Kampanja „Budi spreman, smanji rizik“ zainteresovala Kotorane

2

Lidija Petrone Kolar i Joško Marković

U okviru kampanje “Budi spreman, smanji rizik“, predstavnici Direktorata za vanredne situacije MUP-a i službi zaštite i spašavanja, danas su razgovarali sa građanima Kotora ispred glavnih gradskih vrata od 11. 30 do 13 sati.

Cilj je da se građani informišu kako treba da se ponašaju prije, za vrijeme i nakon poplava.

Njima je dijeljen propagandni materijal i brošure, a upoznati su i sa korišćenjem telefonskog broja 112 koji je predviđen za hitne situacije.

Lidija Petrone Kolar, načelnica Područne jedinice za vanredne situacije iz Herceg Novog je za Skala radio kazala da je Direktorat za venredne situacije MUP-a Crne Gore u saradnji sa Odsijekom za CZ Italije od 13. do 15. novembra organizovao radionicu i kampanju podizanja svijesti građana o važnosti zaštite od poplava “Budi spreman, smanji rizik“.

Radionica je, kazala je ona, posvećena prije svega volonterima, koji su prošli dvodnevnu obuku za sprovođenje kampanje podizanja svijesti građana i djece o rizicima od različitih vrsta hazarda sa akcentom na rizik od poplava-po programu u Italiji.

Ovakva obuka se se prvi put organizuje u CG a učestvuju predstavnici specijalističkih jedinica, Crvenog krsta CG, Radio amateri, Asocijacije speoloških društava CG, Dobrovoljna vatrogasna društva, volonterski klubovi, gimnazije “Slobodan Škerović“, Srednje medicinske škole i Srednje građevinsko-geodetske škole iz Podgorice, Službi zaštite i spašavanja, lokalnih jedinica Uprave Carina i Direktorata za vanredne situacije.

Danas je u Kotoru posebno važan razgovor sa građanima.

Spremni smo da odgovorimo na svako njihovo pitanje i da im ukažemo na sve probleme koji se mogu javiti u slučajevima elementarnih nepogoda kakve su poplave, ali i svi ostali hazardi, kazale je Lidija Petrone Kolar

Ona je istakla da se radionica i kampanja organizuju u okviru NEIFLEX projekta “Vježba spašavanja od poplave u sjeverno-istočnom dijelu Italije“, koji se realizuje u okviru Mehanizma za civilnu zaštitu EU, a finansiran je od strane Generalnog direktorata Evropske komisije za civilnu zaštitu i humanitarnu pomoć (DG ECHO).

Cilj projekta je jačanje operativne saradnje i interoperabilnosti modula za spašavanje iz poplava u okviru vježbe održane u Italiji od 6. do 10 juna.

Na vježbi je učestvovao crnogorski tim za spašavanje od poplava sa upotrebom čamaca, unapređenje SOP (standardne operativne procedure) kao i realizovanje kampanje za podizanje svijesti.

Vodeći partner je Odsijek za civilnu zaštitu Italije, a partneri Direktorat za vanredne situacije MUP-a Crne Gore i Uprava za civilnu zaštitu i humanitarnu pomoć Slovenije, kazala je Petrone Kolar.

Stanovništvu je pripremljeno upustvo za ponašenje u slučaju poplava, a u narednom periodu planirano je proširenje kampanje i na druge teme (zemljotres, požari).

Načelnica Područne jedinice za vanredne situacije je istakla da su u ovu priču uključene srednje škole, volonterski klubovi, kako bi se među školskom populacijom razvila svijest o značaju djelovanja na smanjenje rizika od katastrofa.

Ona je posebno istakla da je realizacija ovog ali i drugih projekata, koji se realizuju ili su realizovani u okviru mehanizma za CZ EU i NATO uz podršku UN i drugih međunarodnih organizacija pokazali da se Direktorat za vanredne situacije MUP-a Crne Gore pokazao kao kredibilan partner i da je uspostavljena odlična saradnja sa nadležnim institucijama u okruženju i EU koja omogućava stvaranje respektabilnih konzorcijuma za pripremu i implementaciji velikog broja projekata.

Pripadnik Službe zaštite i spašavanja Kotor Joško Marković je kazao da je njegova jedinica spremna u svakom trenutku da pruži pomoć i interveniše na terenu kada je u pitanju poplava ali i svaki drugi hazard.

Marković je naglasio da stanovnici treba da budu pribrani i da nastoje da se sklone na sigurno mjesto i tu sačekaju spasioce.

Prije toga potrebno je da ugase sve aparate u domaćinstvima kako ne bi došlo do požara i nepredviđenih okolnosti koji mogu dodatno da pogoršaju situaciju na terenu.

On je podsjetio na poplave u Grblju gdje je kotorske Služba zaštite i spašavanja reagovala blagovremenu i prožila potpunu zaštitu tamošnjem stanovništvu.

Komunikacije sa građanima su neophodne da bi uspostavili kvalitetniji odnos i upoznalio ih sa opasnostima koje se javljaju prilikom poplava ali drugih elementarnih nepogoda, kazao je Marković

2 COMMENTS

  1. ..one silne planove za /zlo/upotrebu jednica Civilne Zaštite (MNO i DSZ-SRCG)- omrzle bivše domovine SRCG..Danas čuh na jednu TV-lelek po Podgorici od onoga Derektora Derektorijata-za vanredno zamajavanje neznavenih..da nemaju “planova”-a imaju želje da “domovinu spašavaju od i u poplavama-pošto je sve manje požara-izgore nam domovina evo -dimi u/po etapama punanije 45 godina(1973-2018)-time stvarajući uslove za gradnju-prosijecanje .. šumskih t/d/rim staza..sa ilegalnim barakama-brvanarama od planina pa do mora od Ulcinja do Novoga…Dimi.dimi-a nema ko komine-odžake da čisti?…Špacakomini-Odžačari PASALI na/u vlast…e bo?!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].