NOVI BROJ ČASOPISA KOMUN@ POSVEĆEN OLIMPIZMU U CRNOJ GORI

0
Naslovna strana Komun@ br 39

Časopis za lokalnu samoupravu i njegovanje baštine Crne Gore

Novi 39. broj časopisa  “Komun@” je odštampan je  i već se nalazi na prodajnim mjestima širom Crne Gore, koji je  u cjelosti posvećen olimpizmu u Crnoj Gori, a donosi veliki broj interesantnih tekstova .

Časopis započinje uvodnikom “Tragom Angelovih liža“ koji potpisuje Dušan Simonović,prvi čovjek Crnogorskog Olimpijskog komiteta  koji ističe “da je COK  utemeljen u bogatoj tradiciji crnogorskog sporta, ponosan na 27 olimpijaca iz Crne Gore koji su pod zastavom FNR, SFR i SR Jugoslavije osvajali olimpijska odličja, a da se COK 21.maja 2006.godine, po obnavljanju državne samostalnosti, našao na početku novog poduhvata, koji je zahtijevao i posvećenost i stručnost, obiman i kompleksan radni angažman.“

Pošto je novi broj Komune posvećen u cjelosti olimpizmu u Crnoj Gori, prve stranice časopisa posvećene su istorijatu Olimpijskih igara, pa tako se mogu pročitati tekstovi o Antičkim olimpijskim igrama, zatim prvim olimpijskim igrama modernog doba koje su održane u Atini 1896.godine, kao i tekst posvećen Crnoj Gori i Olimpijskim igrama održanim u Atini 1896.godine i Londonu 1908.godine.

U tekstu pod naslovom „Od Vemblija do zemlje izlazećeg sunca“ Branko Krivokapić podsjeća da je prije 73 godine , tačnije 1948.godine u Londonu započela crnogorska olimpijska priča i to pod zastavom FNR Jugoslavije.

Husein Ceno Tuzović, u tekstu pod naslovom „Koplje odletelo u istoriju“ piše o prvim olimpijcima sa prostora naše države –braći Dušanu i Mirku Vujačiću iz Zete koji su se takmičili na igrama u Londonu 1948.godine, naglašavajući da je  rezultat Mirka Vujačića u bacanju koplja  kada je zauzeo 7.mjesto u finalu bacivši koplje u dužini od 64,89 metara, ostao je do danas najbolji rezultat nekog našeg takmičara u individualnim sportovima.

Stojan Stamenić piše o Nikoli Radoviću, prvom crnogorskom fudbaleru sa olimpijskom medaljom u tekstu pod naslovom „ Srebrni Niđo-podgoričko dijete“.

Branko Krivokapić u intervju sa Đorđem Perišićem, najstarijim živim osvajačem olimpijske medalje iz Crne Gore i jedinim sportistom koji je nastupaao u dva sporta  piše o njegovoj sjajnoj karijeri kao sportiste, a onda i kao generalnom sekretaru i predsjedniku Vaterpolo saveza SFRJ, ministru sporta SR Jugoslavije, generalnom sekretaru  Jugoslovenskog Olimpijskog komiteta i na kraju publiciste koji je napisao četiri knjige posvećene Olimpijskim igrama, među kojima je i ona o olimpijskom pokretu u Crnoj Gori.

U tekstu pod naslovom „Tihi Gorštak iz Nikšića“Dražen Drašković piše o Rajku Žižiću, prvom Crnogorcu sa tri uzastopna učešća i tri osvojene medalje na Olimpijskim igrama u kojem napominje „da nema mnogo onih ni na planeti da izbroje osam  Rajkovih medalja sa Olimpijskih igara, Svjetskih i Evropskih prvenstava u tako prestižnom sportu kao što je košarka.

Nenad Stevović u tekstu pod naslovom „Bronzani zvuci Moskve“ piše o Sofiji Pekić, jednoj od najboljih jugoslovenskih košarkašica koja je potomak crnogorskih iseljenika iz Lovćenca.

Kosta Bošković u tekstu pod naslovom „Mađioničar sa Cetinja“ piše o Veselinu Vujoviću, rukometnoj legendi i zlatnom rukometašu sa Olimpijskih igara u Los Anđelesu  koji ističe da u „U ovom trenutku svaki plasman na Olimpijske igre i velika takmičenja može da se smatra velikim uspjehom ”

O Ljubomiru Radanoviću,kršnom cetinjskom fudbaleru koji je ispisao istoriju jugoslovenskog fudbala pogotkom protiv Bugara 21.decembra 1983. na splitskom Poljudu kada je reprezentacija Jugoslavija izborila učešće na Evropskom prvenstvu u Francuskoj, a čuveni reporter Mladen Delić u direktnom tv prenosu uzviknuo „Ljudi pa je li to moguće“piše Branko Krivokapić, ali i Radanovićevim fudbalskim imprresijama i osvajanju brozane  medalje na OI u Los Anđelesu 1984.godine.

Aleksandar Radović u tekstu pod naslovom „Poslednje olimpijsko crnogorsko zlato“ piše o Igoru Vušuroviću, članu jugoslovenske odbojkaške generacije iz Sidneja 2000. koja se popela na pobjedničko postolje koji u izjavi za Komunu kaže „ Imam sreću da sam osvojio dosta medalja sa svjetskih i evropskih prvesntava, ali kada postavite te medalje pored olimpijske-i da se nikada niste bavili sportom, niti gledali bilo koji sport, jasno bi vam bilo da je to nešto najljepše , najbogatije, najznačajnije…

Ana Marković u tekstu pod naslovom „Karakter, prkos, kvalitet-uspjeh“, piše o crnogorskim lavicama  zbog kojih je Crna Gora bila ponosna, jer su  crnogorske rukometašice osvojile srebro na OI u kojem ističe „ Prva, za sada i jedina olimpijska medalja za Crnu Goru nakon obnove državnosti, stigla je 2012.u Londonu nakon nezaboravnog finala protiv Norveške“

U tekstu pod naslovom „Barjaktar svoje države „Amer Ramusović piše o džudisti Srđanu Mrvaljeviću, trostrukom učesniku Olimpijskih igara u Pekingu, Londonu i Rio de Žaneiru u kojem kaže da „Čovjek pripada tamo odakle su mu korijeni i da nije imao nikavu dilemu  iako je rođen u Beogradu da obuče kimono sa državnim grbom nakon osamostaljivanja Crne Gore“

O Vladimiru Gojkoviću , vaterpolisti, koji je do sada pet puta učestvovao na OI , tri puta kao sportista, a dva puta kao selektor reprezentacije Crne Gore  piše Ana Marković u tekstu pod naslovom „Tako blizu, a tako daleko“ u kojem Gojković podsjeća „ Radim ono što volim, vodim reprezentaciju svoje zemlje, za koju sam igrao, rastao i koja je konkurentna u svjetskom vaterpolu“.

U tekstu pod naslovom „ Kraljica sportova u usponu “ Milan Madžgal piše o crnogorskoj atletici na OI, a Alekdsandar Radović o Mariji Vuković, nekadašnjoj juniorskoj šampionki svijeta i crnogorskoj junakinji na OI u Tokiju kada je sa preskočenih 196 centimatara u skoku uvis osvojila 9.mjesto u tekstu sa naslovom „Marijine suze i let u istoriju“.

Rijalda Ramusović u tekstu“Povreda spriječila odlazak u Tokio“ piše o Danki Kovinić, najboljoj crnogorskoj teniserki i učesnici OI u Rio de Žanairu 2016.godine,a Aleksandar Radović o Milivoju Dukiću, trostrukom olimpijcu sa samo 28 godina.

U rubrici o učešću crnogorskih olimpijaca na zimskim olimpijskim igrama pišu Ratko Perošević o Bojanu Kosiću,najboljem skijašu sa prostora Crne Gore u istoriji i prvom Crnogorcu učesniku ZOI u Vankuveru 2010.godine koji kaže za Komunu „da vrhunski rezultati iziskuju velika odricanja, maksimalnu motivisanost i podršku kompletnog društva“ističući da je oduvijek imao veliku podršku COK-a.

Dražen Drašković piše o smučarki Ivani Bulatović koja je 2014.godine u Sočiju bila prva Crnogorka koja se takmičila na ZOI i Mladenu Miniću, treneru skijaške reprezentacije Crne Gore na ZOI u Pjongjangu 2018.godine,a Svetlana Zečević o Eldaru Salihoviću, pljevaljskom smučaru u tekstu pod naslovom „San svakog sportiste“koji je bio takođe učesnik ZOI održanim u Južnoj Koreji prije tri godine i koji se nada ušeću na ZOI u Pekingu 2022.godine.

U dijelu posvećenom Paraolimpijskom komitetu Crne Gore i crnogorskim paraoplimpijcima koji su učestvovali na brojnim takmičenjima i postigli izvanredne rezulate u tekstu pod naslovom „Od Zabjela do Tokija“ piše Emil Ličina koji u intervjuu sa Igorom Tomićem, predsjednikom POK-a ikoji kaže: „Da je važan korak u širenju paraolimpijskog pokreta u Crnoj Gori napravljen od Pekinga do Londona i da paraolimpijci Crne Gore bivaju sve konkurentniji na velikim takmičenjima“

On potpisuje i tekst o Marijani Goranović, paraatletičarki , dvostrukoj šampionki Evrope i trostrukoj učesnici paraolimpiskih igara , kao i tekst o Filipu Radoviću, ponosu Cetinja i Crne Gore koji je osvojio bronzanu medalju na POI u Tokiju  u tekstu pod naslovom „Osvajač prve praolimpijske medalje „.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].