Crna Gora je otporna i posvećena izazovu upravljanja migratornim tokovima, kazao je danas državni sekretar Ministarstva unutrašnjih poslova Dragan Pejanović, ističući da je tokom pandemije koronavirusa značajno smanjen broj registrovanih migranata u Crnoj Gori.
Kako je saopšteno iz MUP-a, Pejanović je, na video ministarskoj konferenciji o efektivnoj borbi protiv neregularnih migracija duž istočno-mediteranske rute, rekao da su u prvoj polovini ove godine u Crnoj Gori registrovana 1.573 migranta, od čega je gotovo 1400 registrovano tokom prva tri mjeseca, odnosno prije pandemije, dok je tokom 2019. godine u našoj zemlji registrovan rekordan broj migranata, i iznosio je blizu 8000.
“Tokom perioda pandemije nije registrovan nijedan slučaj u centrima za prihvat i smještaj migranata koji su izrazili namjeru za međunarodnom zaštitom, uz sprovođenje mjera i preporuka na isti način kako je to bilo predviđeno i za crnogorske državljane”, kazao je Pejanović.
Kada su u pitanju konkretne aktivnosti, državni sekretar je naveo da se ubrzo očekuje osposobljavanje kontejnerskog naselja u blizini granice sa Albanijom, čime će se povećati trenutni kapaciteti za dodatnih 60 mjesta. Istovremeno, planirano je proširenje kako postojećeg Centra za prihvat, tako i izgradnja novog.
Pejanović se osvrnuo i na nedavno objavljeni Radni dokument Evropske komisije o stanju u poglavljima 23 i 24, u kojem je posebno prepoznata otpornost i posvećenost naše zemlje da upravlja migratornim tokovima, što se ogleda i kroz značajna budžetska ulaganja koja se odvajaju za smještaj migranata, bez eksterne podrške.
“Crna Gora je posvećena ispunjavanju obaveza koje proističu iz potpisanih sporazuma o readmisiji, te smatram da je posebno značajno dalje jačati postojeće kapacitete, čemu će naša zemlja biti i dodatno posvećena tokom jednogodišnjeg predsjedavanja MARRI inicijativom”, naglasio je državni sekretar.
Kada je u pitanju saradnja sa Evropskom komisijom i zemljama Evropske unije i Šengen zone, istakao je da je Crna Gora kroz strateški i zakonodavni okvir prihvatila i sprovodi najviše standarde u oblasti azila i upravljanja granicom.
“Vjerujem da će, nakon što je 1. jula ove godine stupio na snagu i Sporazum između Crne Gore i EU o statusu akcija koje sprovodi Frontex, ova saradnja biti još intenzivnija, što će se značajno odraziti i na kapacitete granične policije”, kazao je Pejanović.
Državni sekretar je istakao potpunu posvećenost Crne Gore, a prije svega Ministarstva unutrašnjih poslova i Uprave policije, da i u narednom periodu pružaju podršku daljem jačanju mehanizama koordinacije, svih nivoa i oblika saradnje koji mogu doprinijeti unaprijeđenju sistema upravljanja migracijama i graničnom bezbjednošću.
Ministarskoj konferenciji su prisustvovali predstavnici zemalja članica Evropske unije, Evropske komisije i Zapadnog Balkana.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].