Još manje od mjesec dana ostalo je do okonačanja ljetnjeg reda letjenja po kalendaru Međunarodne asocijacije za vazdušni saobraćaj (IATA). Ali, i pored te činjenice, red letjenja nove nacionalne-avio kompanije Air Montenegro djeluje prilično skromno.
U prilog ovoj tezi govori mnogo činjenica, ali je jedna ključna. Naime, saobraćaj se obavlja isključivo ka tri destinacije, i to sa Aerodroma Podgorica ka Beogradu i Ljubljani, odnosno sa Aerodroma Tivat ka destinacijama Beograd i Istanbul. Zbog toga se kao opravdana nameću pitanja o razlozima koji su uslovili ovakvo planiranje saobraćaja nacionalnog avio-prevoznika.
Tri destinacije
U razgovoru sa dobrim poznavaocem prilika u avio-saobraćaju regiona, Dnevne su dobile moguće odgovore. Naš sagovornik navodi kako takva situacija, s jedne strane, ima utemeljenja u finansijskim pokazateljima.
No, da li ovakav izbor destinacija zaista može makar djelimično da neutralizuje očekivani negativan finansijski rezultat kompanije tokom ove godine, te koliki su njeni doprinosi ekonomiji Crne Gore – u prvom redu kroz direktnu i indirektnu potrošnju putnika koji stižu u našu zemlju?
„Na osnovu dosadašnjih analiza i razgovora sa brojnim turističkim agencijama iz zemlje, avio-putnici koji u ovom periodu dolaze u Crnu Goru sa navedenih destinacija prevashodno putuju zbog posla, povezivanja sa rodbinom i, na kraju, zdravstvenih potreba. U najkraćem, niti jedna od pobrojanih destinacija nema dominantno turistički potencijal. Štoviše, navedene dvije od tri destinacije su pod snažnim udarom konkurencije – Air Serbia na letovima ka Beogradu, odnosno Turkish Airlines na letovima ka Istanbulu“, ističe on.
Nedostatak potencijala
Takođe podsjeća da letove ka Ljubljani obavlja isključivo Air Montenegro, ali ova destinacija već više godina ne bilježi rezultate vrijedne pomena kako po broju prevezenih putnika, tako i u finansijskom efektu postignute cijene avio-karte.
Zbog toga smatra da očekivane rezultate i odluke nove nacionalne avio-kompanije neizostavno treba uporediti sa onima Montenegro Airlinesa – sada već u stečaju – iz 2019. godine. Tim prije što je ta kompanija imala drastično veći broja letova, putnika i destinacija. Istina, Montenegro Airlines tokom oktobra 2019. godine nije saobraćao za Istanbul, ali je pored Beograda i Ljubljane letio ka Parizu, Lionu, Minhenu, Hanoveru, Lajpcigu, Frankfurtu, Diseldorfu, Beču, Londonu, Cirihu, Napulju, Bariju i Moskvi, a ukupan broj putnika na kraju godine bio je 657.276.
„Način na koji je sada definisan saobraćaj nacionalne avio-kompanije zaista postavlja pitanja: kako dalje i kako generisati sredstva za nastavak operacija? Svjedoci smo da i nakon četiri mjeseca saobraćaja, Air Montenegro nije u prilici da dodatno razvije i unaprijedi mrežu letova, da potpiše ‘code-share’ ugovore sa ostalim kompanijama. Putnicima bi se na taj način omogućio veći broj destinacija, što bi ujedno generisalo dodatne prihode“, kaže naš sagovornik.
Rast troškova
Ako pogledamo najavljeni zimski red letjenja nacionalne avio-kompanije, na mjesečnom nivou je planirano oko stotinu povratnih letova (rotacija). Od tog broja, osamdesetak je ka i iz Beograda, a po desetak ka Ljubljani i Istanbulu. Pod uslovom da ne bude otkazivanja ili dodavanja letova u raspored.
„Sagledavajući očekivani bilans, kompanija će mjesečno prevoziti do 15.000 putnika uz prosječnu popunjenost aviona od 66 odsto. Nivo direktnih operativnih troškova, koji podrazumijevaju održavanje aviona, zakup motora, aerodromske usluge bez taksi, prelete, avio-gorivo i amortizaciju operativnih vazduhoplova, za planirane letove biće veći od 600.000 eura“, procjenjuje sagovornik Dnevnih.
Kada se tome dodaju očekivani indirektni troškovi – a to su zarade zaposlenih, troškovi smještaja posada i školovanja zaposlenih, razni administrativni i neproizvodni troškovi, te lizing naknada za treći avion (AOC), ukupni mjesečni troškovi znatno se približavaju iznosu od milion eura.
„Ono što je budući mjesečni pokazatelj poslovanja kompanije tokom zimskih mjeseci je negativan neto finansijski rezultat i do 300.000 eura svakog mjeseca, što bi u narednih pet mjeseci generisalo ukupan gubitak od preko milion i po eura. Tako dolazimo do zaključka da je gašenje prethodne avio-kompanije generisalo višestruko negativne posljedice po ekonomiju naše zemlje, a i avijaciju generalno“, zaključuje on.
Prepuštanje konkurenciji
Uz sve to, ne smije se zaboraviti da je izostanak letova crnogorskog nacionalnog avio-prevoznika u prvom polugodištu ove godine kreirao snažne podsticaje za konkurentske kompanije. To se, u prvom redu, odnosi na kompaniju Air Serbia, koja je uspjela da generiše ogromne dodatne stope profita. No, mnogo su veći negativni efekti proistekli iz repozicioniranja ove kompanije koja je tada preuzela praktično cijeli obim saobraćaja na linijama ka Crnoj Gori, koji je ponovo počeo da se povećava. Poslije više od decenije, ruta iz Podgorice odnosno Tivta ka Beogradu i u fizičkim i u finansijskim pokazateljima prepuštena je konkurenciji…
Kako navodi naš sagovornik, u prilog tome najbolje govori podatak o broju nedjeljnih letova, pošto se Air Serbia ponaša kao da nema konkurenciju na ovim linijama.
„Što se finansijskih pokazatelja tiče, i pored ogromne prednosti u odnosu na prethodnu kompaniju Montenegro Airlines, s obzirom na to da je Vlada donijela odluku o kupovini dva aviona – čime je ukupni trošak nove kompanije umanjen za nemali dio koji se odnosi na rate za lizing operativnih vazduhoplova – nova kompanija ne uspijeva da svoje poslovanje učini održivim. To s pravom postavlja suštinsko pitanje opravdanosti njenog postojanja“, zaključuje sagovornik Dnevnih.
Todoroviću mjesečno 5.400 eura
Predrag Todorović, izvršni direktor avio-komapnije ToMontenegro, koja leti pod imenom Air Montenegro, ima mjesečnu neto platu od 4.400 eura i plaćen zakup stana do 1.000 eura.
Kad su u pitanju bonusi, Todorović će jednokratno dobiti 30.000 eura ako u prvoj godini rada kompanija počne s komercijalnim radom. Uslov za godišnji bonus od 10.000 eura je prevezenih prvih 50.000 putnika. No, kako je Air Montenegro do sredine septembra prevezao 70.000 putnika, izvjesno je da će dobiti viši bonus, od 20.000 eura, za rezultate od 50.000 do 100.000 putnika. Godišnji bonusi se progresivno povećavaju za po 10.000 u zavisnosti od godišnjih rezultata, pa Todorović može očekivati 50.000 eura ako njegov rezultat tokom kalendarske godine bude polovina od onog Montenegro Airlinesa iz 2019.
„Članovi Odbora direktora su se za proteklih osam mjeseci rada odrekli naknada, a izvršnom direktoru do danas nije bilo isplata po osnovu bonusa“, navodi se u saopštenju iz uprave ToMontenegra.
dnevne.me
!”ĆA JE 1,5 MELEON-MINUSA eurića-NASPRAM…”?
…15O -/(i o ho hoj…”davajt tovar išići”)/-MELEONA eurićića-OPLJAČKANIH U FIRMI NA “KLOCNE”-BIVŠI “MONTENEGRO AJ NE LAJTE VIŠE”,JER SVE STE OPLJAČKALI U PASANE 32 godine-SEM ONOGA ŠTO JE “BILO SVEZANO ZA NEBESA”…?!!!
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].