U Podgoricu u petak stiže transport sa poljskom pomoći za šest zemalja Zapadnog Balkana – Crnu Goru, Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Kosovo, Sjevernu Makedoniju i Srbiju. Konvoj sadrži preko 60 hiljada litara tečnosti za dezinfekciju i 600 hiljada hirurških maski (ukupno gotovo 70 tona). Svaka zemlja prima jednaku količinu pomoći, tj. 10 hiljada litara tečnosti i 100000 maski, saopštila je Ambasada Poljske u Crnoj Gori.
Pomoć je odgovor na potrebe prijavljene Evroatlantskom centru za koordinaciju odgovora na katastrofe NATO. Ovo je simboličan izraz međunarodne solidarnosti Poljske u kontekstu borbe protiv pandemije i njenih negativnih posljedica. Poljska je od početka pandemije isticala značaj međunarodne saradnje, solidarnosti i pomoći drugima u ovom teškom vremenu. Ranije je već pružila pomoć, između ostalih, Italiji, Španiji, Bjelorusiji i Ukrajini.
Pandemiju koronavirusa prate pojačane dezinformacijske kampanje od strane trećih zemalja. Pojavile su se lažne naracije koje podrivaju solidarnost Zapada, uglavnom NATO i EU. Većina njih se prenosi putem prokremljskih kanala. Poljska je takođe postala žrtva dezinformacija i morala je da ispravlja neistinite informacije, između ostalog o navodnom oduzimanju zaštitnih sredstava koje su kupile druge zemlje. Za efikasno suočavanje sa ovim napadima potrebna je bliska saradnja u okviru NATO-a i EU. Činjenica je da su najveći davaoci pomoći za region definitivno Evropska unija i njene države članice.
“Poljska humanitarna pomoć je potvrda važnosti kakvu pridajemo prijateljskim odnosima sa Crnom Gorom, koji su se intenzivirali posljednjih godina. Vlada Poljske dosljedno podržava Crnu Goru i druge zemlje Zapadnog Balkana na njihovom putu ka evropskim integracijama. To se odnosi i na političku sferu (Poljska je jedan od najaktivnijih zagovornika politike proširenja u Uniji), kao i praktičnog dijeljenja iskustva iz oblasti pristupnih pregovora”, napominju u Ambasadi Poljske.
Poljska je protekle godine predsjedavala Berlinskim procesom koji podržava integraciju Zapadnog Balkana sa Unijom. U okviru ovog predsjedavanja, koji je kulminirao Samitom Zapadnog Balkana u Poznanju u julu, u Poljskoj i regionu organizovano je preko 100 događaja, a Poljska je donirala više od 1,5 miliona eura za razvoj infrastrukture na Zapadnom Balkanu.
“Radimo i na jačanju zapadnog Balkana (između ostalog kroz „Akademiju proširenja“ koja se svake godine organizuje za državne službenike iz regiona), kao i učešće poljskih subjekata u twinning projektima u regionu – do danas je završeno 13 takvih projekata”, ističu u toj Ambasadi.
Poljsko Ministarstvo vanjskih poslova je svake godine koorganizator seminara o pomirenju za mlade sa Zapadnog Balkana, Poljske i Njemačke pod nazivom “Sjećanje, razumijevanje, budućnost.” Države Zapadnog Balkana takođe su uključene u ponudu stipendija Vlade Republike Poljske u okviru Banach programa za studije u Poljskoj.
Odnosi sa Zapadnim Balkanom biće jedan od važnih elemenata poljskog predsjedavanja Višegradskom grupom, koje počinje 1. jula ove godine.
“Poljska smatra, da bi politika proširenja EU i podrška političkoj, ekonomskoj i društvenoj transformaciji regiona i dalje trebala ostati strateški prioritet Evropske unije uprkos pandemiji COVID-19. Očekujemo predstavljanje od strane Evropske komisije na jesen ove godine „Ekonomsko-investicionog plana za oporavak regiona Zapadnog Balkana””, zaključuje se u saopštenju Ambasade Poljske u Crnoj Gori.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].