Turistička sezona u svijetlu zadovoljavajuće epidemiološke situacije u Crnoj Gori, o čemu svjedoči sve manji broj inficiranih i umrlih, ali rastuće političke krize i potpune blokade ekonomije, pitanje na koje za portal Radio Skala odgovara Rade Ratković, dekan Fakulteta za biznis i turizam u Budvi.
Velika gužva naizgled na Crnogorskom primorju ali se proizvoljna statistika ne slaže sa stvarnim stajem posebno je podbacio kolektivni smještaj turista.
Kada se podrobnije pogledaju registarske tablice automobila, uglavnom su crnogorske i iz regiona što se i očekivalo.
Od turista sa zapadnoevropskog tržišta nema vajde, kazao je Ratković za naš portal.
Rijetko ko od hotelijera se hvali nekom impozantnom popunjenošću, a kada je riječ o statističkim podacima oni su dati za period januar – april i pokazuju lošiju situaciju nego prošle pandemijske godine u isto vrijeme za čak 30%. U odnosu na 2019. je lošija slika za čitavih 73% kada je riječ o kolektivnom smještaju gostiju.
Kolektivni smještaj je vrsta smještaja koja daje glavni ekonomski impakt, podsjeća Ratković. Vikend stanovi i kuće daju jako mali impakt kao i domaćinstva, pa je najbitnije sada kako se kreće situacija u kolektivnom smještaju.
A ona je ispod nivoa prošle, krizne godine a kamo li u poređenju sa rekordnom 2019. godinom.
Kada je riječ o privatnom smještaju, po riječima Ratkovića, ni jedna cifra nije pouzdana. U javnosti se barata sa podatkom od 35.000 turista u prosjeku, što znači 60%, ali su to samo procjene koje daju Turističke organizacije na bazi potrošnje vode, odvoza smeća itd.
To nijesu egzaktni podaci zbog čega ih statistika i ne objavljuje jer su nepouzdani.
„U Crnoj Gori je potrebno, prije svega, uraditi valjanu evidenciju u svim vidovima smještaja i da se organizujemo promptno, hitno i bez odlaganja, kao što to radi susjedna Hrvatska koja u svakom trenutku zna sa koliko kreveta raspolažu u svim vidovima smještaja.
Baratanje sa podacima koji reperezentuju ukupan smještaj znači baratanje sa netačnim podacima koji samo zbunjuju javnost . Ono o čimu treba da istinito govorimo je popunjenost osnovnog smještaja ili objekata kolektivnog smješataj“.
Na pitanje portala Radio Skala koliko vrelo političko ljeto i najnovija politička kriza utiče na turizam, Ratković se osvrnuo na, prije svega, pripremu sezone na koju je politika bitno uticala.
Prvo se dugo ignorisala pandemija i pustilo se na volju da se dolazi i odlazi znatno sa nekih adresa sa glavnom temom učvršćivanja nekakve političke pozicije.
Sve je to rezultiralo kašnjenjem ako se računa na organizovani turizam bez kojeg nema rentabilnog poslovanja.
To se odnosi na, prije svega, najjače emitivne zemlje Zapadne Evrope.
Prošle godine smo poropustili maj i jun da se na ta tržišta predstavimo, potom je eskalirala pandemija sa velikom stopom transmisije.
Bili smo šampioni u pandemiji i nije bilo osnova da se javljamo turoperatorima i zato ove godine nećemo imati tu klijentelu u organizovanom prometu a oni jedino u tom prometu mogu da dođu u većem broju, objasnio je Ratković.
On je mišljenja da se i ove godine kasni, jer se ne vidi da se nešto radi na integraciji turističke ponude. Istekom juna je prošlo vrijeme za rano ugovaranje sa turoperatorima bez kojeg se u septembru ne može nastaviti sa definisanjem cijena i ulaskom u njihove promotivne materijale, kako bi do marta imali dugoročne i definitivne najave za sljedeće ljeto.
Sve u svemu, politička kriza diktira i turističku, posebno na duže staze, poručio je Ratković.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].