Samardžić: Ko ugrožava bezbjednost države i za čiji interes?

0
Dragan Samardžić Foto: ETV

Bivši načelnik Generalštaba VCG upitao kome nije u interesu da se instalira radar doniran od NATO

Samardžić: Ko ugrožava bezbjednost države i za čiji interes?

Bivši načelnik Generalštaba VCG podsjetio da država već četiri godine nije u stanju da izmjesti instalacije Radio-difuznog centra i omogući izgradnju postolja za radar doniran od NATO, za praćenje situacije u vazdušnom prostoru Crne Gore

Država treba sveobuhvatno da sagleda napad na prostor i da ga zaustavi odlučnom poreskom politikom, ideja o gradu na Veljem Brdu je problematična i neprihvatljiva, a brze magistrale su bolje rješenje od auto-puta i zadovoljavaju saobraćajne potrebe Crne Gore.

To su neki od zaključaka sa pres konferencije „Prostor kao faktor bezbjednosti, saobraćajna infrastruktura u novom Prostonom planu i gradnja stanova kao resurs za punjenje budžeta“, koju je organizovala Strategija za evropsku i građansku Crnu Goru STEGA.

Član ekonomske redakcije Stege dip ecc Vladimir Nikaljević, smatra da je prostor Crne Gore njen najveći resurs, a geostrateški položaj, klimatske promjene i migracije drastično podižu vrijednost.

„Raspolaganje i planiranje razvoja crnogorskog prostora ima sudbinski značaj. Svjedočimo, bjesomučnom napadu na prostor, a izostaje adekvatan odgovor države. Građevinska aktivnost razara poljoprivredu, turizam i generiše previše sivih tokova. Vlada, u vezi fiskalne strategije i budžeta, donosi pogrešne mjere, koje dodatno razaraju vinogradarski sektor i turizam, umjesto da sveobuhvatno sagleda napad na prostor i da ga zaustavi odlučnom poreskom politikom. Naravno ovo je ozbiljan posao, ali su i ogromna sredstva koja treba da se vrate državi“, rekao je Nikaljević.

Vladimir Nikaljević Foto: PR Centar

Smatra da je potreban snažan podsticaj oživljavanju pravne države koja, kako smatra, posrće pred „cunamijem“ gradnje stanova, uzurpacijom i nezakonitim uknjižbama državnog zemljišta i drugih nepokretnosti, gradnjom na njemu, malverzacijama sa komunalijama, ugrožavanjem turizma, kao privredne djelatnosti zbog pretjerane gradnje, izdavanja stanova na crno, viška praznih stanova i podstanarstva, nepotpune evidencije državne imovine.

„Zato treba osmisliti kako da se iz ovakvog stanja izvuku maksimalne koristi za državu. Ideja o formiranju grada na Veljem Brdu je krajnje problematična i neprihvatljiva. S obzirom na to odakle je potekla podsjeća na Beograd na Veljem Brdu što kao politički marketing ima opravdanja, ali ako se budžetom planira 10 miliona za projekte onda moramo dobiti odgovore na suštinska pitanja: ko treba da budu stanovnici tog grada? Od čega će da žive, odnosno koja se to radna mjesta otvaraju? U administraciji teško da ima više mjesta. Ako se prazni sjeverni dio države zašto se onda tamo ulažu značajna sredstvaali i za koga se čisti prostor?“, upitao je Nikaljević.

Uvjeren je da se na podstanare sigurno ne misli, jer je broj domaćinstava manji od broja praznih stanova.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

PRAVILA KOMENTARISANJA

Komentari se objavljuju na portalu Skala radija. Odgovorni za sadržaj su isključivo autori napisanih komentara.

U komentarima je zabranjeno koristiti uvredljive riječi, psovke i klevete. Neće se objavit komentar koji sadrži ove elemente kao ni tekst komentara koji sadrži govor mržnje. Ukoliko se dogodi propust pa tekst bude objavljen, moderator je dužan da ga odmah ukloni čim ga primijeti ili mu neko skrene pažnju na sadržaj. Neprimjeren sadržaj će biti uklonjen a autor može biti prijavljen nadležnim organima.

Za eventualne primjedbe i sugestije mejl je [email protected].