Afirmisanje pozitivnog roditeljstva je globalni cilj

0
sa javne debate

Sa debate u Kotoru

audio: sa javne debate

“Zaustavimo nasilje” poručeno je danas iz Kotora u okviru kampanje UNICEF-a i Vlade Crne Gore uz podršku Evropske unije i Telenor fondacije.

Tim povodom, u galeriji Stari grad otvorena je izložba “Muzej porodičnih sjećanja” i organizovan javni razgovori o odnosu roditelja i djece u kinu “Boka”.

“Djeca kao najranjivija populacija često bivaju žrtve nasilnika, na ulici, u školi, ali i u poriodici koja bi po svim normativima trebala da pruža osjećaj sigurnosti i bezbijednosti. Posebno zabrinjava činjenica da je sve više djece koja su pretrpjela neki vid nasilja upravo u krugu svoje porodice”, kazao je u svom izlaganju na debate Vladimir Jokić, predsjednik opštine Kotor.

On je podsjetio na istraživanja koja pokazuju da je dvije trećine djece uzrasta do 14 godina doživjelo neki oblik nasilnog vaspitavanja, a fizički je kažnjavano svako treće dijete.

Očigledo u društvu i dalje preovladava stav da je nasilje u odnosima sa djecom opravdano, naveo je on.

Stoga, poručio je Jokić, sve nas očekuje dug i intenzivan put edukacije i informisanja kako bi svaki roditelj postao svjestan činjenice da je zlostavljanje djece prema savremenim koncepcijama posljedica nasilja u porodici koje spade u najteže oblike traumatskog iskustva iz djetinjstva sa trajnim posljedicama po cjelokupan, a posebno emocionalna razvoj djeteta.

Afirmisanje pozitivnog roditeljstva je postalo globalni cilj, kazao je Jokić.

Šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Bendžamin Perks je kazao da, kada se govori o nasilju nad djecom ne podrazumijeva se samo fizičko nasilje, već i sve vrste zanemarivanja djece koje uključuje i emocionalno zanemarivanje, uspostavljanje emocionalne distance u odnosu na djecu kao i one situacije u kojima su djeca svjedoci nasilnog ponašanja među roditeljima ili nekim drugim članovima porodice.

Čak do 40% djece imaju slabu povezanost sa svojim roditeljima, rezultati su najnovijih istaživanja na koje je Perks ukazao.

Međugeneracijski ciklus nasilja se prema njegovim riječima može prekinuti čitavim nizom aktivnosti.

“Time što ćemo se ujediniti oko ovog pokreta da zaustavimo nasilje nad djecom. Pružićemo podršku našoj djeci da odrastu u zdrave osobe koje će da vode sadržajne živote na dobrobit naših zajednica”, zaključio je Perks.

Psihološkinja Tatjana Sabolski iz  Udruženja psihologa je posebno izdvojila servise roditeljstva koji će pružiti pomoć roditeljima da budu odgovorniji.

“Jedan od odgovora je i uspostavljena SOS linija roditeljstva u Crnoj Gori, a neki sadržajniji ili konkretniji odgovori bili bi mala škola roditeljstva gdje bi se roditelji učili vještinama i tehnikama vaspitanja djece. Tu je i savjetovališta za brak i porodicu”, kazala je Sabolski.

Perks se nadovezao na ovu temu potencirajući i potrebu bolje edukacije vezane za roditeljstvo u samim školama.

“Potrebno je, nakon što beba dođe na svijet pojačati servise patronaže uz savjete roditeljima. UNICEF trenutno radi na uspostavljaju i učvršćivanuju ovakvih servisa u Crnoj Gori”, kazao je Perks.

U razgovoru o odnosima u porodici i dobrim praksama roditeljstva učestvovali su i direktorka NVO Roditelji Kristina Mihailović i reditelj i direktor Kotorskog festivala pozorišta za djecu Petar Pejaković.

Moderatkorka razgovora bila je Karolina Radulović.

Ne nasilju!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].