U multimedijalnoj sali kotorskog Kulturnog centra „Nikola Đurković“ 23. aprila u 21 sat održan je performans „I think“ (ili „Misli kneza Rjepnina“).
Zbog vremenskih neprilika, dešavanje je sa Pjace od kina premješteno u zatvoreni prostor.
Međutim, snaga izgovorenih riječi i ljepota mladosti, izašle su iz zatvorenog prostora i obojile vedrinom jednu kišovotu kotorsku noć.
Veče je započela prof. Ljiljana Čolan, podsjećanjem na riječi velikog pisca Miloša Crnjanskog: “Seoba ima. Smrti nema.”
Ta misao se u ovom performansu transformisla u iskaz: “Smrti nema, samo književnosti.“
Naime, učenici Gimnazije Kotor, od I do IV razreda, ukazivali su na svevremenske idejne vrijednosti djela koja se obrađuju tokom srednjoškolskog obrazovanja.
Istovremeno je duh sumnje imao pravo na svoj glas, i tjerao učesnike da u trenutku dok govore, osvijeste iskazane misli.
Tako je jedan susret govornika sa samim sobom, prerastao u susret samog potencijalnog čitaoca sa svijetom.
Nalik knezu Rjepninu iz “Romana o Londonu”, svaki učenik je doživio susret sa sumnjom, sa svojim Mefistom, i nakon toga misleći o doživljenom,ostavljao svoj trag u vremeneu, upisivao sebe u knjigu (ne) postojanja.
Dva učenika, razgovarajući o pročitanim djelima, na neki način, izazivala su jedan drugoga na osvješćivanje iskazanih misli (Nametalo se pitanje: „Šta ja mislim u trenutku dok čitam i govorim o pročitanom?“)
Ostali učenici čitali su odabrane dijelove teksta iz djela o kojima se razgovaralo; kao i neke svoje omiljene književne tekstove za koje su smatrali da su važni da ih podijele sa drugima baš u ovoj noći, a idejno su ih povezali sa predviđenim scenarijom performansa.
Kao veza između književnih perioda, čija poetika se otkrivala, bile su muzičke numere sada već proslavljenog dua naše škole koji čine maturanti Vasilije Čolan i Ivan Franović.
U muzičkom dijelu nastupile su još Jovana Živković („Tiho noći“) i Ema Waldeg („Što te nema“).
Učesnici programa bili su sljedeći učenici: Milivoj Radulović, Luka Mjesečević, Lana Vukašinović, Ema Waldeg, Kristina Kamenarović, Dijana Dobriša, Martin Mihaliček, Nađa Delić, Natalija Milidrag, Andrea Usanović, Franka Peruđini, Vanja Vujić, Andrea Drašković i Andrea Marić.
Plakat za ovaj performans radili su naši maturanti, Anita Grgurević i Gojko Daković.
Tehnička podrška je bio Bogdan Radnjić.
Kompletan događaj fotografisala je isto učenica škole Maja Vulović.
Zahvaljujući saradnji Gimnazije Kotor i Gradske biblioteke i čitaonice Kotor, naročito ističemo pomoć gospođe Marije Starčević, direktorice biblioteke, ovaj događaj je jedan od onih kojima smo dodirnuli srca Kotorana i otvorili njihove umove.
Nadamo se da su naše riječi bile utješiteljske, odmjerene, oplemenjujuće; a „muzika lirska paučina između uma i srca“.
Nismo odustali od juriša na vjetrenjače, ni od osjećanja časti već pomenutog kneza Rjepnina. Ako smo se i zanijeli u igri, ne zamjerite, okamenite je kao trenutak zaustavljene ljepote i ljubavi koja je uvijek jača od svih Mefista ovoga svijeta, mada ne izgleda uvijek tako, saopštava Ljiljana Čolan, profesorica.
PRAVILA KOMENTARISANJA
Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.
U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.
Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].