Piše: Šeki Radončić
Hoće li 5. septembra pasti krv na Cetinju i hoće li u Cetinjskom manastiru doći do krvavog ustoličenja mitropolita srpske pravoslavne crkve Joanikija Mićovića!?
Ako je suditi po srpskim vlastodršcima, srpsko-ruskim propagandistima, njihovim medijima, spinovima, botovima… biće krvi. A krivci su, dakako, već nacrtani: slobodarsko Cetinje, Cetinjani, komite i vrhovni komandant Milo Đukanović.
Realno gledano, bliska istorija i činjenice zorno pokazuju da može doći do neželjenog raspleta ustoličenja mitropolita Joanikija na okupiranom Cetinju. No, pravi krivci su „tamo daleko“. Daleko od Crne Gore.
Pođimo redom:
a) Srpska politčka elita, pravoslavna crkva, njeni velikodostojnici i svještenici su moćni ideolozi, inspiratori i , mirne duše se može konstatovati, preteče svih potonjih ratova na prostoru bivše Jugoslavije: od Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, do Kosova i rata protiv NATO alijanse. Nažalost, svi oni nijesu izvukli pouku iz pet izgubljenih ratova: ni danas se drugačije ne ponašaju prema suverenoj državi Crnoj Gori.
b) Krv je, ne tako davno, na srpsko-crnogorskoj podjeli , već padala na Cetinju: na Petrovdan, 12. jula 1991. godine, samo sedam mjeseci nakon ustoličenja Amfilohija Radovića, ispred Cetinjskog manastira njegove pristalice su pucale u okupljene nenaoružane mladiće.
Hici mržnje pogodili su Paja Jabučanina i Veska Jabučanina …. No, Bog je, ipak, bio na njihovoj strani: iako teško povrijeđeni, nakon hitnih operacija, preživjeli su.
Pucnjavi je prethodilo okupljanje građana nakon što su u crkvi Cetinjskog manastira Amfilohijevi sljedbenici pretukli vjernika Božinu Čavora, a potom ga krvavog bacili na stepenište. Uslijedilo je gađanje kamenicama između Amfilohijevih pristalica i Cetinjana. A potom pucnji u goloruke ljude.
c) Cetinje pamti kako su, šireći mir i suživot u Crnoj Gori, SPC i Amfilohije, u Cetinjskom manastiru primali, kao svoje najrođenije, ratnog zločinca Željka Ražnatovića Arkana sa njegovom paravojnom formacijom „Tigrovi“, naoružanim dugim cijevima.
d) Na slobodarskom Cetinju zabilježen je još jedan gotovo nevjerovatan slučaj: svještenik SPC, Dragan Stanišić, odjeven u crkvenu odoru, ne obazirući se nimalo na božju zapovjest „ne ubij!“ izvukao je pištolj ispod mantije i pucao na nenaoružanog Krsta Pajovića.
„Tog 4. juna 1996. godine, oko 13 sati, sreo sam se ispred svoje kuće sa popom Stanišićem, i onako u prolazu mu rekao ‘đe si pope“, svjedočio je Krsto Pajovic u razgovoru sa autorom ovih redova, obavljenom dva dana kasnije. Precizirajući:
„Iznenada je izvadio pištolj. Opalio je prvi metak u vazduh, potom je uperio cijev prema meni. Povukao je obarač, ali pištolj nije opalio. Ponovo je pokušao da ga repetira, držeći cijev u mom pravcu. Krenuo sam ka njemu, a on se onda okrenuo i počeo da bježi. Za njim su potrčali i drugi građani…“
Policija je kod popa Stanišića pronašla pištolj „Broving“ sa zaglavljenim metkom u cijevi. Mitroplit Amfilohije je tim povodom bogobojažljivo izjavio da je „svještenik Stanišić izuzetno miran čovjek i da se niotkoga zaštićen, osjetio ugroženim“.
Precizirajući: „Stanišić je braneći sebe, u stvari, branio čast, dostojanstvo i obraz Cetinjana i Cetinja.“
Sa mrtvima nije pametno polemisati. A što je i kakvo je Cetinje, govori i sljedeća činjenica: neposredno nakon te pucnjave došlo je do tuče između brata svještenika Stanišića i brata Krsta Pajovića. U tuču su se umiješali i Bojica Vušurović i Igor Abramović. I to, vjerovali ili ne, ispred zgrade policije. Akteri su odmah uhapšeni.
U kontekstu velikosrpskih nasrtaja na Cetinje kao simbola suverene Crne Gore poučno je podsjetiti i na slučaj kada su akademici SANU i Amfilohije, na sred Cetinja, pokušali da zloupotrijebe Njegoša u negiranju crnogorske nacije i crnogorske Crne Gore. I kada je cetinjska legenda, Bobo Bogdanović, ne obazirući se na Miloševićevu silu, akademike, popove i policiju prekinuo taj anticrnogorski skup.
Bogdanovića sam, u svojstvu novinara, gledao i kako na ulazu u Cetinje, na jednoj „glavici“, Crna Greda se to kamenito brdo zove, sa puškom u ruci, nekom starom „kragujevkom“ i svojim domoljubima, dočekuje Miloševićevu paravojsku i zločince. Predvođeni Vojislavom Šešeljem, tada opasnim četničkim vojvodom i njegovim zloglasnim dobrovoljcima.
Koji je bahato najavio „oslobađanje“ Cetinja. A potom herojski ustuknuo.
Simbol cetinjskog i crnogorskog otpora tzv. Velikoj Srbiji i velikorspskom nacionalizmu, Bobo Bogdanović, umro je prije 20. godina. Cetinje i Crna Gora mu nijesu podigli spomenik ili po njemu dali ime nekoj ulici. A trebalo bi. Iz mnogo razloga.
Vratimo se najavljenoj inauguraciji. Na Cetinju su se na istom brvnu našle dvije vojske. Zasad nema govora o povlačenju ni jedne, ni druge. A na Balkanu se, nažalost, najčešće ostvaruju crne prognoze.
Što je najopasnije, Joanikijevom vojskom ne upravlja on, već moćni crkveni, politički i državni centri iz Beograda i Moskve. I njihove destruktivne agenture. Ako na Cetinju, ili negdje drugo u Crnoj Gori, dođe do krvoprolića tu neće ginuti njihovi sinovi i braća, niti građani, već će se između sebe trijebiti samo zakrvljeni građani Crne Gore.
I , opet će ignorišući istinu i suštinu, udruženim snagama optuživati već žigosanog Mila Đukanovića i crnogorske komite. Po istom onom receptu kada su uoči velikosrpske agresije i kasapnice na prostoru bivše SFRJ hrvatske oslobodioce zvali Ustašama, bosanske patriote – Mudžahedinima, a kosovske – UČeKaovcima.
Crna Gora je u dva rova. Dan D je sve bliži, a Cetinje i slobodarska Crna Gora pokazuju građansku kuraž, neposlušnost i zube velikosrpskim liderima, ideolozima i svještenicima.
I to nije samo otpor crnogorskoj kvislinškoj Vladi, već i zvaničnom Beogradu i, naravno, Moskvi.
Nije slučajno: ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov prije neki dan je zavapio da „SAD imaju za cilj uništenje pravoslavlja i pravoslavnog jedinstva svijeta“ i „da je Srpska pravoslavna crkva na meti snažnih napada u Bjelorusiji, Siriji, Libanu i na Balkanu“.
Pametnom dosta.
Dan D na Cetinju – Dokument (thedokument.me)
* * *
O Autoru
ŠEMSUDIN ŠEKI RADONČIĆ (Berane, 1957) je novinar, pisac, scenarista, režiser, producent, antiratni aktivista, borac za ljudska prava.
Šeki Radončić je osnivač i direktor „NVO Dokument“ iz Podgorice. Član je Crnogorskog P.E.N. centra. Suosnivač je Crnogorskog helsinškog komiteta i Nezavisnog dnevnika Vijesti. Dugo godina je obavljao dužnost potpredsjednika Nezavisnog udruženja profesionalnih novinara Crne Gore.
Šemsudin Šeki Radončić dobitnik je prestižne Nagrade za ljudska prava, Medijske organizacije jugoistočne Evrope (SEEMO), sa sjedištem u Beču, kao i brojnih priznanja za dokumentarne filmove.
Autor je više od hiljadu istraživačkih tekstova, kolumni, komentara i političkih analiza. Bio je dugogodišnji novinar antiratnog Monitora, Vijesti, Avaza i dopisnik TVBiH iz Crne Gore. Obavljao je i uredničke poslove.
Radončićeve tekstove su citirali i prenosili najveće svjetske agencije i mediji: REUTERS, Herald Tribune, The New York Times, Al Jazeera Balkans, VOA, AIM… kao i regionalni mediji: NIN, Naša borba, sarajevsko Oslobođenje, Naši Dani, prištinska Koha, hrvatski Novi List, makedonski Fokus…
Prvi je novinar u istoriji Crne Gore osuđen za klevetu, na dva mjeseca zatvora uslovno na godinu, zbog tekstova u kojima je pisao kako su komandanti JNA generali Radomir Damjanović i Pavle Strugar, kasnije osuđen u Hagu na 7,5 godina zatvora, rušili i pljačkali Dubrovnik sa okolinom.
Zbog serije tekstova o političkim suđenjima u Crnoj Gori, liderima SDA CG i grupi mladića sa Cetinja, nepoznati počinioci su mu, 27. januara, 1994. pucali na majku i suprugu.
Nakon izlaska iz štampe njegove knjige Crna Kutija, osuđivan je na smrt od nepoznatih crnogorskih policijaca o čijim torturama je pisao. No, nakon što je snimak sa najbrutalnijim telefonskim prijetnjama, 14. novembra 1996. dostavio medijima i ministru policije, odustali su od te nakane.
Nakon serijala tekstova o deportaciji bosanskih izbjeglica iz Crne Gore, kojim je rasvijetlio i razobličio taj zločin i otkrio da je u njemu ubijeno 86. Bosanaca, te organizovao porodice deportovanih ljudi da tuže MUP CG, inicirao uvođenja Dana sjećanja na žrtve i podizanje spomenika žrtvama, na Radončićevu kuću, 4. jula 2004., bačena je bomba. Potom mu je, 25. januara 2005., demoliran i automobil.
Radončića su zbog njegovih tekstova tužili ratni huškači i četničke vojvode. Među njima je najpoznatiji predsjednik Narodne stranke CG, Novak Kilibarda, bliski ratni saborac Radovana Karadžića.
Haško Tužilaštvo je kao dokaz u procesu protiv komandanta VRS generala Ratka Mladića, osuđenog u Hagu na doživotni zatvor, koristilo Radončićev istraživački tekst o etničkom čišćenju Trebinja, („Egzodus muslimana iz Trebinja“, Monitor 5. februar 1993.), baš kao i na suđenju Miloradu Krnojelcu upravniku konc-logora u Foči, osuđenom na 15. godina zatvora. Tekst iz Radončićeve knjige Crne kutije, str. 154-156.
Objavljene knjige:
Radončićeve knjige i dokumentarni romani su prevodjeni na engleski. Zastupljene su u najvećim svjetskim bibliotekama, a koriste se i na najprestižnijim svjetskim univerzitetima Harvardu, Stanfordu, Chicago, MLA…, kao i za doktorske disertacije i razna istraživanja.
- Crna kutija / policijska tortura u Crnoj Gori od 1992–1996. (Monitor, Podgorica, 1996.),
- U četiri oka (Antena M, Podgorica, 1999.)
- Crna kutija 2 / policijska tortura u Crnoj Gori od 1992–1999. (Vijesti, Podgorica, 2003)
- Iza maske /tajni ratovi u tajnoj policiji (Vijesti, Podgorica, 2003.)
- Kobna sloboda / Deportacija bosanskih izbjeglica iz Crne Gore (Fond za humanitarno pravo Beograd, 2005.)
- Miško Kesedžija i njegove bize /esej o montenegrinskom zlu /koautor sa Markom Vešovićem/ (Pobjeda, Podgorica, 2012.)
- Anatomija jedne hajke (Otvoreni kulturni forum, Cetinje, 2013.)
Serijali:
- Obruč se steže/ lov na Radovana Karadžića i Ratka Mladića (Vijesti, Podgorica, 2003.)
- Sto godina robije – politički procesi u Crnoj Gori (Vijesti, Podgorica, 2004.)
- Voajer i Balerina (Dnevne novine, Podgorica 2019.)
FILMOGRAFIJA:
Dokumentarni filmovi u kojima je Šeki Radončić scenarista ili autor, režiser i producent selektovani su i prikazani na najvećim evropskim i svjetskim festivalima i osvajali nagrade publike i žirija: IDFA-Amsterdam, INPUT, „21.dokument ART, Filmski festival Jugoistočne Evrope, SFF-u, te na festivalima u Pragu, Trstu, Geteborgu, Varšavi, Los Anđelesu, Njujorku, Čikagu…
- 2020 – Zavjera (scenarist, režiser, producent) – film o pokušaju državnog udara u CG 2016.
- 2011 – Heroj našeg doba (scenarist, režiser, producent)
- 2007 – Esma (autor i scenarista)
- 2006 – Karneval (scenario, film je rađen po Radončićevoj knjizi Kobna sloboda)
- 2005 – Život o priključeniju Radovana Karadžića (novinar-istraživač i saradnik na scenariju)
- 2004- Bjegunci (novinar-istraživač i saradnik na scenariju)
Američki profesor, istoričar i borac za ljudska prava Robert Leonard Rope uvrstio je Šekija Radončića u svojoj knjizi „Galerija heroja 20 vijeka“, u tekstu „Crnogorski Simon Vizental“, među stotinu najznačajniji boraca za ljudska prava u svijetu.
! “DAN D NA CETINJU…”?
…NAJVEĆA BRUKA I SRAMOTA CRNOGORSKA- U POVIJESTI CRNE GORE-:”OBEĆANO RUŠENJE Ser bpske crkve-LIMENKE-LATE NKE” NA RUMIJI-OD BANDE TADAŠNJEG PREŠEDNIKA VLADE-Duška Markovića -DEMOKRACKE CRNE GORE!..KOVANE I SKOVANE U “KONAVOJSKO-DUBROVAČKO-BiH EPOPEJI..1991/1995-1999.godini”?!
!”Čast i slava obećanju-avetnijema radovanje”?!
A što si sa Vladanom šurovao Jole?
Zašto si vikara krio ?
Više je vrijeme da se konačno završi agonija.
Pa kom opanci,kom obojci.
Crna Gora je ponosita i to znaju njeni ljudi a ne tuđini i izdajice.
Novinar koji ima sve.
Znanhe,hrabrost,poštenje.
Čuvajte se gospodine Radončiću.
Šeki urnišeš ih.
Iako su ništa ipak ih treba slikat takve usmrđene.
Tako je mudri NOVINARU!
ISTINA I SAMO TO.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].