Direktor Instituta za javno zdravlje, doktor Boban Mugoša, danas je na konferenciji za medije NKT-a potvrdio da je svom kolegi, doktoru Senadu Begiću rekao “Pukla nam je pogibija”, kada je čuo da će izbori biti održani 30. avgusta. To je, kako ističe, bio šaljiv način da opiše koliko posla čeka Institut za javno zdravlje u narednom periodu samo na tom polju.
“To je narodna izreka koja znači da ćete imati još više posla i da će vas glava još više boljeti. To znači da se, pored svega što već radimo, dodaje još jedan posao, a to je izazovan posao koji mora da uradi IJZ, a to je da se na zahtjev relevantnih institucija predloži način kako da se omogući glasanje u Crnoj Gori, a da svi mogu da biraju i budu birani, da proces izbora teče fer i da svi budu zadovoljni. To je naša obaveza da predložimo kako da se omogući glasanje u Crnoj Gori na dan izbora. Žao mi je ako je ono što sam rekao drugačije protumačeno. Samo sam želio da slikovito objasnim šta nas čeka kada govorimo o poslu. To je bio šaljiv način da kažem koliko nas posla čeka”, naglasio je Mugoša.
Posebne mjere za Podgoricu
On je danas objasnio zašto su juče donijeli posebne mjere za Podgoricu.
“Morali smo preduzeti mjere koje moraju usporiti epidemiju kako bi dovele do zaustavljanja širenja epidemije. Ekonomija mora da funkcioniše, uveli smo oštre mjere, ali one omogućavaju da privreda funkcioniše. Svako od nas mora poštovati mjere. Apelujem da se shvati da je ovo poseban trenutak u cijelom svijetu i kod nas koji traži poseban odgovor. Bez poštovanje mjera nećemo moći da zaustavimo epidemiju”, kazao je Mugoša.
Roditelji da objasne mladima
Kod mladih teže ide poštovanje mjera.
“Roditelji treba da objasne mladima da je sada situacija takva da zahtijeva drugačije ponašanje. Virus se lako prenosi. Kod mladih se ne poštuju mjere. Dobna distribucija oboljelih i inficiranih govori da je to pomjereno ka mlađim kategorijama. To je dobro jer je oni lakše podnose, ali je i lakše prenose, a to je druga strana medalje. U Crnoj Gori se vodi računa o starima. Dajemo im značaj i shvatamo koliko su ugroženi. Očito se ljudi u Crnoj Gori trude da ih sačuvaju”, ističe direktor IJZ.
Distanca obavezna, smanjiti kontakte i nositi masku
On je kazao da se neke stvari moraju promijeniti.
“Smanjena su okupljanja na 20 osoba u zatvorenom, 40 na otvorenom, maske moraju da se nose vani i unutra. To je jedini način da se zaustavi širenje virusa. Moramo smanjiti fizčki kontakt, pa je zato donijeta odluka da u ugostiteljskim objektima u zatvorenom za istim stolom ne mogu više od dvije, vani za istim stolom ne mogu sjedjeti više od četiri osobe”, podsjetio je Mugoša.
Maska je, kaže doktor Mugoša, jedna od osnovnih mjera koja sprječava infekciju.
“Očito da širenje infekcije govori da se ne poštuju mjere održavanja distance i nošenja maski. Izazovno je nositi masku jer je jako vruće, ali je za sdada to jedini način. Moramo da naučimo da živomo sa virusom. Molim sve da poštuju mjere koje su jednostavne, a to je fizička i socijalna distanca, nošenje maske i higijena ruku i prostora”, jasan je on.
U bolnicama 141 pacijent pozitivan na koronu, 17 u teškom stanju
Direktor Instituta za bolesti djece, doktor Saša Radović danas je kazao da se na liječenju od koronavirusa nalazi 141 poacijent, od čega 17 sa teškom kliničkom slikom. Šest pacijenata je na respiratoru.
“U Kliničkom centru se nalaze 32 pacijenta. Na infektivnoj klinici 17, polu- intenzivnoj devet, Intenzivnoj jedinici pet pacijenata, koji su životno ugroženi”, kazao je doktor.
Raspoloživo 172 respiratora
On je poručio da u ovom trenutku imaju 486 raspoloživih postelja. Na raspolaganjusu 172 respiratora.
“Na koronu je pozitivno 47 zdravstvenih radnika, 12 ljekara i 31 tehničar. U samoizolaciji 136 zdravstvenih radnika”, istakao je doktor Radović.
Održivo rješenje
Doktor Mugoša je, govoreći o sjeveru zemlje, kazao da se mora naći održivo rješenje za svaki grad.
”Prema nekim pokazaetljima dolazi do usporavanja epidemije u pojedinim opštinama, vidjećemo kako će to ići i u skladu sa tim donostiti mjere”, kazao je Mugoša.
Tri porođaja
Doktor Radović kaže da je bolnica Kodra predviđena za porođaj majki koje su pozitivne na koronavirus.
“Juče rođeno troje zdrave djece od majki koje imaju Covid-19. Transmisija virusa sa majke na bebu nije dokazana. Mi insistiramo da se doji, ali odluku o dojenju donosi roditelj”, jasan je doktor Radović.
CdM
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].