Direktor Instituta za javno zdravlje, doktor Boban Mugoša, danas je na konferenciji za medije NKT-a, odgovarajući na pitanje kako je moguće da se izbori održavaju ako imamo slučaj da su dvije svadbe sa 600 zvanica izazvale više žarišta zaraze, kazao da se “ne mogu upoređivati babe i žabe”.
“Svadba i izbori se ne mogu uporediti. Izbori su kontrolisani ambijent, gdje je sve tačno propisano. Ako se poštuju mjere, problema nema. Problem su nekontrolisani uslovi. Održavanje izbora pod propisima i preporukama neće nikoga ugroziti ništa više nego odlazak recimo u prodavnicu”, jasan je dr Mugoša.
Epidemija će početi da se smiruje
On je danas kazao da se nivo epidemije održava i relativno je visok.
“Danima se dešava da je 15 odsto testiranih pozitivno. Dobro je da nemamo porast. Prelomni je trenutak, najvjerovatnije će početi polako da se smiruje epidemija”, istakao je Mugoša.
Upozorio je da sve zavisi od našeg ponašanja.
“Važno da poštujemo mjere. One su jednostavne. Treba nositi masku, voditi računa o higijeni i držati fizičku i socijalnu distancu i nemati veliki broj kontakata”, istakao je Mugoša.
Hospitalizovano 160 pacijenata
Pomoćnik direktora Kliničkog centra, doktor Nemanja Radojević, danas je kazao da je hospitalizovano 160 pacijenata pozitivnih na koronavirus, od kojih je 19 sa težom kliničkom slikom.
Radojević je rekao da je šest pacijenata na nekom od oblika mehaničke ventilacije, od čega troje na respiratoru u KCCG.
U Baru je hospitalizovano 18 pacijenata, 56 u Beranama, 32 u Nikšiću, 16 u Brezoviku, 10 u Pljevljima, jedan u stacionaru u Rožajama, a jedan pacijent se nalazi u privatnoj bolnici Kodra.
U Crnoj Gori je 69 zdravstvenih radnika pozitivno testirano na koronavirus.
“Klinička slika pacijenata na kliničkom liječenju je nepredvidiva. U obavezi smo i dalje poštovati sve preporuke Instituta za javno zdravlje”, poručio je Radojević.
Epidemiološki požari
Mugoša je dodao da pojedini naši građani nijesu poštovali mjere, odlazili su u zemlje koje su imale visok nivo lokalne transmisije infekcije, vraćali se u Crnu Goru bez da prijave gdje su boravili.
“Imali smo ilegalne prelaske granice, a znate priču o svadbama, na kojima je bilo 600 i 300 zvanica, i kada se narod razišao po Crnoj Gori, počeli su požari epidemiološki da izbijaju po cijeloj zemlji. Tako je došlo do razvoja lokalne transmisije koju je teško zaustavljati. Ipak, situaciju imamo pod kontrolom, ali je tu trebalo upotrijebiti silnu energiju i sve resurse koje imamo. Deset puta smo povećali kapacitete testiranja. Sve je to u cilju kontrole ove epidemije. Ali, sve zavisi od našeg ponašanja. Imali smo zemlju oslobođenu od korone 42 dana. Ali, građani su se opustili. Imali smo restriktivne mjere u prvom talasu, ali ih je bilo teško ponoviti u drugom talasu. Učinili smo maksimalno moguće u datim uslovima. Svi su dali sve od sebe. Nisam zadovoljan nivoom lokalne transmisije. Ipak, moramo da naučimo da živimo sa ovim virusom. Plaćamo ceh jer drugi oko nas nijesu uradili ono što smo mi u prvom krugu. Ipak, očekujem da će situacija ići na bolje”, rekao je on.
Prate situaciju u regionu
Izazov je, kazao je dr Mugoša, dolazak turista, ali vjeruje da će sačuvati zdravlje stanovništva, jer im je to prioritet.
Kaže da situaciju prate u svim zemljama Zapadnog Balkana.
“Proučavamo situaciju u svim tim zemljama”, jasan je bio Mugoša.
Dali preporuke
Na pitanje da li je Institut preporučio DIK-u da ne mogu da glasuju oni koji su na bolničkom liječenju, Mugoša je istakao da IJZ ne odlučuje već samo daje preporuke.
Mugoša je rekao da su ukazali da u bolnicama imaju pacijente koji su malo teži, još teži, najteži slučajevi obolijevanja.
“U takvim uslovima je moguće organizovati izbore. Pitanje je ko od tih pacijenata može da glasa. IJZ nije odlučivao o tim stvarima. Daje samo preporuke”, naglasio je Mugoša.
Kako vam pada na pamet
Radojević je dodao da nije isto 600 ljudi na jednom mjestu na svadbi i izbori, gdje se jasno zna procedura.
“Kako vam pada na pamet da te dvije kategorije uporedite”, naglasio je Radojević.
Doktorka iznijela brojne neistinite podatke
Doktor Radojević je na današnjoj konferenciji za medije prokomentarisao ispovijest doktorke Svetlane Markovič Perić koja je supruga prvog preminulog pacijenta u Crnoj Gori od koronavirusa.
On je kazao da ispovijest doktorke sadrži brojne nepotpune i neistinite podatke.
“Nakon što je pacijent došao iz Srbije ona je odlučila da ga liječi u kućnim, a ne u bolničkim uslovima, iako se klinička slika pogoršavala. Kada se slika toliko pogoršala, kolege iz Herceg Novoga su izdale nalog i on je odmah poslat u KCCG i on je umro. I laicima je jasno da je razlog zakašnjeli odlazak u bolnicu. Jasno je, nikada nećemo znati da li bi ishod bio drugačiji da je doveden u KCCG na vrijeme”, naglasio je Radojević.
Radojević se osvrnuo i na to što je, kako kaže, doktorka navela da je obdukcija urađena bez njene saglasnosti.
“To je tačno i ja sam lično uradio tu obdukciju. Naš zakon propisuje da za takvo nešto nije potrebna ničija saglasnost da bi se obdukcija uradila. Jasno je propisano u kojim slučajevima se mora tražiti saglasnost za obdukciju što u ovoj situaciji nije bilo potrebno, jer je koronavirus kod njega utvrđen postmortalno”, kazao je on.
Radojević je kazao da su koleginici pomogli koliko su mogli i kada je riječ o sahrani.
“Pošto nije mogla da preuzme tijelo, odložili smo preuzimanje na jedan, pa još jedan dan, pa sam, pošto ona nije mogla da se snađe za grobno mjesto, ja lično zvao direktora risanske bolnice i tijelo je mješteno u ledari te bolnice. I tu je ostalo punih osam dana dok se nisu stekli uslovi da ona završi sahranu. Da naglasim da za to nije naplaćen ni jedan jedini euro, iako je on osiguranik druge države”, jasan je doktor Radojević.
Dodao je Radojević da je više puta s njom bio u kontaktu.
“I ovom prilikom izražavam saučešće i molim da u potpunosti ubuduće jasno predstavljamo sliku našeg zdravstvenog sistema koji je baš u njenom slučaju bio više nego korektan u odnosu na ostale”, jasan je bio Radojević.
M.D.
CdM
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].