Turizam nije na listi prioriteta Krivokapićevog kabineta

0
prof. dr Rade Ratković

Dekan budvanskog Fakulteta za biznis i turizam prof. dr Rade Ratković kaže da je veliki spisak propuštenih šansi u posljednjoj godini

Umjesto reformi i ubrzavanja evropskog puta, dobili smo političku ćeraniju i derogaciju institucija sistema. Podjele društva po etničkoj osnovi i po odnosu prema vlastitoj državi dobile su zabrinjavajuće razmjere, na što neprestano upozoravaju naši partneri na evroatlantskom putu – poručio je Ratković

Nada Kovačević

U posljednjih godinu dana stvorili smo loš ambijent za održivost turizma u strateškom i operativnom smislu, a nepostojanjem resornog ministarstva ova naša najisplativija privredna grana ne učestvuje u prvom timu Vlade, što je zabrinjavajuće – kazao je Pobjedi prof. dr Rade Ratković, dekan budvanskog Fakulteta za biznis i turizam.

Posljedice

Ističe da je spisak propuštenih šansi u upravljanju turizmom podugačak, a posebno se ističu: nepotreban prekid od, skoro godinu dana, izrade prostornog plana, nedonošenje srednjoročnog plana oporavka turizma od pandemije, nedonošenje vektoralne strategije razvoja turizma na vremenski horizont do 2040. godine, nedonošenje strategije razvoja ljudskih resursa u turizmu, nesprovođenje i neažuriranje Marketing plana turizma od 2018. godine, nedonošenje propisa o turizmu po evropskoj agendi i standardima, nenalaženje rješenja za kontinuitet rada našeg brend hotela ,,Sveti Stefan“, iznenadno zatvaranje nacionalne avio-kompanije i osnivanje nove i ,,starije“…

– Na državnom nivou turizam nije zastupljen na prvoj razini državne organizacije (ministarstvo), već je spušten na nivo sekretarijata. To znači da turizam nije u državnoj organizaciji na listi privrednog prioriteta, iako generiše četvrtinu domaćeg prozvoda i približno toliko zapošljenih u privredi (direktno i indirektno – zapošljenost generisana turizmom) – naglašava prof. Ratković.

Da smo imali visoko pozicioniranog i kompetentnog ministra turizma, ističe, vjerovatno bismo izbjegli većinu, ako ne i sve pobrojane propuste, uprkos činjenici da su posljednji izbori proizveli dugotrajnu histeričnu politizaciju društva, koja je klizav teren za reforme i društvenu stabilizaciju.

– Umjesto reformi i ubrzavanja evropskog puta, dobili smo političku ćeraniju i derogaciju institucija sistema. Podjele društva po etničkoj osnovi i po odnosu prema vlastitoj državi dobile su zabrinjavajuće razmjere, na što neprestano upozoravaju naši partneri na evroatlantskom putu – poručio je Ratković dodajući da je vlast u posljednjih godinu dana proizvela niz negativnosti,

– U materijalnom razvoju primjetno je ubrzanje negativnog trenda sekundarnog stanovanja, što je najveća prijetnja održivosti turizma i njegovog degradiranja ka masovnom kvaziturizmu najniže razine. Nedostatak strategija i na njima zasnovanog akcionog plana pogoduje ovom kancerogenom razvoju. Na planu kadrovskog razvoja nema vidljivih procesa, a takođe ni u reformi modela menadžmenta destinacije, što frustrira egzistenciju i razvoj turizma – tvrdi Ratković dodajući da je i u pogledu razvoja turističkog tržišta situacija zabrinjavajuća.

– Van fokusa je organizovano turističko tržište i najjača emitivna tržišta Evrope, a akcenat je stavljen na izrazito siromašno i kratkosezonsko tržište regiona, na kojemu se ne može izgraditi ekonomski održiv turizam – smatra Ratković.

Pripreme za sezonu?

Po njegovim riječima, nova vlada bi trebala što prije oformiti ministarstvo turizma, a vodeći čovjek treba imati reference za ovu privrednu granu.

– Vjerujem da će turizam biti dio programa nove vlade koja se najavljuje. Očekujem da će i kadrovska rješenja biti po kriterijumu referenci u turizmu, a ne partijske ili možda vjerske pripadnosti. To je veoma hitno, jer na Mediteranu predsezona počinje u martu, a mjere pripreme sezone su uveliko u toku – poručio je Ratković.

Ističe da su promjene, za koje tvrdi da su hitne, nemoguće i uzaludne, ,,ako se radikalno ne spusti politička temperatura, a ona će se, po svoj prilici, povećavati do političkog delirijuma“.

– Moraju se okupiti snage koje su na poziciji očuvanja ustavnog sistema i strategije euroatlanskih integracija. Istraživanja pokazuju da je na tom fonu 70 do 80 odsto građana. Ta većina treba da stabilizuje društvo, reformiše i kompletira institucije i ubrza proces evropskih integracija. Nakon toga na red dolaze strategije koje su propuštene u protekle dvije godine, čime bi se otvorili reformski koridori za turizam – poručio je Ratković.

Stihijski pristup

Ratković tvrdi da je, nažalost, naš turizam ,,pušten“ da se odvija stihijski i da nema nikakvog upravljanja.

– Nema odgovarajućeg institucionalnog modela upravljanja turizmom Crne Gore. Sve se odvija po nekoj inerciji. Nužna je reforma institucionalnog sistema, nakon čega slijedi odgovarajuća turistička politika – smatra prof. Ratković.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].