Čudesni pjesnik, čarobnjak i maštar

0

Dragana Erjavšek

Djeca novog milenijuma, nažalost, neće nikada saznati kako je odrastati uz Dragana Radulovića, kako je to biti važan među odraslima i imati glas koji će braniti svaki tvoj pad na putu ka zrelosti. Danas se navršava 20 godina od smrti pjesnika, slikara i TV voditelja koji je „vaspitavao“ mnoge generacije koje su stasavale u bivšoj Jugoslaviji.

Nije Dragan Radulović djeci pričao bajke, već je i gorke istine o životu predočavao mališanima s namjerom da im pokaže da sve ono oko čega se ljutimo na roditelje je nevažno u poređenju sa sudbinama koje su zadesile neku drugu djecu. Tuga pretočena u borbu, snalaženje, odgovornost prije vremena, sva ona djeca koja nijesu imala sreće, ali su naučila da se raduju uprkos okolnostima u kojima su se našla, sve je to našoj svakodnevnici Radulović donosio upakovano u utješne riječi i realne slike.

ŽIVOT NE MAZI

Znao je ovaj „vječiti dječak“, kako su ga zvali kolege, čitaoci i gledaoci, da djecu treba tretirati kao ravnopravne sagovornike i da su njihove istine jedine prave istine.

– Tačno je da pojedini misle da ovako „teške“ teme djeca teško doživljavaju. Međutim, ja mislim da djeci treba plasirati i tu neku ozbiljnu i ponekad surovu stranu života, jer kao što se iz mojih emisija moglo vidjeti, život ne mazi uvijek malene – govorio je voljeni pjesnik 1990. godine u jednom intervjuu.

Pjesme o borbama za prava djece i danas su himne koje se pjevaju glasno. One podsjećaju na to da se dobrim čovjekom ne postaje bez djetinjstva u kome je dozvoljeno biti radoznao i pogriješiti na putu do spoznaje. A bilo je kod Radulovića i nježnih pjesama, radosti života koja se rimovala unakrsno i porodične idile koja otapa tvrda srca onih koji se djetinjstva tek u naznakama sjećaju.

Na njegovoj sahrani govorili su pjesnici Dušan Govedarica i Mošo Odalović, a posebno dirljiv je bio oproštajni govor njegovog dugogodišnjeg saradnika, reditelja Huseina Bata Dukaja.

– Bio si, prijatelju moj, čarobnjak i maštar, čudesni pjesnik, vječiti dječak zaokupljen svijetom djetinjstva, igre i ljepote. Stvarali smo i vjerovali da smo pobijedili bolest i smrt – rekao je Dukaj.

SA OBALE BISTRICE

Dragan Radulović je rođen u Nikšiću 1. maja 1951. godine. Djetinjstvo je proveo na obali rijeke Bistrice i na zelenim bregovima Malog Brezovika. Završio je književnost na Filozofskom fakultetu u rodnom gradu. Osim književnošću i novinarstvom, bavio se i slikarstvom i fotografijom. Njegova poezija je zastupljena u antologijama, čitankama i školskoj lektiri, a prevedena je na više stranih jezika.

Objavio je preko dvadeset knjiga za djecu i odrasle. Prva zbirka „Strmoglavi“ izašla je 1970. godine u izdanju književnog kluba „Vladimir Mijušković“ iz Nikšića. „Blesme“, „Srcolovka“, „Okrpljene cipelice“i „Krilati dječaci“ samo su neki od naslova. Dobitnik je Nagrade oslobođenja Nikšića, Nagrade „19. decembar“, Trinaestojulske, Zmajeve, Ratkovićeve i mnogih drugih. Uređivao je nekoliko časopisa i rubrika za najmlađe („Kolo“, „Osmijeh“, „Pobjeda“, „Titov pionir“) i jedan je od začetnika dječjeg hora „Zvjezdice“, kao i utemeljivač Kotorskog festivala pozorišta za djecu i muzičkog festivala „Zlatna pahulja“. Jedna ulica i jedan vrtić u Podgorici nose njegovo ime.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].