Urbanizam ”Bloka 5” je, i uz vaskoliku moju kritiku koja naprijed slijedi, ali (pod obavezno) izuzevši njegovih 5 nesretnjih nebodera (liše života i zdravlja onijeh koji u njima prebivaju) – taman bijela rada ili ljubičica (kako je komu milije ili draže) u odnosu na, primjerice radi: u manjoj ili ogromnoj mjeri (i u više ravni) – taman crne ruže savremenoga urbanizma Titograda: novonastalih i novonastajućih stambenih kvartova u okolici Delta City Shopping Mall-a; onoga veljega kvarta na Zabjelu – jugozapadno od brda Ljubović, pa sve do ulice 27. marta, etc. (nazdravlje i dugi život tamošnjima žiteljima).
Piše: Miodrag Draga Blažo’a BAJKOVIĆ, univ. dipl. inž. arh. – iz Građanah (Riječka nahija)
Dakle, začetkom druge polovice 70-ih godina protekloga stoljeća, u doba neoracionalizma, kad su urbanistička teorija i praksa po svijetu bijelomu, bile poodmakle od nekih promašaja modernističkoga urbanizma, i ukazivale na neophodnost humanijega pristupa i gradskotvornije suštine u oblikovanju gradova, s temeljnim ciljem dostizanja više i neposrednije prožetosti izgrađenoga prostora i njegovih žitelja, tj. arhitekture i čovjeka – kod nas nastaje urbanistički plan ”Blok 5”, autora Vukote Vukotića.
Što to u ovom naselju nije dovoljno humano i gradskotvorno, a moglo je – i moralo biti?
Ulažem u analizu.
Najprvo (da ne propuštim i ostanem dužan):
Urbanizam ”Bloka 5” je, i uz vaskoliku moju kritiku koja naprijed slijedi, ali (pod obavezno) izuzevši njegovih 5 nesretnjih nebodera (liše života i zdravlja onijeh koji u njima prebivaju) – taman bijela rada ili ljubičica (kako je komu milije ili draže) u odnosu na, primjerice radi: u manjoj ili ogromnoj mjeri (i u više ravni) – taman crne ruže savremenoga urbanizma Titograda: novonastalih i novonastajućih stambenih kvartova u okolici Delta City Shopping Mall-a; onoga veljega kvarta na Zabjelu – jugozapadno od brda Ljubović, pa sve do ulice 27. marta; etc. (nazdravlje i dugi život tamošnjima žiteljima).
Ma, nijesam mora’ ni hodit tako daleko, no sam se moga’ ustavit odma’ tu blizu ”Bloka 5”, na ono novonastalo ”klinasto” stambeno naselje naspram a śeverno od ”Bloka 6”, u onome uśkom crijevu pomeđu ulica Nove Dalmatinske i Đoka Miraševića – i na taj ekstremni primjer antiurbanizma našega doba!
Upravo spomenuta naselja su tako osmišljena da se komotno za njih može reći – da su naše urbanističko zastiđe 21. stoljeća.
Za potanku analizu ove naloge/gužve u zgradarstvu (nekizi bi rekli: betonska džungla), nehumanosti i ostaloga što ih karakteriše – ovđe nemam ni volje ni skoposti.
Uglavnom, sigurno je da nijednoga stručnoga i (u tomu smislu) etičnoga razloga za takva urbanistička rješenja – ne može i nije moglo biti!
Drugo (da ne preskočim i budem neobjektivan i nekorektan):
Ne može se poreći da stvoreni prostor pred: ”prvom” zgradom ”Bloka 5” (zgrada koja gleda put istoka ili put grada – najbliža gradu), i – nizom od četiri zgrade, tj. njihovim śevernim ”krilima” koja ”gledaju” put śevera i Momišića – nemaju nekoji urbanistički značaj.
Dakle: mislim isključivo na ostvarene prostore ispred spomenutih zgrada – prema ulicama (kolskim saobraćajnicama) i duž tijeh ulica, jer se – sa one druge, zadnje njihove bande ili pozadi, već ”gleda” u (za mene) ogromnijem dijelom urbanistički neuspjelu unutrašnjost ovoga bloka.
Tačno je da je: sačuvano ono postojećega zelenila uz tološku džadu (što je bilo normalno i za svakojega urbanistu obavezujuće); zatijem, gledano od građenih struktura pa put juga – oslobođen prostor put te osunčane i na tu prisojnu bandu; i da je – saobraćaj (naravno i stacionarni) smješten na rubove i u ćoškove naselja (što je jedino i bilo logično).
I, liše spomenutoga – što to još tamo uopšte ima kvalitet u prostoru?
Za mene – ništa!
Suštinsko pitanje glasi: da li je sve nabrojano dovoljno za ovoliki distrikt na ovoj ovako značajnoj lokaciji u gradskom tkivu Titograda – i sve ono što se ovđe moglo urbanistički činjeti (a nije se učinjelo/postiglo) – da bi urbanizam ”Bloka 5”, u prostoru i vremenu – uspio?
Opetujem, za mene – nije, iako kad se pogleda snimak vaskolikoga naselja odozgo (recimo: iz aeroplana) – sve izgleda divno, krasno i bajkovito.
No, spuštimo se mi (barem) do kraja ovoga teksta – na zemlju!
Na bogomdanoj potpuno slobodnoj lokaciji, uokvirenoj sa četiri saobraćajnice i površini od 24 ha, na kojoj je, znači – sve građeno po prvi put, tj. bez krpljavine postojećega (nije ga bilo), moga’ se lijepo osmisliti: grad u gradu!
Namjesto odabranoga modela urbanoga sistema koji je doveo do:
- višijem dijelom labave urbane matrice;
- pretežno neprijatnih razdaljina pomeđu struktura;
- nezgrapnih proporcija pojedinih zgrada (o neboderima da i ne zborim);
- djelimično teško sagledivih volumena i oblika tijeh građevina;
- one taman pustopoljine kudijen ”teče” (bajagi) glavna unutrašnja pješačka staza/”ulica” – ili (bajagi) okosnica po longitudinali cijeloga naselja (a koja ”povezuje” nebodere);
- prevaziđene scenografije u prostoru (besmislena perspektivna ”skraćenja”);
- zaludnjih/nehumanih vizura;
- odbojnih internih ”dveri” na 17 bojevah (neboderi: P+16);
- dominanti (samo) sporad dominanti, … –
ka’ recidiva urbanizma iz doba moderne, uz – za naše mjerilo, ipak, moramo priznati – pretežno nehumane spratnosti ovoga naselja (iako su u procesu projektovanja (u odnosu na urbanističko rješenje iz DUP-a) spuštane: neboderi sa P+20 na P+16, a sve ostale zgrade u prośeku za po dva boja), i – nečesa što na papiru djeluje (laički komentarisano) lijepo i dopadljivo ili (jezikom arhitekte i struke) dobro i uspjelo, a u stvarnosti i u konkretnom fizičkom prostoru moglo je – i bolje i kvalitetnije (i to dosta)!
Zarad svega ovoga odozgo – poželjna i (za mene) neophodna je šćela biti:
- kompaktn(ij)a urbana struktura, tj. koncentrisanije strukture;
- u tipološkom smislu, dosljedna i dorečena introvertna kompozicija (sa sekundarnim, ali ne i doslovno zapostavljajućim odnosom spram četiri saobraćajnice, koje objektivno – nikad ne mogu (i ne moraju) postati intimne gradske ulice);
- kompozicija koju tvori skup zatvorenih ili poluzatvorenih blokova tipa ”kare”-a (nije nužno da moje kolege i koleginice odmah i na prvu na ovom mjestu ovi ”kare”-i podśete na neoklasicizam u urbanizmu (uglavnom) 19-og stoljeća);
- unutrašnje prave/istinske pješačke ulice (formirane jasnim arhitektonskim okvirom – čovjeku prihvatljivih dimenzija);
- gradacija i ritam (slijedi množina) prostora, … –
što bi oformilo taj – grad u gradu – uz očuvanje naslijeđenoga četinarskoga fonda, ka’ i njegovo prožimanje sa dijelom novonastalih zelenih ”tampona” u unutrašnjosti ovijeh ”kare”-a.
U takvoj kompaktnijoj urbanoj strukturi, stacionarni saobraćaj bi takođe bio smješten ili ćušnut po obodu ovih 24 ha.
Sve upravo nabrojano i opisano, bilo je mogućno ostvariti sa spratnošću zgrada od (najvišijem dijelom) P+4 do (samo poneđe sporad: kompozicije volumena, siluete ukupnoga naselja, mentalnih orjentira, …) max P+8.
Kratko: protivim se gradnji stambenih zgrada u našem glavnom gradu, koje bi imale dvocifren broj nadzemnih etaža.
Nema se preše za tijem!
aktuelno
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].