nas niko više ne može stavljati u određene kalupe koji se kose sa nedemokratskim i slobodarskim načelima – kazao je on.
Knežević je istakao da je crnogorsko društvo tokom proteklih deset godina, koliko se organizuje Montenegro prajd, pokazalo određeni iskorak u poštovanju LGBTIQ+ prava, a to pokazuju i više nego uspješno organizovane Povorke ponosa koje su protekle bez ijednog incidenta.
Unižavanje građanskog
– MPC godinama pokušava da unizi građanski i demokratski koncept crnogorskog društva, a to je posebno izraženo protekle sada već dvije i po godine. Ono što nas jako zabrinjava jeste činjenica da institucije sistema, sve ovo vrijeme prećutno odobravaju i više nego evidentnu polarizaciju i klerikalizaciju društva, a koju upravo potencira ni manje ni više nego SPC u Crnoj Gori – rekao je Knežević Pobjedi.
On je kazao da ovogodišnji Montenegro prajd svojom porukom „NEMA VIŠE ALI“ jasno poziva sve građane i građanke Crne Gore da dođu i iskažu svoje nezadovoljstvo ovakvom sistemu gdje se ljudska prava
generalno ne poštuju, a samim tim i cjelokupan dosadašnji rad na unapređenju ljudskih prava svih marginalizovanih grupa.
– Već sada je jasno da je ovo najvažniji Montenegro prajd za sve nas koji želimo da crnogorsko društvo bude inkluzivno za sve, bez obzira na naš rodni identitet, seksualnu orijentaciju ili svojstvo bilo kojeg građanina i građanke – kazao je Knežević.
Kočničari napretka
Ćetković je u reagovanju na izjave mitropolita Joanikija i prethodne pozive Mitropolije i Eparhije budimljansko- nikšićke da se vjernici okupe zbog „razvratnih“ manifestacija istakla da je ponašanje SPC neodgovorno jer najavljuje održavanje skupa protiv prajda.
– Nažalost, talas klerikalizacije u Crnoj Gori je otvorio mnoga ljudskopravaška pitanja za koja smo cijenili da su dobijene bitke, a posebno u dijelu prava marginalizovanih grupa. Time je urušen napredak u oblasti ljudskih prava koji smo mukotrpnim naporima do sada postigli, a što je poražavajuće za čitavo društvo – saopštila je ona.
Iz CGO su istakli da u tome značajnu ulogu imala SPC, koja i ovom najavom tzv. molebana protiv prajda kreira
negativan ambijent za prava LGBTIQ osoba i njihovih saveznika, ali i podstiče na mržnju protiv LGBTIQ osoba.
Naglasili su i da podrška prajdu ne dolazi samo od ljudskim pravima posvećenog civilnog društva, već i od samih građana i građanki.
Prema istraživanju CGO, koje su objavili u junu ove godine, više od polovine građana i građanki Crne Gore ima razumijevanja za Povorku ponosa i smatra da se ona organizuje sa ciljem ukazivanja na diskriminaciju LGBTIQ osoba.
– Razočaravajuće je što SPC svojim netrpeljivim narativom pokušava da derogira neka osvojena prava i slobode u Crnoj Gori, a koji su karakteristika demokratskih društava i vrati nas tako unazad. Pri tome, očigledno je da za ovaj kontraljudskopravaški korak nose odgovornost i svi oni donosioci odluka, primarno iz izvršne i zakonodavne vlasti koji su SPC dali uvjerenje da može da se ponaša ovako neodgovorno – istakla je Ćetković.
Iz CGO su pozvali sve političke subjekte koji drže do demokratskih vrijednosti da to pokažu dolaskom na ovogodišnji prajd i tako se distanciraju od pokušaja SPC da crnogorsko društvo vrati u retrogradne okvire kad je riječ o kulturi ljudskih prava.
I izvršni direktor Queer Montenegro Miloš Knežević je u ime organizatora pozvao crnogorsku javnost da 8. oktobra u što većem broju izađe na Montenegro prajd.
– Da se svi zajedno putem mirnog građanskog protesta, što prajd ponavljam i jeste, uz poruku da „Nema više ali“ pokažemo da je Crna Gora inkluzivna, sekularna, multietnička i multinacionlna država koja poštuje prava i dostojanstvo svih svojih građana i građanki, a borba za ljudska prava mora biti neprestana.
Deseti Montenegro prajd organizuje Kvir Montenegro, u saradnji sa nevladinim organizacijama Juventas, Spektra i Stana, Art Attack i Glavnim gradom, uz podršku Britanske ambasade u Podgorici i Ministarstva za ljudska i manjinska prava.
Incidenti i nasilje davno prevaziđeni
Prva Povorka ponosa u Crnoj Gori je organizovana 24. jula 2013. godine u Budvi, a već 20. oktobra druga u Podgorici. Samo te godine su protivnici ispoljavali nasilje, a bili su uglavnom deklarisani i prepoznati kao huligani koji su pripadali određenim navijačkim grupacijama.
Učesnici povorke u Budvi, nazvane „Sea Side prajd“, njih tridesetak je čuvao jak policijski kordon pa grupe huligana nijesu uspjele da nasrnu na učesnike. Zasipali su ih kamenjem i flašama. Niko nije ozbiljnije povrijeđen, a uhapšene su 22 osobe.
Pred taj prajd su u Crnoj Gori osvanule čitulje sa likom Zdravka Cimbaljevića iz LGBT foruma ,,Progres“, što je Vlada Crne Gore osudila kao govor mržnje prema LGBT zajednici i pozvala na poštovanje razlika i toleranciju prema ,,svim socijalnim grupama“.
Nakon toga, Querr Montenegro oganizuje šetnju u Podgorici na kojoj je bilo oko 150 učesnika, među kojima je bilo i predstavnika vlasti i NVO. Sama povorka je prošla bez incidenata, čuvale su ih jake policijske snage. Ipak, van obezbijeđenog područja su zabilježeni incidenti, a kroz Podgoricu su se čule detonacije. Mediji su tada objavili da je bilo 60 privedenih huligana i da je 13 policajaca povrijeđeno koji su sprečavali divljanje huligana po okolnim ulicama. Policija je učesnike sprovodila maricama na bezbjedne lokacije.
Svaka naredna Povorka ponosa je prošla mirno, bez napada incidenata i poziva na proteste ili bilo kakve skupove protiv šetnje za jednaka prava svih građana Crne Gore.
Za koje se vrijednosti bori SPC
U apelima Mitropolije crnogorsko-primorske i Eparhije budimljansko-nikšićke se poziva na očuvanje tradicionalnih vrijednosti, svetinje porodice i braka.
Za razliku od poglavara Katoličke crkve pape Franja, koji je promijenio mnoge dogme kada je otvoreno podržao istopolne zajednice, u pravoslavnoj dogme se ne mijenjaju i ne prate život moderne civilizacije.
Patrijarh Pavle, koji je među vjernicima SPC i za života bio ocjenjivan kao živi svetac, često se u svojim besjedama osvrtao na tradicionalne vrijednosti koje treba održati, o sekularnosti, položaju i ulozi žene u društvu…
,,Nije pristojno to što danas može da se vidi na svakom koraku, da žene sa muškarcima zajedno stoje u crkvi. Treba da se zna da je muškarcima mesto na desnoj strani, ženama na levoj, ali još bi bolje bilo da se za njih napravi onaj tor kao što imaju muslimani u džamijama, da se zna
ko je napravljen po slici Božijoj a ko se pojavio naknadno.“ (,,Da nam budu jasnija neka pitanja naše vere“, Beograd, 1998)
,,Ne priliči ženi da nosi pantalone, niti kratku suknju. Žena mora da bude pokrivena od glave do pete, da se u muškarcima ne bi javljale bludne misli. Muslimani greše u mnogo čemu, ali to su dobro rešili.“ (,,Da nam budu jasnija neka pitanja naše vere“, Beograd, 1998)
,,Ravnopravnost polova je zlo kojim satana pokušava srpskom narodu da nametne komunizam, ateizam, zlo i masturbaciju. Molim vas, kakva ravnopravnost može da postoji između muškarca, koji je stvoren po slici Božijoj, i neke tamo žene koja je nastala od njegovog rebra? Nikakva, naravno. Svaki muškarac u svom domu mora da bude gazda i da jasno uspostavi autoritet, sve drugo Bogu nije milo.“ (Božićna poslanica 2001)
,,Za skoro svako zlo na ovom svetu krive su žene. One hodaju ulicom neprikladno obučene i navode muškarce na bludne misli, zbog kojih oni zanemaruju svoje obaveze i grešno se samozadovoljavaju. Umesto da rađaju djecu, žene biraju radije da idu na posao i nešto kao rade. To ne valja, deco. Zna se ko treba da radi, a ko da kuva ručak.“ (U Božićnoj poslanici 1999)
,,Za muželožnike, sektaše, narkomane, ateiste, komuniste, rukobludnike i druge neprijatelje srpskog naroda jedan je zakon – ili da se sele ili pod mač.“ (,,Da nam budu jasnija neka pitanja naše vere“, Beograd, 1998)
,,Radovan Karadžić i Ratko Mladić su heroji srpskog naroda.“ (Intervju RTS, 2002)
,,Masturbacija je najveće zlo i direktan put u Pakao! Molim vas, dragi moji, ne dajte ni trenutka slobodnog vremena svojoj deci i vežite im ruke ako treba!“ (,,Da nam budu jasnija neka pitanja naše vere“, Beograd, 1998).
Srpska pravoslavna crkva nikada nije organizovala litije ili molebane zbog nasilja u porodici, iako je ovaj koji je najavljen za sjutra upravo, kako kažu, za očuvanje svetosti porodice i braka. Takođe, nikada nije organizovala nijedno vjersko okupljanje zbog seksualnog nasilja nad djecom.
Ali je patrijarh Pavle imao stav o sveštenicima koji su bili optuženi za pedofiliju:
,,Mnogi ljudi se bune zbog takozvanih seksualnih afera u Srpskoj pravoslavnoj crkvi. Ali oni treba da znaju da sveštenici, kao Božji predstavnici na zemlji, imaju imunitet, pa prema tome to nije greh kao što bi bio kad to uradi neki običan čovek.“ (,,Da nam budu jasnija neka pitanja naše vere“, Beograd, 1998)
Izvor: Pobjeda
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].