Povodom Svjetskog dana Crvenog krsta i Crvenog polumjeseca, u srijedu 8. maja je ispred glavnih gradskih vrata u Kotoru organizovana akcije djeljenja propagandnog materijala.
Građani su bili zainteresovani da putem ovakvog oblika edukacije saznaju više o aktivnostima Crbvenog krsta i Crvenog polumjeseca, kao i načinu da se direktno uključe i daju doprinos svojim učešćem.
Svjetski dan Crvenog krsta obilježava se na dan kada je rođen Anri Dinan, osnivač jednog od najmasovnijih i najstarijih humanitarnih pokreta.
Porijeklom iz bogate ženevske porodice, nakon studija Dinan se posvetio bankarskom pozivu. Krenuvši da sklopi posao sa Napoleonom III, slučajno se našao usred bitke kod grada Solferino. Hiljade vojnika koji su se međusobno ubijali i sakatili, i užasna ljudska patnja ranjenika koju je tamo vidio preobrazila ga je i promjenila tok njegovog života.
Ne samo da je istog trenutka promjenio svoje planove i počeo da motiviše i organizuje ljude iz okolnih mjesta da pruže pomoć ranjenima koji su bespomoćno ječali, nego je došao do ideje da sve zemlje na svijetu treba da formiraju orgnizacije koje će služiti za pomoć bolesnim i ranjenima u sukobima – bez obzira kojoj strani pripadaju.
I sam se potpuno se predao stvaranju međunarodne organizacije koja bi za cilj imala ublažavanje patnje i pružanje pomoći svima kojima je to potrebno.
Zapustivši posao zbog ideje kojoj se posvetio, bankrotirao je i završio u krajnjoj bijedi, zaboravljen u jednom sirotinjskom domu.
Ipak, ideja koju je podario svijetu imala je drugačiju sudbinu – pokret Crvenog krsta nastavio je da se razvija i postao je prihvaćen doslovno od cijelog svijeta.
Sticajem okolnosti, na ostarelog Dinana je u sirotinjskom domu naišao jedan mladi novinar koga je privukla neobična životna priča oronulog čovjeka i o njemu je napisao tekst.
Nakon što je tekst objavljen u novinama, po drugi put u životu, tvorac pokreta Crvenog krsta dobio je zasluženu pažnju javnosti.
Na samom početku XX vijeka norveški parlament dodjelio mu je Nobelovu nagradu za mir.
Na taj način Dinan je postao prvi dobitnik ove izuzetne nagrade.
Nobelova nagrada donosi veliko materijalno bogatstvo, ali Dinana to nije zanimalo, ništa od tog novca nije zadržao za sebe već ga je donirao Crvenom krstu i drugim humanitarnim organizacijama koje su bile posvećene pružanju pomoći onima kojima je to potrebno.
Ostao je da živi u istom onom domu za uboge gdje je desetak godina kasnije i preminuo.
Od 1948. godine, 8. maj, u znak poštovanja prema Anri Dinanu, u cijelom svijetu se obilježava kao Svjetski dan Crvenog krsta i Crvenog polumjeseca.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].