Crna Gora se priprema u kontinuitetu za najveći izazov u procesu pridruživanja EU, a to je preuzimanje nadležnosti nadzora vanjskih granica Unije, kazao je načelnik Odsjeka za politička pitanja EU u Kancelariji za evropske integracije Miloš Radonjić.
To, kako je kazao tokom sastanaka u okviru misije Evropske komisije Peer review, podrazumijeva sprovođenje značajnih aktivnosti na podizanju standarda u dijelu bezbjednosti, kroz intenzivnu saradnju sa susjednim zemljama.
“Cilj misije je bio da procijeni kapacitet Crne Gore za upravljanje granicom na strateškom, političkom, upravljačkom, administrativnom i operativnom nivou. Misija je bila važna u kontekstu sprovođenja Strategije IUG za period 2020-2024, imajući u vidu da integrisano upravljanja granicom predstavlja značajnu oblast pregovaračkog procesa s Evropskom unijom u poglavlju 24 – Pravda, sloboda i bezbjednost”, navodi se u zajedničkom saopštenju Ministarstva unutrašnjih poslova i Kancelarije za evropske integracije.
Na sastancima je bilo riječi i razvoju evropskog koncepta integrisanog upravljanja granicom i njegovom primjenom u nacionalnim strategijama.
“Peer review misija je takođe bila prilika za razmatranje stepena realizacije preporuka s prethodnih misija na tu temu, organizovanih 2018. i 2019. Misiju je predvodio nezavisni ekspert iz Finske, a učešće su uzeli relevantni predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave policije i Uprave carina. U okviru misije organizovan je i sastanak predstavnika Uprave policije s predstavnicima Evropske agencije za graničnu i obalsku stražu – Frontex. Misija je bila organizovana na daljinu, u onlajn formatu, usljed ograničenja putovanja zbog kojih direktna posjeta lokacijama nije bila moguća”, kazali su u Ministarstvu.
Načelnik Odjeljenja za IUG u Ministarstvu unutrašnjih poslova i predsjednik Državne komisije za granicu Milan Paunović je istakao da je misija bila prilika da se zajednički sagleda ostvareni napredak u ovoj oblasti s aspekta evropskih standarda u nadzoru granica. Prema njegovim riječima, Ministarstvo unutrašnjih poslova temeljno će sagledati preporuke iz izvještaja sa misije, u cilju unapređenja sveukupnog stanja u ovoj oblasti u cilju prevazilaženja identifikovanih izazova.
Predstavnica Evropske komisije Tatiana Romon je istakla da je misija specifična zbog činjenice da je zbog objektivnih okolnosti izazvanih pandemijom COVID-19 organizovana na daljinu, u onlajn formatu, što je modalitet koji je prvi put na Zapadnom Balkanu realizovan upravo sa Crnom Gorom.
“Naglasila je važnost redovnog zajedničkog sagledavanja stanja u ovoj oblasti, u cilju dostizanja što većeg nivoa usklađenosti sa standardima EU. Zahvalila je svim učesnicima na strpljenju i saradnji, te ocijenila misiju uspješnom, dodavši da je ekspert uspio steći jasniju sliku o stanju u oblasti IUG, na osnovu čega će sačiniti izvještaj”, rekli su u Kancelariji za evropske integracije.
Nezavisni ekspert iz Finske Arto Niemenkari je zahvalio na otvorenoj saradnji s crnogorskim institucijama tokom ove, kao i tokom prethodno realizovanih misija. Pohvalio je napredak koji je ostvaren u periodu nakon organizacije prethodne misije u 2019, kao i unapređenje operativne saradnje s Frontex-om.
On je dao i preliminarne preporuke za dalje poboljšanje stanja u oblasti IUG, koje se uglavnom odnose na razvoj strateškog planiranja i unapređenje ljudskih resursa u ovoj oblasti, razvoj sistema za elektronsku identifikaciju migranata i usklađivanje tog sistema s EURODAC-om, unapređenje opreme na graničnim prelazima i dalji razvoj obuka u skladu sa šengenskim standardima, u oblasti nadzora i kontrole prelaska državne granice.
“Misija je značajna i za dalji tok pregovora u poglavlju 24 – Pravda, sloboda i bezbjednost, prvenstveno u kontekstu ispunjavanja privremenih mjerila u ovom poglavlju”, zaključili su učesnici misije.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].