Najavljene dopune Zakona o lokalnim samoupravama, koje je predložio predsjednik Skupštine Aleksa Bečić, ne obavezuju predsjednika države da otkaže već zakazane izbore, smatra dekan Fakulteta za državne i evropske studije Đorđije Blažić.
“A šta ćete da “uradite” sa Odlukom Predsjednika CG kojim su već raspisani izbori? Ko će, na osnovu kojih ovlašćenja, po kom pravnom osnovu i na koji način “staviti van pravnog poretka“ već donijetu Odluku Predsjednika CG o raspisanim lokalnim izborima u tri opštine ili mislite da i ta Odluka ostane u pravnom poretku kao neizvršiva? Mislite li da Zakonom poništite ili ukinete pojedinačni akt Predsjednika CG? Ni to me ne bi iznenadilo kao mnogo toga do sada. U kontekstu šturih informacija biće interesantno, profesionalno, vidjeti šta će se dešavati nadalje sa “vladavinom ne-prava “ od “vladalaca prava”, napisao je Blažić na svom FB profilu.
“U situaciji već raspisanih izbora gdje je već u toku izborni proces vezan za biračke spiskove i ostale izborne radnje koje su u nadležnosti drugih organa državne i lokalne uprave, nema pravnih mogućnosti da se odluke predsjednika Crne Gore o raspisanim izborima stave van pravne snage”, smatra Blažić.
U tom smislu evidentno je zakasnila intervencija zakonodavca za produženje mandata odbornika u tri lokalne samouprave gdje su već raspisani izbori.
Blažić objašnjava da koncpet “jedinstvenih izbora” koji je dat u predlogu zakona, a koji se odnosi na izbore skupština u ostalim jedinicam lokalne samouprave, jasno asocira na nužnost zakonodavne intervencije.
“Najprije skraćenja mandata svim skupštinama lokalih samouprava, jer one imaju različite izborne termine, da bi se održali novi jedinstveni izbori”, rekao je Blažić.
Blažić dodaje da i kada bi došlo do skraćenja mandata ostalih skupština opština prije isteka njihovog redovnog mandata, imali bi spornu situaciju “retroaktivne primjene“ tih odredbi izmjena zakona.
„Takav zakon i te odredbe pravno bi imale dejstvo unazad na već postojeće mandate skupština koji nisu istekli, posebno imajući u vidu ustavnu zabranu retroaktivne primjene zakona iz Ustava Crne Gore”, rekao je Blažić.
Kako je neveo, dozvoljen je izuzetak da pojedine odredbe, ako to zahtijeva javne interese utvrđen u postupku donošenja zakona, mogu imati povratno dejstvo.
“To znači da bi Skupština najprije morala da utvrdi javne interes za odredbe koje se mijenjaju, pa tek onda da usvaja zakon sa izmjenama koje je predložila“, upozorio je on.
standard
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].