VUČIĆ OPASNO ZVECKA ORUŽJEM: Zašto Srbija izdvaja više od milijardu eura za najveću vojnu nabavku još od doba JNA?

8

Nova će 2022. godina vojsci Srbije donijeti najviše darova ispod bora i to svim njenim dijelovima, kakve nisu dobili sveukupno u zadnjih nekoliko godina.

U razgovoru za televiziju RTS, dana 28. decembra 2021. ministar odbrane Nebojša Stefanović svečano je najavio dio nabavke naoružanja i vojne opreme za vojsku Srbije u sljedećih pet godina.

Nabavka se temelji na Planu opremanja vojske Srbije 2022.-2027., i prema riječima ministra Stefanovića ulaganja u namjensku industriju Srbije biće 142 miliona eura, a nabavka domaćeg naoružanja i vojne opreme u narednih pet godina iznosit će 1,25 milijardi eura, prenosi 24sata.hr.

NATO okruženje

Vojni budžet za 2022. iznosi 1,123 milijarde eura, od čega je 50 posto namijenjeno za opremanje i modernizaciju.

Srbija svoju najveću nabavku još od vremena JNA pravda neutralnošću te da je okružuju NATO zemlje, a u isto vrijeme propagira koncept „srpski svet“ novi naziv za „Veliku Srbiju“ iz 90-tih godina prošlog stoljeća.

S druge strane ne priznaje Kosovo, a uveliko nabavlja naoružanje iz Rusije i Kine koje su pod svjetskim sankcijama. U jednu ruku prkosi svima u svijetu, istovremeno vodi pregovore o pristupanju u Evropskoj uniji, a sve to nastoji ublažiti kupovinom naoružanja i od evropskih zemalja.

Do sada je kupila njemačke helikoptere H-145M, francuske PZO rakete Mistral 3+, a nova akvizicija je prijedlog vrha Ratnog vazduhoplovstva da bi oni za sljedeći borbeni avion novi francuski Rafale F4R ispred ruskog MiG-29 kojeg trenutno koriste.

Ovu najavu Rusija sigurno neće gledati blagonaklono, jer donirala je Srbiji šest aviona MiG-29, 30 tenkova T-72 MS i 30 BRDM-2MS, a dobili su prirodni plin za bagatelu, drugu godinu zaredom. Lako bi ruski predsjednik Vladimir Putin ovo mogao protumačiti da će Srbija od razlike cijene plina zapravo kupiti francuske avione.

U 2022. godini vojska Srbije će znatno povećati paljbenu moć i pokretljivost. Kompletiraće se artiljerija sa šest novih samohodnih haubica Nora B-52 M15 u kalibru 155 mm.

Ukupno 18 samohodnih haubica na točkovima će imati Mješovita artiljerijsko-raketna brigada u Nišu. Istovremeno će ove haubice poslužiti kao propagandni brend i demonstriraće sposobnosti namjenske industrije Srbije. Ista haubica je bila na testiranju u Sjedinjenim Američkim Državama, što je dokaz da ima svjetski potencijal.

Raketni sistemi

PZO sposobnosti će povećati 12 artiljerijsko-raketnih sistema Pasars-16. Radi se o hibridnom PZO sistemu za koji će u 2022. biti nabavljeni francuski lanseri i rakete Mistral 3+. Naručeno je 18 lansera i 50 raketa, s time da će dio njih biti u prijenosnoj varijanti. Ostali Pasarsi će imati rakete Igla/Strijela 2M odnosno domaće rakete RLZ-1 IC.

Dodatnu pokretljivost i zaštitu snaga povećaće novih 18 Lazara 3, 20 Miloša M16, 10 MRAP-ova M20 i 10 BOV-OT M21. To su sve oklopni transporteri sa najvišim nivoom zaštite, služe za prevoz i zaštitu pješadinaca kao i za podršku njima svojim naoružanjem.

Paljbenu moć vojnika povećaće novih 2.000 pušaka modularnih M19 koje proizvodi „Zastava“, a zaštitu 2.000 kompleta balističke zaštitne opreme.

Prethodna najava da je vojsci potrebno oko 100 besposadnih zemaljskih vozila Mali Miloš, u planu nabavke za 2022. se našlo samo pet. Od besposadnih vazduhoplovnih sistema u planu nabavke je 12 besposadnih letjelica Pegaz i tri komandne stanice te modernizovani Vrabac i naoružani kvadkopter Obad.

Modernizovaće 13 tenkova M84 i borbenih vozila pješadije M80A. Nastaviće se modernizacija sedam samohodnih višecijevnih lansera raketa M77 Oganj i osam samohodnih haubica na gusjenicama 2S1 Gvozdik. Poslije više godina Riječna flotila dobiće brze borbene čamce.

Velik broj ljudi napustio je vojsku Srbije, a i odziv na dobrovoljno vojno osposobljavanje gubi interes mladih ljudi. Stoga je u narednom periodu cilj povećati brojno stanje za 5.000 vojnika, a u januaru ide treće povećanje plata za osam posto kao i povećanje plata vojnika na dobrovoljnom osposobljavanju. Povećaće se i zalihe hrane s 15 dana na dva mjeseca.

Motorna vozila

Najviše će u 2022. i narednim godinama biti nabavljeno motornih vozila. Za 2022. je planirana nabavka 183 motornih vozila, a za 2023. 256 vozila.

Radi se o transportnim i vojnopolicijskim vozilima, poput tegljača sa poluprikolicama, teretnim vozilima nosivosti osam do 12 tona, autobusima, specijalnim ACV i protivpožarnim vozilima, sredstvima integralnog transporta i vojnopolicijskim vozilima.

Sljedeće će godine za Ratno vazduhoplovstvo stići tri ruska transportna helikoptera Mi-17, a četiri Mi-35 i dvije bitnice Pancir S1 u narednim godinama, sve je već plaćeno Ruskoj Federaciji.

Krajem 2021. stigao je protivoklopni vođeni raketni sistem Kornet. Kada se uzmu i prijašnje kupovine, Srbija je najvećim kupac ruskog naoružanja u Evropi stoga i nije čudno što je ministar odbrane Stefanović dobitnik medalje ruske državne korporacije „Rosteh“ za veliki lični doprinos razvoju rusko-srpske vojnotehničke suradnje.

Kako bi balansirala između istoka i zapada Srbija naručuje naoružanje i vojnu oprema i iz evropskih zemalja. Transportno vazduhoplovstvo biće pojačano s dva španska transportna aviona CASA C295 koji mogu poslužiti i za prevoz padobranaca, kao i za medicinski transport.

Povećaće se i helikopterska eskadrila za dodatnih deset njemačkih H-145M Airbus. Ugovorena su i 22 nova radara, vjerovatno Thales Ground Master, za potrebe 126. brigade VOJiN koji bi kao i C295 trebali stići u narednim godinama.

Od SAD je naručeno 180 oklopnih vozila Oshkosh JLTV. U 2022. bi trebalo stići 66 vozila, a ostatak u 2023. te zadnji naručeni u 2024. Procjena je da će to koštati preko 70 miliona dolara, što će zavisiti od zaštitne balističke opreme. Ista vozila su već isporučena Sjevernoj Makedoniji i Crnoj Gori. Hrvatska ima verziju M-ATV.

Manja količina belgijskih pušaka FN SCAR je nabavljena za specijalne jedinice.

Polovni helikopteri

U igri je i nabavka polovnih kiparskih helikoptera Mi-35P. Ratno vazduhoplovstvo će dati konačnu ocjenu kada napravi analizu sveukupnih troškova remonta, modernizacije, rezervnih dijelova, naoružanja i smještajnih kapaciteta.

Prve procjene idu u smjeru da će ih se uzeti jer za tako kratko vrijeme nije moguće nabaviti nove, povoljnije, efikasnije, a za iste već imaju obučene mehaničare i pilote kao i doktrinu upotrebe.

S druge strane, Kipar je jedan od najvećih kupaca srpskog naoružanja i vojne opreme. Mogli bi biti jako povoljni jer Kipar zbog sankcija Rusiji nije ih više u mogućnosti održavati.

Ispod radara je ostala najava kada će biti isporučene kineske besposadne letjelice CH-95 i raketni sistem PZO FK-3. Prema neslužbenim informacijama to bi moglo biti martu 2022. Nema informacija ni za ruske sisteme za protivelektronska djelovanja Krasuha i Repellent.

Sve što će se nabaviti samo u 2022. daleko je više nego što će sve zemlje u regiji nabaviti u sljedećih pet godina ili i više. Razumljivo je da idu izbori u Srbiji i da se u kampanji obećava mnogo toga.

Predsjednik Aleksandar Vučić konstantno naglašava vojnu nadmoć Srbije, zbog toga svi u regiji imaju razloga da budu zabrinuti. Planiranom vojnom nabavkom 2022.-2027. Srbija će još više biti nadmoćnija u odnosu na sve susjede. Postavlja se pitanje da li bi bila tako arogantna i glasna da nema iza sebe podršku Rusije i Kine.

Ovako velika ulaganja Srbije u nabavku vojnog naoružanja su daleko veća u odnosnu na ulaganja u ekonomsku i kulturnu povezanost sa susjednim državama, očigledno je da od povezivanja nema ništa nego će zveckanje oružja natjerati susjede da se bolje povežu i pronađu zajednički protivodgovor. Niko više neće sjediti skrštenih ruku i čekati da se dogodi novi rat, piše 24sata.hr.

aktuelno

8 COMMENTS

  1. Kole ne pdi seljoberu!
    Tvoji su rasisti i ksenofobičari.
    Srbija je crna rupa , oli kloaka Balkana !

  2. Srbija više nije i neće biti nikome đžak za udaranje, pa će budući neprijatelj dobro da se zapita da li će napraviti ponovo Oluje i slične pogrome. Vojna industrija Srbije radi punom parom…

    • Iz te vojske mladi odlaze!
      Fali vojnika ….
      Neće da ginu za fašiste i siću.
      Zalud i povećanja plata !
      Pr, pr, prdi lažo lažavi Kole – bez škole !

  3. Zalud im je zveckanje i ratovanje.
    Za vjeke vjekova niko sa njima takvima ne pomišlja drugovati .

    • Briga koga da li će takvi kao ti sa Srbijom “drugovati” jer Srbija ima svoje saveznike, braću i rođake. Po stepenu razvoja ste kao Bantu crnci, a Srbija je Amerika za vas…

      • ..je li završio vučkov dnevnik..?.kole,polupismeni “vojni stručnjače”..sigurno si vojsku služio u istoj kasarni ka vulin..no kad se iskomentarišeš poslje dnevnika..pali u krevet..tamo ti je mjesto…pa nam ispričaj sjutra što si sanjao…nemo samo Crnogorce sanjat..neće ti pelena izdržat..

      • Kole kukavno je srpstvo sa populizmom,
        nema napretka sa Tvojim Vučićem.
        Zalud talasaš volovima po Gradiošnici i Kavču, klempavi su tvoji jurišnici, kao ružni Vulin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].