
Podatak da je za deceniju u Crnoj Gori rođeno 2.922 dječaka više nego djevojčica posljedica je intervencije koja je nastala kao trend stereotipa favorizovanja dobijanja muškog potomstva, ocijenila je sociološkinja Anica Obradović.
Taj trend je, kazala je u Jutarnjem programu TVCG, za svaku osudu jer predstavlja ujedno i brutalnu diskriminaciju ženskog pola.
Monstat je, podsjećamo, objavio da se u Crnoj Gori u posljednjoj deceniji godišnje rađalo značajno više dječaka nego djevojčica, što je našu zemlju svrstalo u red država poput Albanije, Azerbejdžana i Jermenije.
“Demografski disbalans je strukturni problem koji za posljedicu ima usporavanje ili onemogućavanje svih onih razvojnih zadataka koji se dešavaju unutar generacija”, rekla je Obradović.
Sve ovo, kaže ona, ne smije da postane trend: “Sve upućuje na vrlo pogrešnu motivaju za roditeljstvo. to je vrlo pogrešan način. Što se tiče sistemskog odgovora na sami fenomen, od jačine države zavisi populaciona politika”.
Govoreći o položaju žena u Crnoj Gori, Obradović podsjeća da na javnoj sceni redovno imamo ekscese od strane ljudi koji to ne bi smjeli da dozvole.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].