Sedam kobnih grešaka crnogorske teokratske vlade

1

Vlada CG (foto: CdM)

Predsjednik Skupštine i predsjednik Vlade više nemaju izbor da balansiraju između teokratizacije i evropskih vrijednosti. Potpredsjednik Vlade nema izbor da balansira između popularizma sa haotičnim rezultatima i vladajuće retrogradne većine.

EU i USA su prvi put poslije 30. avgusta 2020. jasno postavile pitanje predsjedniku države, predsjedniku Skupštine, predsjedniku i potpredsjedniku Vlade:

„Kakva je to sloboda građana i koji su to konkretni rezultati u procesu prihvatanja evropskih vrijednosti i standarda u procesu pridruživanja za koje se zalažu i koje promoviše vladajuća većina?“

Osim predsjednika, koji je realno obrazložio krizu sadašnjeg trenutka, ostali sagovornici su zbunjeni pitanjem odgovarali o zbiru mogućnosti – šta dalje, a ne o zbiru realnih uzroka političke i ekonomske krize.

Svjesni posljedica koje crnogorska kriza može izazvati u regionu i šire međunarodni zvaničnici su diplomatskim rječnikom iznijeli stav da su promjene u Crnoj Gori urgentne i da će međunarodna zajednica u izboru između teokratskizacije i demokratizacije društva, odlučno podržavati isključivo unapređenje građanskog društva i vladavinu prava zasnovanu na evropskim vrijednostima.

Predsjednik Skupštine i predsjednik Vlade više nemaju izbor da balansiraju između teokratizacije i evropskih vrijednosti. Potpredsjednik Vlade nema izbor da balansira između popularizma sa haotičnim rezultatima i vladajuće retrogradne većine.

Međunarodna zajednica očekuje jasan stav i odgovornost u procesu pristupanja. Više ništa nije u rukama premijera CG i njegovih mentora. Predsjednik Skupštine ima najteži izbor da se umjesto dogovorene igre sa nacionalistima u parlamentu i postupnog osvajanja lokalnih uprava, iz zamaskiranog i nejasnog centra pokrene u smjeru unapređenja procesa u daljem razvoju građanskog društva.

Potpredsjednik Vlade ima najsigurniju poziciju u vladajućoj većini, jasno evropski orjentisan i ima konkretnije rezultate svog kadra u Ministarstvu unutrašnjih poslova, Ministarstvu kapitalnih investicija i posebno u Ministarstvu javne uprave, digitalnog društva i mnedija.

Međunarodni analitički tim za stabilizaciju globalnih kriza je markirao sedam kobnih grešaka crnogorske teokratske vlade

1. Privatizacija moći i pogubna reorganizacija Vlade;

(umjesto ponuđene racionalizacije – tragedija odgovornosti)

2. Umjesto depolitizacije institucija – diktatura pojedinaca;

(proizvod je identitetska kriza i nesigurnost građanskog društva)

3. Teokratizacija državne uprave i degradacija profesije; 

4. Manipulacije prema međunarodnim partnerima i pritisak 

na strane investitore;

5. Crnogorci i nacionalne manjine – „neprijatelji društva“;

(eliminisanje građana crnogorskog i manjinskih naroda sa svih bitnih pozicija značajnih za uređenje društva)

6. Nedostatak lične harizme i ozbiljnosti premijera;

(neodgovornost, neozbiljnost,nekultura i očigledan „Jeljcinov sindrom“);

7. Ignorisanje i unižavanje izborne volje građana.

portalanalitika

1 COMMENT

  1. “PRVA KOBNA GREŠKA-PRIVATIZACIJA MOĆI MILA ĐUKANOVIĆA…:”DAO SAM (SVOJIH) 3O GODINA ŽIVOTA-ZA OVO ŠTO IMAM(O)-DANAS(NA STRANE BANKE?) I NE ŽALIM ZA NJIMA(godniama,koje su pozobali magarci-o trošku prevarenog nnaroda)!KOJI JE VJEROVA MILU I AJATOLAHU AMFILOHIJU-ZABILJEŽIO MILO U SVOM “TELE GRAFU-SUĆUTI”U POVODU SMRTI AJTOLAHA ,DANA 3O.OKTOBRA.2O2O.godine?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].