Bez presedana da se u 21. vijeku u Evropi opstruira i omalovažava rad FCJK

0

Međunarodni komitet za očuvanje i razvoj Fakulteta za crnogorski jezik i književnost ocijenio je kako je bez presedana činjenica da u Evropi u 21. vijeku postoji, kao što je to slučaj u Crnoj Gori, prosvjetna i kulturna vlast koja sputava, opstruira i omalovažava rad FCJK na proučavanju crnogorske kulture, jezika i tradicije i negira prava da jedan narod imenuje jezik, kulturu i tradiciju kako sam misli da treba.

“S dosta razloga da se zaključiti da motiv za obustave finansijskih sredstava, administrativne zahtjeve i razne medijske pritiske prema FCJK nijesu nikakvi kriterijumi struke i nauke, već isključivo ideološkog koncepta aktuelnih prosvjetnih vlasti u Crnoj Gori”, ističe se u reagovanju Međunarodnog komiteta za očuvanje i razvoj FCJK, uz podsjećanje da je komitet forimiran u aprilu ove godine isprovociran anticivilizacijskim djelovanjem aktuelnih prosvjetnih i kulturnih vlasti u Crnoj Gori prema ovoj ustanovi.

Kako dodaju, kampanji protiv kadra i uprave FCJK pridodata je i informacija da zvanična crnogorska vlast obustavlja finansiranje zaštite i nadzora zgrade u kojoj se FCJK nalazi.

“Treba znati da je riječ o zgradi staroj više od jednoga vijeka, zvaničnom spomeniku kulture, a u svakoj civilizovanoj zemlji spomenici kulture pod zaštitom su države jer svjedoče o civilizacijskim dosezima jedne kulture. U toj se zgradi nalazi i biblioteka FCJK s respektabilnim fondom montenegrističke i slavističke literature”, ističe se u reagovanju.

Ukazuju i na to da su kolege sa FCJK naučnim radovima, konferencijama i jasnim istupanjem za očuvanje građanskih prava i sloboda dio svjetske akademske zajednice, te da su zaprepašćeni pritiscima kojima su izloženi.

“Komitet je o brojnim pojedinostima i ranije podrobno informisao slavističke i druge katedre, strukovna i naučna udruženja u Evropi, SAD, Aziji i Novom Zelandu. Komitet će i ubuduće jasno podržavati rad Fakulteta za crnogorski jezik i književnosti osuditi svaki vid izvannaučnog, političkog i nedemokratskog pritiska na tu ustanovu”, navodi se u podršci FCJK koje potpisuju profesori iz SAD-a, Budimpešte, Zagreba, Poljske, Hrvatske, Njemačke, Sarajeva, Skadra, Skoplja, Češke, Ukrajine….”, napominju oni.

Komitet je, kako dodaju, o brojnim pojedinostima i ranije podrobno informisao slavističke i druge katedre, strukovna i naučna udruženja u Evropi, SAD, Aziji i Novom Zelandu.

“Komitet će i ubuduće jasno podržavati rad Fakulteta za crnogorski jezik i književnost i osuditi svaki vid izvannaučnog, političkog i nedemokratskog pritiska na tu ustanovu”, poručeno je u saopštenju koje potpisuju:

1. Prof. dr Vanda Babić (Odjel za kroatistiku Sveučilišta u Zadru)

2. Akademik Endru Baruh Vahtel (Američka akademija nauka i umjetnosti), predśednik Komiteta

3. Prof. dr Robert Bonjkovski (Šleski univerzitet u Katovicama)

4. Akademik Stjepan Damjanović (Hrvatska akademija znanosti i umjetnost, Zagreb)

5. Dr sc. Előd DUDÁS (Filološki fakultet Univerziteta Loránd Eötvös u Budimpešti)

6. Dr sc. Mječislav Đekonjski (Dziekonski Translation Erfurt, Njemačka)

7. Akademik Mark L. Grinberg (Univerzitet u Kanzasu, SAD)

8. Prof. dr Artan Hadži (Univerzitet u Skadru)

9. Prof. dr Sanjin Kodrić (Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu)

10. Prof. dr Džon Koks (Državni univerzitet Śeverne Dakote u Fargu, SAD)

11. Prof. dr Milica Lukić (Filozofski fakultet, Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku )

12. Akademik Ranko Matasović (Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Zagreb)

13. Akademik Hasnija Muratagić-Tuna (Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu)

14. Prof. dr Mimoza Priku (Univerzitet u Skadru)

15. Prof. dr Jakov Sabljić (Filozofski fakultet, Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku)

16. Prof. dr Simon Sazdov (Filozofski fakultet u Skoplju)

17. Prof. dr František Šistek (Institut za istoriju Češke akademije nauka, Prag)

18. Akademik Emil Tokaž (Šleski univerzitet u Katovicama)

19. Prof. dr Amira Turbić-Hadžagić (Filozofski fakultet Univerziteta u Tuzli)

20. Prof. dr Ljudmila Vasiljeva (Katedra za slovenske jezike NU „Ivan Franko“ u Lavovu)

21. Prof. dr Ilija Velev (Institut za makedonsku književnost, Skoplje)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].