Ne zaduživati se kod MMF-a, već se naplatiti od SPC

0
Nikola Belada

Piše Nikola Belada, advokat, predsjednik NVU Crnogorski zbor

Prilikom posjete Baru, 13. jula 2019. godine, u Manastiru Sv. Petra i Pavla, poglavar SPC, Risto Radović je izjavio da su obnovili 700 hramova i da još preostaje da se obnovi hram na Lovćenu. Iz date izjave, otvara se lavina pitanja.

Već sada je gotovo poznato da je oko 80 odsto vjerskih objekata na teritoriji Crne Gore bez valjanog pravnog osnova, bez isprava podobnih za upis, bez ijednog dokaza, upisano na SPC, čime je ista kao i država Srbija, stekla vlasništvo na ogromnu imovinu u Crnoj Gori (objekte i zemljište), čija se vrijednost može izraziti u stotinama i stotinama miliona eura. Da napomenem da je SPC do svojine stečene na gore navedeni način došla u upravnom postupku, a sada taj postupak smatra neustavnim, iako se samo traži provjera osnovanosti upisa.

Takođe je poznato da je na oko 80 odsto pravoslavnih vjerskih objekata, po osnovu nestručno izvedenih građevinskih radova, ili radova izvedenih suprotno izdatim konzevatorskim uslovima, došlo do takvih promjena da se može govoriti o potpunoj degradaciji i devastaciji vjerskih objekata. Uzgred, ti objekti su istovremeno i spomenici kulture, u njima je istorija crnogorskog naroda i gubeći autentičnost, dobili smo objekte strane kulture i graditeljstva.

PET MILIONA ZA PLATE

Na ovoliki broj objekata potrebno je u svakom trenutku obezbijediti od 700 do 1000 osoba sveštenika i pomoćnog osoblja, radi obavljanja osnovne djelatnosti.

Prema ustaljenoj praksi, kod vjerskih organizacija na ovoliki broj svještenika, za zarade je potrebno na godišnjem nivou izdvojiti oko pet miliona eura.

Po zakonu iz 1977. i važećem Zakonu o vjerskim slobodama, vjerski službenik ima pravo na zdravstveno, penzijsko i invalidsko osiguranje u skladu sa zakonom. Shodno tome, vjerska zajednica, konkretno SPC je obavezna dužna da prijavi vjerske službenike nadležnom organu u skladu sa propisima kojima se uređuje plaćanje doprinosa.

Prema nezvaničnim podacima, SPC je nadležnom organu do sada prijavljivala za plaćanje poreza i doprinosa do 10 sveštenika. Nakon što su upozoreni na nezakonitosti, za pretpo staviti je da je taj broj uvećan za nekoliko desetina osoba. Međutim, što znači ovakvo postupanje SPC za državu Crnu Goru?

Po pozitivnom pravu Crne Gore, doprinosi na neto zarade iznose oko 40 odsto, što znači da na iznos od pet miliona, u budžet Crne Gore treba uplatiti po osnovu doprinosa na godišnjem nivou oko dva miliona eura. Dakle, samo po ovom osnovu SPC bi trebalo da je u vrhu crne liste poreskih dužnika.

Osim toga, pored crne liste, koja je ekonomski izraz, SPC je u izvršenju zadataka u obavezi da zavije u crno Crnu Goru, što i čini i činiće sve do trenutka dok Crna Gora ne postane srpska država.

U ranijim izjavama, datim sredstvima informisanja, gospodin Risto Radović je obavještavao javnost da njihov završni račun iznosi nekoliko stotina hiljada eura, 400 do 500 hiljada, pa je logično zapitati se kako u te 400-500 hiljada eura na godišnjem nivou uspijevaju isplatiti neto zarade od oko pet miliona eura i investirati nekoliko desetina miliona eura u vjerske objekte.

Naravno da je to nemoguće, pa je jedino moguće i realno da stotine i stotine miliona eura koje ostvaruje SPC idu mimo legalnih tokova novca.

Izgovorene riječi ukazuju da je SPC investitor na svim građevinskim radovima, a to onda znači da mora postojati i izvođač radova i nadzor. Ovdje se mora istaći da se obnova hramova, odnosno građevinski radovi nijesu obavili po pravilima struke konzervacije i restauracije koje predstavljaju međunarodne standarde, već se radilo o obimnim građevinskim zahvatima gdje su korišćeni moderni materijali i oprema bez ugrađivanja originalnog tkiva, gdje su redovno mijenjani gabariti, volumeni, gdje je došlo do narušavanja zaštićene imovine i sl.

Da to ilustrujem jednim primjerom, sa dokazima koje dostavljam na uvid javnosti Crne Gore.

Pravoslavni mitropolit crnogorsko-primorski, donosi Rješenje br. 1133 od 26.08.2005. godine, kojim grupa Slobodana Tomovića, VKV majstora VI i VIII kategorije, izvodi za potrebe MCP radove na sanaciji manastirskog kompleksa Beška. Po tada važećem Pravilniku o bližim uslovima za obavljanje poslova konzervatorske djelatnosti, lice koje obavlja te poslove mora posj edovati visoku stručnu spremu, licencu za konzervatorske poslove, dokaz o upisu u odgovarajući registar, a što Slobodan Tomović nije ispunjavao ni jedan od navedenih uslova.

No, to nije smetalo vlastodavcima u SPC da se imenovanom dodijeli posao bez obzira što je to protivno zakonu.

Dalje, aktom 1109. od 23.8.2005. godine, pravoslavni mitropolit za nadzornog organa za lokalitet Beška u ime MCP imenuje Predraga Peđu Mihajlovića. Po tada važećem Zakonu o zaštiti spomenika kulture (član 81), nadzor nad izvođenjem radova nad spomenicima kulture može vršiti isključivo Zavod za zaštitu spomenika kulture.

Ali, ni to nije smetalo SPC da postupajući suprotno zakonu radi po svojim zakonima. Međutim, građani Crne Gore na ovom primjeru moraju biti upoznati sa načinom na koji su obnovljeni hramovi.

EURO JE SVETINJA ZA SPC

Ponavljam, sa stanovišta struke, hramovi su uništeni a ne obnovljeni, a Risto Radović ni da pocrveni kad ubjeđuje narod da je obnovio hramove. Za te obnovljene hramove, za koje je hipnotisani narod ustao da po cijenu života, kako kažu „brane svetinje”, ističem da je „euro” sinonim za svetinje SPC.

Dakle, da se vratimo na teren novca, jer je to najveća svetinja u djelovanju SPC u Crnoj Gori. Da li je poznato da je iz gore navedenog posla, isplaćeno nešto izvođaču radova, koliko je isplaćeno, da li su prijavljene obaveze poreza i ko ih je platio.

Osim obnove hramova svetinja, SPC je prepoznata i kao investitor hotela, motela konaka, stambenih zgrada, stambeno poslovnih objekata. Sagrađeno je na hiljade kvadratnih metara stambenog i poslovnog prostora. Po tom osnovu utrošeni su milioni eura, ali nije poznato ko je i da li su plaćene poreske obaveze.

Proizvodnja i trgovina su značajni izvor prihoda SPC. Da li je poznato nadležnim organima koliko je prihodovala SPC od prodaje suvenira, da li je taj promet evidentiran, a što predstavlja osnov za oporezivanje.

Nije strano SPC ni obavljanje poslova uvoza i izvoza roba, zato bi bilo značajno da nadležni carinski organi objave ukupna plaćanja po osnovu prometa tih roba i koje su robe u pitanju.

Građenje stambeno poslovnih prostora, hotela, odmarališta, konaka, obavljanjem proizvodnje i trgovine, želi se prikriveni novac uvesti u legalne poslove i finansijske tokove. Postoji osnovana sumnja da se vješto prikrivaju nezakonito stečeni prihodi, kao i izvori protivpravno stečenog novca.

Ovo je samo mali dio enigme zvane prikrivanje protivpravno stečenog novca i prikrivanje nezakonito stečenih prihoda i opticaja novca van redovnih tokova, što sve ima za posljedicu izbjegavanje poreskih obaveza i ogromni manjak u budžetu Crne Gore.

Navedene aktivnosti ne može realizovati jedno lice. U pitanju je organizovano djelovanje sa velikim brojem učesnika, sa jasno određenim zadacima, a na čijem čelu je Risto Radović.

Zbog činjenice da je u pitanju jedna od ekonomski najmoćnijih subjekata, može se osnovano sumnjati da su specijalizovani za protivpravne poslove i da su u zoni krivične odgovornosti za krivična djela protiv imovine, krivična djela protiv pravnog prometa i privrednog poslovanja, krivična djela protiv ustavnog uređenja i bezbjednosti, krivična djela protiv javnog reda i mira, krivična djela protiv čovječnosti i drugih dobara zaštićenih međunarodnim pravom.

O svim navedenim sumnjama, ocjenu bi morali dati nadležni državni organi, odnosno timovi stručnih i profesionalnih lica za pojedine oblasti.

Na kraju, da završim kao i sa prethodnim tekstom.

Ponovo smo na crti Risto Radović i ja. Lično smatram da je crtu nagazio Risto. Sa druge strane crte priželjkujem Specijalno državno tužilaštvo.

dnevne novine

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].