Vlada Crne Gore usvojila je mjere koje važe od sjutra do 18. februara. Ukidaju se kovid potvrde za tržne centre. Dozvoljava se prisustvo publike sportskim takmičenjima u unutrašnjosti sportskih objekata do četvrtine od ukupnog broja mjesta za sjedjenje uz posjedovanje kovid potvrde, nošenje maske i odstojanja od dva sjedišta između gledalaca – saopštio je direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić na današnjoj pres konferenciji o trenutnoj epidemiološkoj situaciji.
Kako je kazao, ove, kao i ostale protivepidemijske mjere važe do 18. februara uz napomenu da, u zavisnosti od trenutne epidemiološke situacije one mogu biti promjenjene.
– Nakon porasta broja novooboljelih koje smo imali krajem prošle godine kao i u prvoj sedmici januara ove godine usledio je pad u broju novoregistrovanih slučajeva u poslednje tri sedmice, tako da je broj novooboljelih u posljednje dvije sedmice manji za oko 50% u odnosu na predhodne dvije nedjelje. Bez obzira na ovaj podatak dnevni nivo obolijevanja je i dalje visok tako da opuštanja ne treba da bude – kazao je on.
Istina je, kako dodaje, da se u Crnoj Gori sprovodi najveći broj testiranja u regionu na 1000 stanovnika, čime smo u predhodnom periodu i detektovali veliki broj slučajeva što ukazuje na dobar nadzor nad pandemijom.
– Kada poredimo podatke u zadnjih 7 dana o broju novooboljelih na million stanovnika Crna Gora se nalazi iza većine razvijenih zemalja Evrope kao što su Danska, Francuska, Belgija, Njemačka, Hrvatska i druge, kao što se vidi na slajdu koji je u pozadini. Takođe, nakon 21. decembra od kada je Omicron soj dominantan u Crnoj Gori, broj prijavljenih smrtnih slučajeva je 0,3% u odnosu na ukupnog broja nooboljelih što je 4 do 6 puta manje nego kada je Delta soj bio dominantan u našoj zemlji i ovi podaci ukazuju da je letalitet od novog korona virusa u Crnoj Gori manja nego u zemljama regiona – kazao je Galić.
Ističe da je neophodno da se poštuju protivepidemijske mjere, sa posebnim akcentom na vakcinaciju.
– Samo poštovanjem mjera uz adekvatno sprovedenu imunizaciju možemo uticati na smanjenje udjela smrtnosti. Nažalost preko 80% pacijenata koji su izgubili bitku sa ovom bolešću je bilo nevakcinisano. Zbog navedenog još jednom apelujemo na građane da se vakcinišu ukoliko to nijesu učinili, ili ako im je prošlo 5 mjeseci od posljednje doze vakcine prime i treću buster dozu. Institut za javno zdravlje Crne Gore će kao i do sada pratiti epidemiološku situaciju i u skladu sa dobijenim podacima predlagati nove mjere – kazao je on.
Radulović: Broj životno ugroženih u KCCG u porastu za 15 odsto
Direktorica Kliničkog centra Crne Gore Ljiljana Radulović je saopštila da u Crnoj Gori na bolničkom liječenju uslijed korona virusa liječi se 257 pacijenata.
– KCCG 73, OB Bar 33, OB Pljevlja 33, OB Bijelo Polje 23, OB Berane 14, OB Kotor 30, OB Nikšić 37, SB Brezovik 14 – kazala je ona.
Kako ističe, uprkos generalnom padu broja zaraženih, broj životno ugroženih u Kliničkom centru Crne Gore je u porastu za oko 15 odsto u odnosu na period od prije tri sedmice.
– Desetog januara, u KCCG životno ugroženo je bilo 36 pacijenata. Nevakcinisani su činili oko 90 odsto. Dvije trećine njih su bili starosne dobi preko 60 godina, a sporadično smo imali i pacijente mlađe od 30 godina. Dvije trećine je imalo prethodna oboljenja. Među trenutno životno ugroženima, nažalost, iako ih je više nego ranije, potvrđuje se da je opet devedeset odsto građana koje najteže pogađa korona virus nevakcinisano. Za razliku od ranijeg perioda, među životno ugroženim pacijentima, sada nema nijedan mlađi od 30 godina. Sada je dominacija starije populacije još izraženija, odnosno 80 odsto pacijenata je starije od 60 godina. Takođe, 92 odsto njih su pacijenti sa prethodnim oboljenjima poput dijabetesa, hipertenzije i maligniteta – kazala je ona.
Radulović je odgovarajući na pitanja novinara, kazala da je trenutno dominacija omikron soja.
Govoreći o uporednim podacima o omikron i delta soju, Galić je kazao da je delta soj bio smrtonosniji.
Latalitet je, kako je kazao tokom dominacije delta soja bio 1,2 odsto, a tokom dominacije omikrona, smrtnost je 0,3 odsto.
Na pitanje novinara koliko su tri doze vakcine efikasne kod starijih osoba koje imaju dijebetes i hipertenziju, Radulović ističe da od svih životno ugroženih u KCCG je samo jedan vakicinisan trećom dozom.
– Niti jedan drugi pacijent koji je životno ugrožen nije primio treću dozu, a 90 odsto njih je ili potpuno nevakcinisani ili je prošlo više od šest mjeseci od druge doze – kazala je ona.
Odgovarajući na pitanja o poštovanju mjera i njihovoj kontroli, Galić ističe da vjeruje da ljekari i inspekcije rade najbolje što mogu.
– Bez građana ne možemo da izvršimo nadzor, ni da pandemiju svedemo na kolosjek na koji želimo. Što se tiče pridržavanja mjera, podaci o oboljelima i, preminulima i hospitalizovanim, govore da se mjere ne poštuju dovoljno – kazao je on.
Govoreći o kraju pandemije, Galić kaže da treba biti oprezan po tom pitanje i da će to zavisiti od obuhvatu vakcinacije. Ističe da su zemlje kod kojih je veliki obuhvat vakcinacije počele da liberalizuju mjere i da će kod njih kraj pandemije doći brže u odnosu na zemlje među kojima je Crna Gora i zemlje regiona, gdje broj vakcinisanih nije na visokom nivou.
– Moramo biti oprezni i pridržavati se mjera. Omikron je manje letalan od delta soja, ali ubija. Tako da nema opuštanja za građane starije dobi i one oboljele od hroničnih bolesti. Obaveza mlađih građana je da se sviojim ponašanjem i vakcinacijom da zaštite ugrožene grupe – kazao je Galić.
Na pitanje zašto su duge liste čekanja kod specojaliste, naročito za kardiologiju, Radulović ističe da je je to broj koji specijalisti mogu da postignu u raspoloživim ambulantama.
– Ambulante rade u dvije smjene sa dopunskim radom. Analizirali smo sve ambulante, i dalje imamo problem sa 50 odsto sa nedolaskom pacijenata. Ovih dana ćemo ih pozivti da utvrdimo ko će zaista doći i tako ćemo smanjiti listu čekanja – kazala je Radulović.
Galić je istakao da od 14 jučerašnjih s,mrtnih slučajeva, ili nisu bili vakcinisani ili da nisu primili treću dozu.
Galić je rekao da je od 21. decembra prošle godine, kada je omikron soj postao dominantan, registrovan 57.841 slučaj koronavirusa, a u istom periodu je prijavljeno 177 smrtnih ishoda.
– Od 17. avgusta 2021, kada je potvrđeno prisustvo delta soja, do pojave omikrona je registrovano 54.375 novih slučajeva, a u istom periodu su prijavljena 654 smrtna slučaja – dodao je.
Naglasio je da se ni na jednom punktu ne mogu naći vakcine sa isteklim rokom trajanja.
– Postoje posebne procedure komunikacija kojima se to provjerava. Nismo mi sami sebe ocijenili, visoko su nas ocijenili međunarodni partneri koji su dolazili da provjeravaju kako smo organizovali taj proces – kazao je Galić.
Istakao je da se vakcine sa istaknutim rokom uništavaju na propisan način u Crnoj Gori i da postoji firma koja se time bavi kojom rukovodi Ministarstvo zdravlja i Montefarm preko koga se vakcine dobavljaju. Dodaje da nema podatke o troškovima tog postupka.
Kazao je da kovid vakcine imaju kratak rok trajanja.
– Za Fajzer vakcinu je šest mjeseci. Kada se vakcine dobijaju iz donacija, rok trajanja tih vakcina je kratak, tako da postoje procedure oko aplikacija – kazao je Galić.
pobjeda
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].